Na co przeznacza się pieniądze na utrzymanie konia? Koszt zakupu karmy i nie tylko
Jednym z największych wydatków związanych z posiadaniem konia jest zakup dobrej jakościowo karmy. Owies, karma typu musli oraz suplementy diety uzupełniające niedobór witamin kosztują co najmniej 100 zł na miesiąc. Koszty karmienia są niskie, jeżeli właściciel stajni może uprawiać własny owies. Jeśli jest zmuszony do zakupu ziarna od rolnika, wydatki na pożywienie mogą być wyższe.
Koszty utrzymania wiążą się również z ceną ściółki wykorzystywanej do ścielenia boksów. Tanią wyściółkę wykonuje się ze słomy, którą można kupić już za kilka złotych za belkę. Jeśli właściciel wierzchowca samodzielnie sprząta boksy, jest to naprawdę ekonomiczne rozwiązanie. Koszty ściółkowania i sprzątania stajni rosną, jeżeli konieczne jest wynajęcie i opłacenie osoby, która utrzyma porządek w boksach. Godzina pracy w stajni to wydatek co najmniej 25-30 zł.
Na to, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia w stajni, wpływają również wydatki jednorazowe. Zakup sprzętu jeździeckiego oraz akcesoriów do pielęgnacji może być równoznaczny z uszczupleniem budżetu o kilka tysięcy złotych. Na sprzęcie jeździeckim można zaoszczędzić nieco, wybierając używane siodła lub kaski lub zamawiając je w niedrogich sklepach z akcesoriami sportowymi. Osoby, które chcą startować na zawodach, nie powinny jednak oszczędzać w tej kwestii.
Co jeszcze wpływa na to, ile kosztuje utrzymanie konia w stajni? Właściciel stajni pobiera opłaty za zużytą wodę, prąd, wypuszczanie zwierząt na padok, mycie wierzchowców i pielęgnację ich grzywy. Wydatki na utrzymanie konia rosną, jeśli wykonuje się werkowanie kopyt i podkowy. Kucie jednego kopyta kosztuje 50-100 złotych.
Jeśli koń cierpi na ochwat, specjalne kucie lub przycinanie kopyt jest droższe. Jego wykonanie jest jednak niezbędne, by ochronić zwierzę przed bólem i pogłębianiem się problemów zdrowotnych. Nieleczony ochwat może doprowadzić do poważnych kontuzji, które w konsekwencji unieruchomią zwierzę i zmuszą jego właściciela do uśpienia schorowanego wierzchowca.
Utrzymanie konia a oszczędności
Jeżeli zamierza się oszczędzać na utrzymaniu konia, powinno się zachować rozsądek. Oszczędności na zakupie sprzętu jeździeckiego są dozwolone i zasadne, zwłaszcza gdy jeździ się wyłącznie rekreacyjnie. Nie powinno się jednak ograniczać bez poważnej przyczyny wydatków na opiekę weterynaryjną bądź zakup treściwej i zdrowej karmy. Brak leczenia weterynaryjnego i nieprawidłowe karmienie negatywnie wpłyną na kondycję konia, a w skrajnych przypadkach doprowadzą do jego odebrania właścicielowi przez odpowiednie służby.