Jeśli po kilku udanych nocach pod namiotem twój śpiwór wyraźnie stracił świeżość i wytrzymanie w nim sprawia kłopot, pora go wyprać. Samo wietrzenie nie pomoże i nie wyeliminuje przykrych zapachów. Jak bezpiecznie wyprać śpiwór ręcznie albo w pralce automatycznej? Przedstawiamy instrukcję prania śpiwora.
Śpiwora nie należy prać zbyt często. Nawet poprawnie wykonane pranie może negatywnie wpłynąć na warstwę izolacyjną, dlatego do pralki wrzucaj śpiwór jedynie w przypadku mocnego zabrudzenia. Mniejsze plamy wyczyść delikatnie gąbką i wodą z detergentem.
Po każdym noclegu nie zapomnij o wywietrzeniu śpiwora przed spakowaniem go do plecaka. Pamiętaj też o tym, by zawsze wchodzić do niego w suchym i czystym ubraniu do spania, np. piżamie lub bieliźnie termicznej.
Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze specjalnej wkładki higienicznej do śpiwora, która pełni rolę prześcieradła. Unikaj spania nago lub w ubraniach codziennych i to nawet po najbardziej wyczerpującym marszu.
Sprawdź również nasz ranking śpiworów.
Najwygodniejszym sposobem prania śpiwora jest umieszczenie go w pralce. Jeśli wybierzesz łagodny tryb, pranie wcale nie musi być gorsze dla śpiwora od ręcznego czyszczenia. Wbrew pozorom nieumiejętne pranie ręczne może przynieść więcej szkody niż pranie w pralce automatycznej.
Warunkiem skorzystania z automatu jest jednak odpowiednio pojemny bęben. Śpiwór powinien swobodnie mieścić się w pralce i nie może być wciskany na siłę. W przypadku grubych, zimowych śpiworów, minimalna pojemność bębna to ok. 7 kg.
Przed włożeniem śpiwora do pralki zapnij wszystkie suwaki i zabezpiecz ściągacze. Umieść go następnie w środku wraz z trzema piłeczkami tenisowymi. Obijające się o ścianki piłeczki zapobiegną zbryleniu puchu, dzięki czemu śpiwór zachowa swoją równomierną izolację.
Do prania śpiwora ustaw delikatny tryb, np. do syntetyków lub puchu, a także minimalną liczbę obrotów (600-800). Maksymalna temperatura prania to 30 stopni Celsjusza, o ile producent śpiwora nie wskaże inaczej.
Nie każdy środek nadaje się do prania śpiwora. Zwykły proszek może pozostawić biały nalot, który trudno będzie wypłukać. Mocne detergenty mogą także posklejać puch, co pogorszy termikę śpiwora. Dla pełnego bezpieczeństwa skorzystaj z dedykowanych środków do prania śpiworów, puchowych kurtek, kołder i innych rzeczy z wypełnieniem termicznym.
Możesz także skorzystać z nieco tańszych, domowych detergentów do prania syntetyków, wełny i puchu. To najczęściej płyny do prania, które rozpuszczają się znacznie lepiej niż proszek czy kapsułki. Uwaga! Do prania śpiwora nie należy używać zmiękczającego płynu do płukania. Mógłby posklejać puch i doprowadzić do powstawania grudek.
Suszenie śpiwora to proces, któremu warto poświęcić szczególną uwagę. Przede wszystkim musisz upewnić się, że płyn do prania został dobrze wypłukany ze śpiwora. Jeśli zauważysz charakterystyczny osad, ustaw dodatkowe płukanie czystą wodą. Pamiętaj też o tym, że śpiwór należy wyjąć z pralki od razu po praniu.
Do suszenia śpiwora użyj płaskiej suszarki do ubrań. Śpiwór musi być rozwieszony poziomo, by mokry puch równomiernie rozłożył się we wnętrzu. Jeśli nie masz takiej suszarki, rozłóż śpiwór na ręczniku w zacienionym, suchym miejscu. Kluczem do poprawnego wysuszenia śpiwora jest regularne rozbijanie powstałych podczas prania grudek.
Co jakiś czas obracaj śpiwór na drugą stronę i ręcznie sprawdzaj, czy wypełnienie nie uległo zbryleniu. Całkowite suszenie może trwać nawet kilka dni, więc unikaj prania śpiwora w ostatniej chwili przed wyprawą.
Przyczyny pogorszonych parametrów śpiwora bardzo często nie wynikają z naturalnego zużycia wypełnienia, a z nieprawidłowego przechowywania go. Popularnym błędem jest trzymanie śpiwora w worku kompresyjnym, stworzonym jedynie do przenoszenia go na biwak. Mocno skompresowany śpiwór traci swoją sprężystość, a zatem i zdolność kumulowania ciepłego powietrza.
To właśnie powietrze znajdujące się pomiędzy włóknami izoluje od zimna. Zbite i nierównomiernie rozłożone wypełnienie sprawi, że śpiwór będzie miał zimne fragmenty, utrudniające zachowanie komfortu termicznego. Najlepszym sposobem na przechowywanie śpiwora jest rozwieszenie go w szafie, by mógł swobodnie się rozprężyć. Dostęp do świeżego powietrza zapobiegnie przy okazji rozwojowi wilgoci i zapachowi stęchlizny.