Data publikacji:

Gdzie spędzić́ ferie zimowe w Polsce?

Ferie zimowe to czas, na który najbardziej czekają dzieci i studenci. Oczywistym kierunkiem wyjazdowym wydają się góry - czyli aktywnie na nartach zjazdowych i biegowych. Ale gdy w ostatnich latach śniegu w Polsce jest niewiele, na popularności zimowych wyjazdów zyskują Mazury, Pomorze i Kaszuby, a także inne atrakcyjne turystycznie regiony w kraju. Podpowiadamy, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce niezależnie od tego, czy będzie śnieg, czy go nie będzie.
gdzie spedzic ferie zimowe w Polsce

Rabka - zimowy raj dla dzieci

W miejscowości uzdrowiskowej Rabka poczujesz górski klimat, jednak z dala od zgiełku i hałasu. Dzieci oraz początkujący dorośli mają do dyspozycji nieograniczoną ilość łagodnych stoków narciarskich. Fani łyżew i tras saneczkowych oraz nart biegowych także znajdą tu liczne miejsca do uprawiania zimowych aktywności na świeżym powietrzu. A wieczorami, w ramach odpoczynku ciała i duszy, na spacery zaprasza Park Zdrojowy w Rabce z pijalnią wód mineralnych. Lokalny folklor poznasz w Muzeum Górali i Zbójników.

Hel - spokojne ferie zimowe nad morzem

Na samą myśl o kąpieli w lodowatym Bałtyku ciarki ci przechodzą po plecach? Wyobraź sobie, że w ferie zimowe nad morzem można robić tysiące fascynujących rzeczy i nie należy do nich wyłącznie… morsowanie :) Warto jechać zimą nad morze ze względu na puste plaże, największą ilość prozdrowotnego jodu w powietrzu oraz brak kolejek do restauracji. Jeśli chcesz odpocząć od wszechobecnych budek z goframi, zapiekankami i pamiątkami z wakacji, to zima jest najlepszym czasem na spokojny odpoczynek na Pomorzu. Tylko wtedy bez kolejek dostaniesz się na karmienie fok w Fokarium w Helu, zwiedzisz oddziały Helskiego Kompleksu Muzealnego oraz obejrzysz zachody słońca w niczym nieprzerywanej ciszy. Ogromny las, w którym aż mnogo od ścieżek, duktów i tras, zaprasza biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Zwłaszcza tych, którzy czują pociąg do historii czasów wojennych. Hel i bliskie okolice obfitują bowiem w bunkry, stanowiska i kopuły strzelnicze z czasów II wojny światowej. Jeśli najdzie cię ochota na wyskok w ferie do większego miasta, pełnego aktywnego życia, to z Helu w nieco ponad godzinę zajedziesz autem oraz pociągiem do Trójmiasta.

Kazimierz Dolny, Janowiec, Nałęczów - polska Toskania zimą

Gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce niedaleko od Warszawy? Polecamy trzy miasteczka, położone blisko siebie, na łagodnie falującej się Wyżynie Lubelskiej. Kazimierz Dolny zaprasza do zwiedzania ryneczku, spojrzenia na przełom Wisły z Góry Trzech Krzyży i do spacerów tajemniczymi wąwozami lessowymi. Janowiec nad Wisłą to Góra Zamkowa, a na niej: renesansowy zamek, skansen budownictwa drewnianego i punkt widokowy Manes. Nałęczów to spacery w Parku Zdrojowym pośród zabytkowych drewnianych willi w Alei Lipowej i kameralne restauracje. Okolice obfitują w stajnie konne, trasy biegowe i rowerowe oraz szlaki nordic walking. Znajdą się tam także dukty dla narciarzy biegowych oraz stoki narciarskie. A miasta te, tak popularne w każdy weekend od kwietnia do września, zimą znacząco pustoszeją, a spowija je puchowa pierzynka spokoju wypełniona ciekawymi aktywnościami.

Jura Krakowsko-Częstochowska - ośnieżony Szlak Orlich Gniazd

Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka wspinaczy, wędrowców oraz zapalonych odkrywców ciekawostek Szlaku Orlich Gniazd. Nie ma piękniejszego widoku niż ośnieżone zamki bliźniacze w Mirowie i Bobolicach, oblodzony Ogrodzieniec albo zamglone ruiny w Ojcowie, wśród białych wapiennych skał jurajskich. Tereny zachęcają do spacerów, zapoznania się z historią - są gratką dla lubiących ciekawostki z przeszłości oraz stanowią edukacyjną rozrywkę dla najmłodszych. Ponad wszystkimi atrakcjami króluje Wawel w Krakowie. Kraków nie jest oczywistą destynacją na ferie zimowe, więc bez problemów zwiedzisz opustoszały Kazimierz, Sukiennice i Kościół Mariacki. Dawna stolica Polski to doskonała baza wypadowa na tereny Jury oraz do podkrakowskich dolinek, w których w otoczeniu zieleni odpoczniesz od pracy, codziennych wyzwań i obowiązków.

Polanica Zdrój - zagłębie aktywności na ferie zimowe

Jeśli szukasz miejsca, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce w górach, polecamy Polanicę Zdrój. To kurort uzdrowiskowy bogaty w ośrodki narciarskie (w Zieleńcu, Lądku Zdroju, Kudowie Zdroju). To raj dla narciarzy zjazdowych i skiturowców. Polanica Zdrój jest świetną bazą wypadową do wędrówek po Górach Stołowych. Samo miasto obfituje w liczne parki zdrojowe sprzyjające przechadzkom i zaczerpnięciu w piersi górskiego powietrza. W przypadku braku śniegu w okolicach znajdziesz mnóstwo alternatywnych atrakcji. Zwiedzisz dawną Kopalnię w Nowej Rudzie, Twierdzę Kłodzko i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Dzieci zachwycą się podziemnymi trasami Sztolni Walimskich oraz Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju.

Puszcza Białowieska - bliskie spotkanie z żubrem w zimowej porze

Spotkania z żubrem na wolności od wiosny do jesieni doświadczają tylko wybrańcy. Znacznie łatwiej jest ujrzeć tego dzikiego zwierza, pasącego się swobodnie na ugorze, w porze zimowej. Puszcza Białowieska otwiera podwoje niekończących się lasów o każdej porze roku. Jeśli więc marzysz o tym, by kilometrami mknąć na nartach biegowych i nie spotkać nikogo, wybierz się w okolice Białowieży, Werstoku i Hajnówki w okresie grudzień-luty. Dzieci ucieszą się z zimowego kuligu, ogniska i śpiewu przy akompaniamencie gitary.

Czy już wiesz, gdzie spędzić ferie zimowe? W poradniku, gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce, podpowiadamy sześć naszych ulubionych destynacji. Wybierz wśród naszych propozycji, a dobrze odpoczniesz podczas ferii zimowych.

Autor: Ewa Doniec