Grupowe treningi biegowe to zajęcia organizowane przez krąg osób, które chcą dzielić się nie tylko pasją, ale również wiedzą na temat biegania, diety, startów w zawodach itp. Zwykle zakładają oni kluby, do których może dołączyć każdy, kto interesuje się bieganiem. Spotkania odbywają się raz lub kilka razy w tygodniu, jednak najczęściej wspólne treningi praktykowane są w weekendy. Grupa spotyka się o konkretnej godzinie w ściśle umówionym miejscu, np. na stadionie lekkoatletycznym lub przy wejściu do parku, gdzie wyznaczono i oznakowano ścieżki biegowe. Najczęściej grupowe treningi prowadzone są pod okiem trenerów czy profesjonalnych biegaczy i polegają na doskonaleniu techniki biegania oraz poprawie ogólnej sprawności fizycznej. Zwykle zajęcia podporządkowuje się także startom w konkretnych zawodach. W ramach klubu organizowane są wspólne wyjazdy na imprezy typu półmaratony, maratony, biegi górskie itp.
Na grafice: 1. Buty do biegania, 359 zł; 2. Pas biegowy, 139 zł; 3. Opaska na telefon, 59 zł
Grupowe treningi to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Uczestnicząc w zajęciach pod okiem specjalistów, będą mogli poznać nie tylko prawidłowe techniki biegania, które pozwolą im uniknąć kontuzji. Zdobędą też niezbędną wiedzę na temat rozgrzewki, diety, organizacji treningu itp. Często początkujący biegacze stawiają przed sobą nierealne cele w stosunku do ich możliwości, przez co nie tylko narażają się na groźne urazy, ale i szybkie zniechęcenie.
Bieganie w grupie daje możliwość wymiany wspólnych doświadczeń, spostrzeżeń, nowinek z biegowego świata itp. To świetny sposób motywowania się do poprawiania wyników, regularności czy przełamywania słabości. Również mamy poczucie większego bezpieczeństwa – gdy coś się nam stanie na trasie, możemy liczyć na natychmiastową pomoc. Bieganie w ramach jednego klubu to szansa na wyjazdy na ciekawe zawody, poznanie nowych ludzi, tras biegowych itp.
Jednak to, co dla jednych jest argumentem przemawiającym za grupowymi treningami dla biegaczy, inni mogą postrzegać jako wadę. Nie zawsze jesteśmy w nastroju do biegania z kimś i do rozmowy. Czasem mamy słabszy dzień, chcemy przemyśleć coś, odstresować się, potrzebujemy mocniejszego treningu itp. Wówczas bieganie ramię w ramię z kilkoma czy kilkunastoma osobami może zadziałać negatywnie – rozpraszać i zmniejszać efektywność wysiłku.
Wrocław, Warszawa, Poznań, Trójmiasto czy Kraków – to jedne z największych ośrodków biegowych w Polsce. Tu bez problemy znajdziemy grupy organizujące wspólne treningi. Warto przejrzeć serwisy dla biegaczy lub skorzystać z pomocy wyszukiwarki (duże grupy zwykle posiadają swoje strony WWW). Warto też sprawdzić, czy w naszym mieście działa grupa biegowa w ramach ogólnopolskiej akcji "Biegam, bo lubię". Treningi są bezpłatne, odbywają się na stadionach lekkoatletycznych i są przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji.