Data modyfikacji:

Ile kosztuje utrzymanie konia?


Koń żyje przez wiele lat, dlatego miłośnicy jeździectwa powinni dobrze zastanowić się, czy stać ich na utrzymanie zwierzęcia. Nawet niewielki kucyk generuje spore koszty co miesiąc. Dotyczy to zarówno koni trzymanych we własnej stajni, jak i oddawanych do stajni prowadzonych przez inne osoby. Ile kosztuje utrzymanie konia? Co wpływa na wysokość wydatków związanych z utrzymaniem zwierzęcia?
koń na trawie

Ile kosztuje koń?


Wydatki związane z posiadaniem konia zaczynają się już w chwili zakupu zwierzęcia. Najtańsze wierzchowce o przeznaczeniu rekreacyjnym można kupić za około 5-6 tysięcy złotych. Konie, które trenowano do udziału w zawodach sportowych, kosztują za to nawet 20 tysięcy złotych. Górna granica zakupu wierzchowca jest płynna - na cenę ogiera lub klaczy wpływa pochodzenie, rasa, wiek, stan zdrowia oraz poziom wytrenowania w danym celu.

Czy zakup konia się opłaca? Jeśli zamierza się korzystać jedynie z pojedynczych lekcji jeździectwa, odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli chce się jednak jeździć konno kilka razy w tygodniu, koszt godziny jazdy wynosi około 50 zł. Nietrudno policzyć, że w takim przypadku posiadanie własnego wierzchowca zaczyna być opłacalne. 

Ile kosztuje utrzymanie konia?


Miesięczny koszt utrzymania konia wynosi z reguły od 400 do 600 złotych. Dotyczy to sytuacji, gdy wierzchowiec jest trzymany we własnej stajni. Ile kosztuje utrzymanie konia w cudzej stajni? Wynajem boksu w stajni innego hodowcy kosztuje od 100 do nawet kilkuset złotych na miesiąc. Cena najmu jest zależna od tego, czy wierzchowiec w cenie otrzymuje jedynie miejsce do odpoczynku i snu, czy też wlicza się w nią również jedzenie i koszty związane z pielęgnacją.

Miesięczne utrzymanie konia można zatem wynieść nawet 1000-2500 zł. Dotyczy to w szczególności zwierząt, które mają specjalne potrzeby żywieniowe, wymagają dodatkowych treningów sportowych z powodu przygotowań do zawodów lub opieki weterynaryjnej ze względu na zły stan zdrowia. Miesięczny koszt utrzymania konia jest szczególnie wysoki w przypadku schorowanych wierzchowców, które potrzebują specjalistycznego leczenia, derkowania i niemalże całodobowej opieki.

Ile kosztuje utrzymanie konia w czyjejś stajni?


Jeśli oddaje się własnego wierzchowca pod opiekę innej stajni, powinno się zabezpieczyć środki na opłacanie pobytu konia u innego hodowcy. Wysokie wydatki miesięczne sprawiają, że decyzja o zakupie ogiera lub klaczy powinna być starannie przemyślana. Jeżeli przestanie się pokrywać koszt utrzymania konia w cudzej stajni, istnieje ryzyko, że koń straci dach nad głową.

Decyzja o oddaniu konia pod opiekę czyjejś stajni powinna być równoznaczna z podpisaniem szczegółowej umowy. To, ile kosztuje utrzymanie konia, powinno być dokładnie opisane, by uniknąć nieporozumień w przyszłości. Właściciel wierzchowca powinien być poinformowany, jakie wydatki wiążą się z zakupem siana, słomy do ścielenia boksów, karmy oraz akcesoriów do pielęgnacji. Równie ważne jest wyszczególnienie opłat za profilaktyczną opiekę weterynaryjną i leczenie w przypadku zachorowania.

Na co przeznacza się pieniądze na utrzymanie konia? Koszt zakupu karmy i nie tylko


Jednym z największych wydatków związanych z posiadaniem konia jest zakup dobrej jakościowo karmy. Owies, karma typu musli oraz suplementy diety uzupełniające niedobór witamin kosztują co najmniej 100 zł na miesiąc. Koszty karmienia są niskie, jeżeli właściciel stajni może uprawiać własny owies. Jeśli jest zmuszony do zakupu ziarna od rolnika, wydatki na pożywienie mogą być wyższe.

Koszty utrzymania wiążą się również z ceną ściółki wykorzystywanej do ścielenia boksów. Tanią wyściółkę wykonuje się ze słomy, którą można kupić już za kilka złotych za belkę. Jeśli właściciel wierzchowca samodzielnie sprząta boksy, jest to naprawdę ekonomiczne rozwiązanie. Koszty ściółkowania i sprzątania stajni rosną, jeżeli konieczne jest wynajęcie i opłacenie osoby, która utrzyma porządek w boksach. Godzina pracy w stajni to wydatek co najmniej 25-30 zł.

Na to, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia w stajni, wpływają również wydatki jednorazowe. Zakup sprzętu jeździeckiego oraz akcesoriów do pielęgnacji może być równoznaczny z uszczupleniem budżetu o kilka tysięcy złotych. Na sprzęcie jeździeckim można zaoszczędzić nieco, wybierając używane siodła lub kaski lub zamawiając je w niedrogich sklepach z akcesoriami sportowymi. Osoby, które chcą startować na zawodach, nie powinny jednak oszczędzać w tej kwestii.

Co jeszcze wpływa na to, ile kosztuje utrzymanie konia w stajni? Właściciel stajni pobiera opłaty za zużytą wodę, prąd, wypuszczanie zwierząt na padok, mycie wierzchowców i pielęgnację ich grzywy. Wydatki na utrzymanie konia rosną, jeśli wykonuje się werkowanie kopyt i podkowy. Kucie jednego kopyta kosztuje 50-100 złotych.

Jeśli koń cierpi na ochwat, specjalne kucie lub przycinanie kopyt jest droższe. Jego wykonanie jest jednak niezbędne, by ochronić zwierzę przed bólem i pogłębianiem się problemów zdrowotnych. Nieleczony ochwat może doprowadzić do poważnych kontuzji, które w konsekwencji unieruchomią zwierzę i zmuszą jego właściciela do uśpienia schorowanego wierzchowca.

Utrzymanie konia a oszczędności


Jeżeli zamierza się oszczędzać na utrzymaniu konia, powinno się zachować rozsądek. Oszczędności na zakupie sprzętu jeździeckiego są dozwolone i zasadne, zwłaszcza gdy jeździ się wyłącznie rekreacyjnie. Nie powinno się jednak ograniczać bez poważnej przyczyny wydatków na opiekę weterynaryjną bądź zakup treściwej i zdrowej karmy. Brak leczenia weterynaryjnego i nieprawidłowe karmienie negatywnie wpłyną na kondycję konia, a w skrajnych przypadkach doprowadzą do jego odebrania właścicielowi przez odpowiednie służby.
Autor: Monika Kocher