Data modyfikacji:

Jak dobrać siodło rowerowe?

Jego kształt warunkuje rodzaj uprawianego kolarstwa. Jednak niezależnie od tego, czy wolimy jazdę miejską, kolarstwo szosowe czy górskie, siodło rowerowe powinno nam zapewniać komfort podczas każdej wyprawy. Jak dobrać siodełko rowerowe? Sprawdź! Radzimy, jak dopasować je do swoich potrzeb.

jak dobrać siodełko rowerowe

Kupując siodło rowerowe najlepiej zainwestować w porządny model z wyższej półki, gdyż szybko przekonamy się, zwłaszcza na dłuższych trasach, że oszczędzanie na tym elemencie wyposażenia jednośladu nie jest warte odczuwania dyskomfortu na trasie. Warto wydać nieco więcej zwłaszcza, że siodło rzadko się wymienia, a więc będzie nam służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając siodełko rowerowe?

Istotnym czynnikiem determinującym szerokość siodła do roweru jest rozstaw kości kulszowych, stąd najlepiej sięgać po siodło do roweru dedykowane naszej płci. Można też posłużyć się specjalnym przyrządem, na którym siadamy, pochylamy się w tył i na podstawie wgniecień obliczamy rozstaw kości. Siodełko powinno być o ok. 2 cm szersze niż nasz wynik. Na szerokość siedziska wpływa też rodzaj roweru. Do modeli miejskich i turystycznych należy dobierać szerokie i krótkie siedziska, natomiast jednoślady sportowe wymagają węższego i dłuższego siodła, które umożliwi szybką zmianę pozycji.

Jaki kąt nachylenia w siodełku rowerowym?

Kolejne kryterium to kąt nachylenia, jaki przyjmujemy w trakcie jazdy. Dla roweru szosowego to 15 stopni, natomiast w przypadku modeli trekkingowych i miejskich – 90 stopni. Pod względem twardości, do jazdy rekreacyjnej służą siodła miękkie wyścielane wkładkami żelowymi, dla rowerów górskich najlepsze są siedziska o średniej twardości, natomiast dla wyczynowców przeznaczone są bardzo twarde modele.

Z jakiego materiału wybrać siodełko rowerowe?

Siodło rowerowe może mieć obicie z materiałów sztucznych, skóry syntetycznej bądź naturalnej, które jest zalecane ze względu na lepszą oddychalność i mniejszą podatność na otarcia i odparzenia.

Autor: Sylwia Stwora