Data modyfikacji:

Jakie siodełko do roweru wybrać?


Jazda na rowerze to coraz popularniejszy w naszym kraju rodzaj aktywności. Nie ma w tym nic dziwnego - może być naprawdę przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pod warunkiem, że zapewnimy sobie maksymalny komfort w czasie jazdy. Jak o to zadbać? Odpowiedź jest prosta. Kluczowe znaczenie ma wiedza na temat tego, jakie siodełko do roweru wybrać. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór siodełek, przez co wiele osób nie wie, na jaki rodzaj postawić. Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Wybierając siodełko rowerowe, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów, które wpływają na to, czy będzie ono dla nas wygodne. Przede wszystkim należy określić typ roweru, jaki posiadamy - jego budowa warunkuje bowiem ułożenie naszego ciała, w tym również jego części, które opierają się na siodełku. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego rozmiaru. Podczas rozważań, jakie siodełko do roweru wybrać, warto wziąć pod uwagę również płeć - siodełka męskie i damskie różnią się nieco swoją budową, o czym za chwilę. Ostatnią, jednak nie mniej ważną kwestią jest to, z jakiego materiału zostało wykonane siodełko oraz czy posiada dodatkowe amortyzatory.
rower

Siodełka damskie i męskie - czym się różnią?


Budowa anatomiczna mężczyzn oraz kobiet znacząco się różni, dlatego też kształt siodełka rowerowego powinien być do niej dopasowany. Jakie siodełka rowerowe dla kobiet warto wybierać? Przede wszystkim te, które są nieco krótsze, a jednocześnie szersze. Szczególnie jeśli chodzi o rowery miejskie. Dlaczego jest to ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kobiety mają bowiem szerszy rozstaw kości miednicy, dlatego też większa powierzchnia siodełka jest w stanie zapewnić im lepszy komfort. Wyjątkiem są rowery trekkingowe, które wymuszają przyjęcie pozycji pochylonej do przodu. W tym przypadku nawet kobiece siodełko rowerowe powinno być wąskie, ponieważ szerokie siedzisko powoduje w tej sytuacji otarcia.

Jaką budowę powinny mieć męskie siodełka rowerowe? Doskonale sprawdzają się modele o wąskim i nieco wydłużonym kształcie, który zapewnia maksymalny komfort. Pamiętać również musimy o okolicach prostaty, które źle znoszą ucisk w czasie jazdy. Z tego powodu wiele męskich siodełek rowerowych posiada wycięcie w środkowej części, które pozwala nie tylko uniknąć nacisku na prostatę, ale również zapewnia swobodny przepływ powietrza. Przykładem takiego siodełka może być model Wittkop Medicus Twin 4.0 Trekking. To nowoczesne, żelowe siodełko, które zapewnia pełnię komfortu. Warto wspomnieć również o tym, że wiele siodełek męskich posiada również większą elastyczność skorupy w środkowej części, dzięki czemu, mimo tego, że nie posiadają „dziury”, są dla mężczyzn wygodne.

Rodzaje siodełek ze względu na typ roweru


Jak wspominaliśmy, jeśli zastanawiamy się, jakie siodełko rowerowe wybrać, powinniśmy brać pod uwagę typ roweru, w jakim zamierzamy je zamontować. Każdy rodzaj roweru wymusza bowiem na nas przyjęcie innej pozycji ciała, a co za tym idzie, wymaga również nieco innego kształtu i właściwości siodełka. Sprawdźmy więc, jakie są rodzaje siodełek rowerowych ze względu na typy rowerów.

Jednym z bardzo popularnych obecnie rowerów są bez wątpienia rowery miejskie. Duże i cienkie opony, zakrzywiona kierownica oraz krótka rama sprawiają, że na rowerach tego typu przyjmujemy wyprostowaną pozycję ciała. Rowerami tego typu poruszamy się również po drogach i ścieżkach asfaltowych, na których nie mamy do czynienia z dziurami czy wybojami. Jakie siodełko do roweru miejskiego wybrać? Odpowiedź jest bardzo prosta. W przypadku rowerów miejskich najlepiej sprawdzają się siodełka szerokie i miękkie, które są grubo wyściełane. Zapewniają bowiem pośladkom pełnię podparcia, co sprawia, że czujemy się równie komfortowo, jak siedząc na krzesełku.

Drugim typem rowerów, który cieszy się sporym zainteresowaniem, są rowery trekkingowe, które służą nam podczas dalekich turystycznych wypraw. Jakie siodełko do roweru trekkingowego będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim, nie powinno być zbyt miękkie, ponieważ w czasie długiej trasy może powodować to otarcia. Jego wielkość oraz długość powinna być dopasowana do naszego wzrostu oraz rozstawu kości miednicy - panie zazwyczaj wybierają nieco szersze siodełka, jednak pamiętajmy, że nie powinny być zbyt szerokie. Dobrze stawiać również na siodełka rowerowe, które posiadają system amortyzujący wstrząsy. Podczas długich wypraw po zróżnicowanym terenie jest to bowiem niezbędne.

Wspomnieć warto również o rowerach MTB, z których korzysta wiele osób. Jakie siodełko do roweru MTB będzie najlepszym wyborem? Przede wszystkim w tego rodzaju siodełkach liczy się ich niska masa. Powinny również zapewniać komfort podczas przyjmowania mocno pochylonej do przodu pozycji. Siodełka te najczęściej mają wąski, smukły kształt. Cechuje je również cienka warstwa wypełnienia. Co ciekawe, bardzo podobny rodzaj siodełek wykorzystuje się w przypadku rowerów szosowych, choć mamy do czynienia z całkowicie innymi rodzajami tras. Niemniej jednak siodełko do roweru szosowego najczęściej różni się od tych stosowanych w rowerach górskich jedynie detalami. Przykładem siodełka, które sprawdzi się zarówno w rowerze MTB, jak i w kolarzówce jest Accent Derry. To wygodne piankowe siodełko z pokryciem ze skóry syntetycznej, które idealnie sprawdza się w przypadku jazdy sportowej.

Amortyzator - czy jest potrzebny?


To pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników jazdy na jednośladzie. Odpowiedź na nie nie jest jednak oczywista. Ponownie wszystko zależy od tego, jakim rowerem oraz po jakich terenach najczęściej się poruszamy. W przypadku jazdy po mieście nie jest to konieczne, jeśli jednak jeździmy po wyboistych drogach - warto przemyśleć takie rozwiązanie. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że jeśli zakupimy siodełko, które nie posiada takiego udoskonalenia, nie musimy się przejmować. Jeśli w trakcie jazdy odczujemy, że wstrząsy są dla nas zbyt mocno odczuwalne i niekomfortowe, możemy zdecydować się na zakup specjalnej sztycy, która pełni funkcję amortyzującą. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz na stronie Ceneo.pl

Siodełka żelowe czy wykonane z pianki?


Na rynku możemy obecnie znaleźć zarówno siodełka żelowe, jak i te, które wykonane są z pianki. Zaletą tych drugich jest bez wątpienia niska cena. Warto jednak mieć świadomość, że ich mocne strony na tym się kończą. Pianka z czasem zbija się, przez co siodełko traci pierwotny kształt. Jest również twardsza. Siodełka żelowe doskonale radzą sobie zaś z amortyzacją wstrząsów, są miękkie, dopasowują się do kształtu ciała a jednocześnie nie odkształcają na stałe. Na tego typu siodełkach jeżdżą również profesjonaliści. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że siodełko będzie wygodne oraz posłuży nam przez długi czas, warto wydać więcej i postawić na produkt klasy premium.

Podsumowując, szeroka oferta siodełek rowerowych dopasowanych do różnego rodzaju rowerów oraz stylu jazdy sprawia, że każdy z nas, nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy na ten temat, może znaleźć idealne rozwiązanie, dzięki któremu jazda rowerem będzie w pełni komfortowa.
Autor: Kamila Łońska-Kępa