Data modyfikacji:

Co zabrać na spływ kajakowy? Jak się przygotować?

Spływy kajakowe są coraz bardziej popularne. To nie tylko rozrywka dla znajomych i przyjaciół, ale również dla całych rodzin, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Spływy są bezpieczne pod warunkiem, że dobrze się do nich przygotujesz i zabierzesz ze sobą cały potrzebny ekwipunek. O czym pamiętać, planując wodną zabawę? Sprawdź i upewnij się, że wszystko spakowałeś!

Inne propozycje wypoczynku (również aktywnego) znajdziecie w naszym artykule weekend nad jeziorem.

spływ kajakowy

Spływ kajakowy – bezpieczna zabawa na świeżym powietrzu


Do niedawna pływanie kajakiem było raczej niszową rozrywką, traktowaną w kategorii sportu. Dzisiaj coraz częściej organizowane są amatorskie i profesjonalne spływ kajakowe, dzięki którym można zarazić się miłością do kajakarstwa.

Każda przygoda musi rozpocząć się od wyboru wodnego szlaku. Możesz poszukać takiego w swojej okolicy, na pewno znajdą się ciekawe i malownicze trasy, albo wyruszyć w poszukiwaniu szlaku, o którego przepłynięciu marzysz.

Pamiętaj, aby wybór uzależnić przede wszystkim od swojego doświadczenia oraz umiejętności. Zawsze najpierw oszacuj, jak bardzo trudna jest trasa, zanim wypłyniesz kajakiem. Spływ są świetną zabawą, ale na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo. Jeśli jesteś początkujący, wybierz spokojną rzekę albo poszukaj instruktora, który najpierw nauczy Cię podstaw oraz zasad bezpieczeństwa.
Bardzo ważne również jest, by jak najwięcej dowiedzieć się o szlaku, którym masz zamiar płynąć, aby przygotować się na wszystkie ewentualności i niemiłe niespodzianki. Jeśli płyniesz z grupą, nie odłączaj się od niej – razem przedyskutujcie trasę, wyznaczcie jej początek i koniec, aby dla wszystkich było jasne, skąd i gdzie płyniecie. Dzieci powinny cały czas pozostawać pod opieką dorosłych.

Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy?


Jak przygotować się do spływu kajakowego, aby nic cię nie zaskoczyło? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego, czy wybierasz się na kilkugodzinny spływ, czy może na kilkudniową wyprawę. Czas, jaki masz zamiar spędzić w kajaku, decyduje o tym, jak się do wyprawy przygotować. Ma również znaczenie, czy płyniesz sam albo w niewielkiej grupie, czy też jest to wyjazd zorganizowany i o pewne kwestie nie musisz się martwić.
W przypadku jednodniowego wypadu na kajaki zapakuj przede wszystkim odpowiednie ubranie. Oprócz stroju kąpielowego, weź ze sobą również coś cieplejszego, na długi rękaw, oraz kurtkę przeciwdeszczową. Bez wątpienia przyda się także ręcznik oraz bezpalcowe rękawiczki, chociażby takie rowerowe, dzięki którym będzie ci łatwiej wiosłować. Nie zapomnij o nakryciu głowy i kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Nie chcesz, aby wesoła przygoda zakończyła się nieprzyjemnym poparzeniem słonecznym.

Jakie buty ubrać na kajak?

Najlepsze są wygodne sandały sportowe lub specjalne buty przeznaczone do sportów wodnych. Takie obuwie sprawi, że będziesz się czuć komfortowo, nawet wówczas, gdy konieczne będzie wejście do wody, a to się na kajakach często zdarza. Lepiej nie chodzić po dnie bosymi stopami, ponieważ możesz narazić się na skaleczenie.
Oprócz odpowiednich ubrań i kremu z filtrem do plecaka zapakuj: wodę, suchy prowiant (pamiętaj, że potrzebujesz energii, więcej jeden baton nie wystarczy), chusteczki lub papier toaletowy, apteczkę z podstawowym wyposażeniem, środki przeciw owadom, pieniądze w gotówce, mapy, telefon komórkowy w wodoszczelnym pokrowcu, worki na śmieci oraz wytrzymałą linę z karabińczykiem, która posłuży do cumowania.

Być może na pierwszy rzut oka to długa lista. Najlepiej spakować wszystko do jednego plecaka w taki sposób, by te najbardziej potrzebne rzeczy były łatwe do wyciągnięcia. Na kilkudniowy spływ zabierz tylko niezbędny ekwipunek, zwłaszcza jeśli wszystko będziesz mieć ze sobą w kajaku. Kajaki mają swoją ładowność i dobrze jest się czuć na nich bezpiecznie, jednak lepiej nie przesadzać z liczbą zabranych rzeczy.

Co zabrać na spływ kajakowy kilkudniowy?


Jeśli wybierasz się na kilkudniowy spływ kajakowy, wówczas musisz przygotować się na nieco większy bagaż. Urośnie on zwłaszcza wtedy, gdy podczas spływu, a zazwyczaj tak jest, będziesz nocować w namiocie. Najlepiej zabrać ze sobą dość mały namiot, który nie jest również duży po złożeniu, wówczas bez problemu zmieści się w kajaku.

Jeśli spływ jest zorganizowany i ktoś busem przewozi bagaże, wówczas wielkość namiotu nie będzie miała już takiego znaczenia. Oczywiście potrzebne będzie też wyposażenie namiotu: obowiązkowo karimata, śpiwór, poduszka. Nie zapomnij o zapasie bielizny i ubrań zapakowanych do wodoodpornej torby.

Kilkudniowy spływ kajakowy wymaga przygotowania większej ilości prowiantu. Jeśli nie masz doświadczenia w spływach i nie wiesz, jakie jedzenie będzie odpowiednie, pomyśl o tym, jak o wyprawie w góry – najlepsze jest jedzenie suche, które się nie psuje i które łatwo można przygotować np. na polu namiotowym.

W popularnych marketach nie brakuje suchego prowiantu, również w wersjach wegetariańskiej i wegańskiej. Pożywienie podczas wycieczki kajakiem to podstawa siły i dobrego samopoczucia. Spakuj także menażki, sztućce, butle z gazem oraz termos na ciepłe płyny – może się przydać zimnymi porankami i w chłodniejsze dni, a pogoda bywa kapryśna.

Na kilkudniową wycieczkę warto wziąć ze sobą także podstawowe narzędzie, małą siekierkę, scyzoryk, zapalniczkę, latarkę, ładowarki do sprzętów elektronicznych. Możesz spakować gry planszowe albo książki, dzięki którym umilisz sobie czas poza kajakiem. Jeśli masz hamak turystyczny, który nie zajmuje wiele miejsca, dorzuć go do bagażu.

A co z kajakiem?


Jeśli to twoja pierwsza wyprawa, to prawdopodobnie nie masz jeszcze swojego kajaka. W takiej sytuacji, zanim sprawdzisz, czy połkniesz bakcyla, nie inwestuj we własny sprzęt, a udaj się do wypożyczalni kajaków – tych w Polsce nie brakuje. Wypożyczenie kajaków kosztuje około 50-100 złotych za jeden dzień, jednak cena zależy od miasta i popularności szlaku wodnego, może więc być wyższa, a dodatkowo czasami trzeba do niej doliczyć dowiezienie sprzętu na miejsce startu spływu. Zazwyczaj im dłużej trwa okres wypożyczenia, tym cena za dobę spada, więc nawet kilkudniowy spływ wcale nie musi kosztować wiele.

Wypożyczenie kajaka niewątpliwie wiąże się z wydatkiem, jednak jest szansą na to, by przetestować, czy taka forma aktywności ci odpowiada. Zazwyczaj w koszcie wliczone są także kamizelki asekuracyjne, ale za dodatkowe usługi, takie jak wodoodporne worki kajakowe, należy dopłacić. Niektóre firmy oferują także możliwość płynięcia z przewodnikiem oraz ratownikiem. To warte rozważenia opcje, jeśli płyniesz z niedoświadczoną grupą bądź wśród uczestników spływu znajdują się dzieci. Bezpieczeństwo na kajakach jest gwarancją dobrej i niezapomnianej zabawy.

Każdy, kto regularnie uczestniczy w spływach kajakowych, na pewno powie, że to świetna rozrywka na świeżym powietrzu, która jest połączeniem aktywnego spędzania czasu z podziwianiem pięknych widoków. Jeśli myśl o pływaniu kajaków już dawno kiełkuje w twojej głowie, wybierz się na krótki, kilkugodzinny spływ kajakowy, by sprawdzić, czy to aktywność dla ciebie. Być może zakochasz się w kajakarstwie od pierwszego spływu!

Autor: Szymon Sonik