Data modyfikacji:

Grupowe treningi dla biegaczy

Autor: Sylwia Stwora

Jedni wolą samotnie nabijać kilometry, innym bardziej służy bieganie w towarzystwie. Właśnie ci ostatni coraz chętniej tworzą kręgi osób uskuteczniających grupowe treningi dla biegaczy.

Grupowe treningi biegowe to zajęcia organizowane przez krąg osób, które chcą dzielić się nie tylko pasją, ale również wiedzą na temat biegania, diety, startów w zawodach itp. Zwykle zakładają oni kluby, do których może dołączyć każdy, kto interesuje się bieganiem. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu, jednak najczęściej wspólne treningi praktykowane są w weekendy. Grupa spotyka się o konkretnej godzinie w ściśle umówionym miejscu, np. na stadionie lekkoatletycznym lub przy wejściu do parku, gdzie wyznaczono i oznakowano ścieżki biegowe. Najczęściej grupowe treningi prowadzone są pod okiem trenerów czy profesjonalnych biegaczy i polegają na doskonaleniu techniki biegania oraz poprawie ogólnej sprawności fizycznej. Zwykle zajęcia podporządkowuje się także startom w konkretnych zawodach. W ramach klubu organizowane są wspólne wyjazdy na imprezy typu półmaratony, maratony, biegi górskie itp.

Bieganie w grupie – tak czy nie?

Na grafice: 1. Buty do biegania, 359 zł; 2. Pas biegowy, 139 zł; 3. Opaska na telefon, 59 zł

Grupowe treningi to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Uczestnicząc w zajęciach pod okiem specjalistów, będą mogli poznać nie tylko prawidłowe techniki biegania, które pozwolą im uniknąć kontuzji. Zdobędą też niezbędną wiedzę na temat rozgrzewki, diety, organizacji treningu itp. Często początkujący biegacze stawiają przed sobą nierealne cele w stosunku do ich możliwości, przez co nie tylko narażają się na groźne urazy, ale i szybkie zniechęcenie.

Bieganie w grupie daje możliwość wymiany wspólnych doświadczeń, spostrzeżeń, nowinek z biegowego świata itp. To świetny sposób motywowania się do poprawiania wyników, regularności czy przełamywania słabości. Również mamy poczucie większego bezpieczeństwa – gdy coś się nam stanie na trasie, możemy liczyć na natychmiastową pomoc. Bieganie w ramach jednego klubu to szansa na wyjazdy na ciekawe zawody, poznanie nowych ludzi, tras biegowych itp.

Jednak to, co dla jednych jest argumentem przemawiającym za grupowymi treningami dla biegaczy, inni mogą postrzegać jako wadę. Nie zawsze jesteśmy w nastroju do biegania z kimś i do rozmowy. Czasem mamy słabszy dzień, chcemy przemyśleć coś, odstresować się, potrzebujemy mocniejszego treningu itp. Wówczas bieganie ramię w ramię z kilkoma czy kilkunastoma osobami może zadziałać negatywnie – rozpraszać i zmniejszać efektywność wysiłku.

Grupowe treningi dla biegaczy – gdzie ich szukać?

Wrocław, Warszawa, Poznań, Trójmiasto czy Kraków – to jedne z największych ośrodków biegowych w Polsce. Tu bez problemy znajdziemy grupy organizujące wspólne treningi. Warto przejrzeć serwisy dla biegaczy lub skorzystać z pomocy wyszukiwarki (duże grupy zwykle posiadają swoje strony WWW). Warto też sprawdzić, czy w naszym mieście działa grupa biegowa w ramach ogólnopolskiej akcji "Biegam, bo lubię". Treningi są bezpłatne, odbywają się na stadionach lekkoatletycznych i są przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji.

Więcej butów i akcesorii do biegania znajdziesz TUTAJ.

Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!