Data publikacji:

Impregnacja butów trekkingowych - jak dbać o buty trekkingowe

Przemoknięte buty na szlaku górskim to nic przyjemnego. Nie dość, że komfort wędrówki drastycznie spada, to jeszcze szybko może się okazać, że twoja przygoda skończy się katarem i gorączką. Jeśli twoje obuwie outdoorowe ma ci towarzyszyć w dobrej kondycji podczas kolejnych wędrówek na szlakach, przekonaj się, jak dbać o buty trekkingowe.
impregnacja butów trekkingowych
Podczas wędrówek górskich i trekkingu buty muszą sprostać naprawdę dużym wyzwaniom. Trudny teren czy wreszcie deszcz lub śnieg, mogą nieźle dać im w kość. Dlatego zanim ruszysz na szlak, poznaj tajniki skutecznej impregnacji butów trekkingowych.

Jak dbać o buty trekkingowe? Zasady czyszczenia

Zanim złapiesz za impregnaty, pierwszym etapem całej tej zabawy z pielęgnacją butów trekkingowych, jest ich solidne mycie. Impregnacja na nic się nie zda, jeśli skóra będzie pokryta warstwą kurzu, piasku czy nawet błota. Ponadto zabrudzenia tego typu mogą dodatkowo uszkodzić skórę czy nubuk. Jak w takim razie czyścić buty trekkingowe?

Przeczytaj także: Co zabrać na wycieczkę w góry?

Na początek rozwiąż sznurowadła i wyciągnij je. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze usunięcie zabrudzeń z obuwia. Usuń także wkładki, ponieważ w dalszej kolejności należy również zadbać o wnętrze butów.
  • Szczotkowanie – to pierwszy etap prac. Usuń największe zabrudzenia oraz błoto z butów przy pomocy miękkiej szczotki. Warto wybrać niewielki model z uchwytem, który jest poręczny i wygodny w użytkowaniu oraz pozwala na dokładne dotarcie nawet do niewielkich zakamarków. Pamiętaj, żeby nie pocierać butów zbyt mocno, a jedynie delikatnie usunąć największe zabrudzenia. W przeciwnym razie możesz zarysować skórę.
  • Przemywanie – następnym etapem czyszczenia butów trekkingowych jest przemywanie obuwia przy użyciu wilgotnej ściereczki lub gąbki. Staraj się zrobić to maksymalnie dokładnie, bo w kolejnych etapach przyjdzie czas na impregnację.
  • Usuwanie tłustych plam – jeśli na butach pojawiły się tłuste plamy, w tym przypadku woda i ściereczka nic nie zdziałają. Aby się ich pozbyć, najlepiej jest zastosować specjalny środek do usuwania tego typu zabrudzeń.
  • Czyszczenie butów w środku – w środkowej części buty myjemy za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Pamiętaj, aby zastosować inny zestaw, niż ten, który stosowany był podczas zewnętrznego oczyszczania obuwia. Warto postawić też na kule odświeżające lub środki pochłaniające nieprzyjemny zapach.

Impregnacja butów trekkingowych

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie dbać o buty trekkingowe, nie możesz pominąć etapu impregnacji. Cały ten proces ma za zadanie sprawić, aby buty zyskały większą odporność na wodę, a wilgoć nie przenikała do środka.

Na powierzchni dobrze zaimpregnowanych butów, woda powinna zbierać się w krople, a następnie spływać. Musisz jednak wiedzieć, że dobra impregnacja nie minimalizuje właściwości butów do przepuszczania powietrza, co mogłoby się stać, gdyby źle dobrany preparat zatkał mikropory materiału.

Jaki preparat do impregnacji wybrać?

  • Impregnacja butów trekkingowych ze skóry licowej – w tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po wosk lub pastę do butów. Preparat rozprowadź dokładnie na wyczyszczonych i osuszonych wcześniej butach. Szczególną uwagę należy zwrócić na newralgiczne miejsca, czyli szwy i łączenia. Wosk nawilży skórę, dzięki czemu będzie ona elastyczna i zmniejszy się ryzyko jej pękania, co mogłoby w efekcie prowadzić do przemakania obuwia.
  • Impregnacja butów trekkingowych z nubuku i weluru – w tym z kolei przypadku zdecydowanie lepiej sięgnąć po impregnaty w płynie – czy to w sprayu czy w dozowniku wyposażonym w niewielką gąbkę. Pod wpływem wosku nubuk czy welur mogłyby zmienić kolor, a skóra stałaby się lekko błyszcząca. 
  • Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie oryginalnego pudełka, w którym buty były zapakowane po zakupie. Dzięki temu, jeśli zdarza ci się, że w twojej szafie panuje nieporządek, buty nie będą się niszczyć, gdyby sąsiadowały z innymi przedmiotami.
  • Przydatne będą także prawidła do butów, czyli wypełnienia, które zapobiegną odkształcaniu się obuwia. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po prawidła wykonane z drewna, które częściowo będzie chłonąć wilgoć.
  • Warto postawić także na pochłaniacze zapachu, dzięki którym pozbędziesz się nieprzyjemnej woni, jaka może się pojawić po długiej wędrówce oraz wtedy, gdy buty przemokły.
  • Jeśli zdarzy się, że twoje buty trekkingowe przemokną, należy je solidnie wysuszyć. Unikaj stawiania ich w bezpośredniej bliskości źródeł ciepła, jak kominek czy grzejnik lub wyeksponowanych na działanie intensywnych promieni słonecznych. Wysoka temperatura może sprawić, że skóra popęka. Ciepło działa także niekorzystnie na kleje spajające poszczególnie części obuwia. Buty zostaw w suchym miejscu w temperaturze pokojowej i dokładnie je rozsznuruj.