Data publikacji:

Jakie foki skiturowe wybrać?

Skituring to połączenie turystyki pieszej z narciarstwem biegowym i zjazdowym. Umożliwia nie tylko zjazd na nartach, ale także swobodny marsz lub wspinaczkę na przełęcz. Do skituringu używa się specjalnych butów, wiązań i nart z miejscami na zaczep, ale to nie wszystko. Ważnym elementem są foki skiturowe, czyli specjalne nakładki na narty. Jakie foki skiturowe wybrać?
foki skiturowe

Jakie foki skiturowe

Czym są foki skiturowe?

Foki skiturowe to specjalne nakładki na narty do skituringu. Są to elastyczne pasy materiału nakładane lub naklejane na spodnią część narty. Pokryte są klejem wielokrotnego użytku oraz mają zaczepy umożliwiające przymocowanie ich do nart. Modele bezklejowe przylegają do nart na zasadzie adhezji.

Nazwa fok skiturowych nie jest przypadkowa. Odnosi się do skóry foki, która ma podobne właściwości. Zupełnie inaczej zachowuje się czesana z włosem, a inaczej pod włos. Dawniej używana była do wykonywania ślizgów ułatwiających chodzenie przez ludy północy. Współczesne foki skiturowe wykonane są z syntetycznych materiałów lub moheru.

Po co się stosuje foki skiturowe?

Foki skiturowe pełnią rolę hamulca, zapobiegającego ześlizgiwaniu się nart w dół. W odróżnieniu od nart biegowych, nie wymagają dociążenia centralnej części, gdyż szorstkie kolce działają na całej powierzchni spodu nart. Foki skirutowe umożliwiają swobodny zjazd na nartach, a jednocześnie zapobiegają przesuwaniu się narty w drugim kierunku. Dzięki tej właściwości można swobodnie podchodzić pod wzniesienia bez zapierania się o stok krawędziami nart. Największą przewagą nad nartami biegowymi jest fakt, że narty skiturowe świetnie radzą sobie także na niewytyczonych szlakach.

Materiały, z których wykonane są foki skiturowe

  • Moher – foki moherowe wykonane są z wełny kóz. Cenione są za dobre właściwości poślizgowe. Nieco gorzej radzą sobie z zapewnieniem przyczepności, dlatego polecane są bardziej doświadczonym narciarzom.
  • Nylon – wykonane z syntetycznego materiału foki są znacznie trwalsze niż moherowe odpowiedniki. Zapewniają lepszą trakcję w czasie podchodzenia na wzniesienie. Minusem jest większy opór w trakcie marszu. Foki nylonowe są tańsze od tych z naturalnego materiału.

Przeczytaj także: Polecane szlaki w Karkonoszach. Wybieramy najpiękniejsze

  • Mieszanka moheru z nylonem – miks różnych materiałów pozwala uzyskać kompromis pomiędzy poślizgiem i przyczepnością. Zazwyczaj spotkasz połączenie 30% moheru i 70% nylonu.

Jakie foki skiturowe wybrać?

Długość i szerokość fok skiturowych należy dobrać do konkretnego modelu nart. Często dostępne są dedykowane, dopasowane modele. W innym przypadku musisz zmierzyć nartę i dobrać na tej podstawie rodzaj fok. Jeśli nie pasują idealnie, nie ma żadnego problemu – można je dociąć nożykiem do tapet lub nożyczkami. W internecie znajdziesz także tanie foki skiturowe do samodzielnego docięcia. Nie warto jednak wybierać wyjątkowo budżetowych modeli, gdyż mogą się odklejać w trakcie jazdy lub mocno namakać wodą.

Przechowywanie fok skiturowych

Po dotarciu na wzniesienie, foki skiturowe można zdjąć. Dzięki temu zjazd będzie znacznie przyjemniejszy. Odklej delikatnie foki od spodniej części nart, a następnie złóż je na pół, klejem do środka. W ten sposób nie nabiorą zanieczyszczeń i będą nadawać się do ponownego założenia. Złożone foki zwiń w rulon i schowaj do plecaka. Z czasem klej się zużywa, więc jeśli zauważysz ubytki, oddaj foki do serwisu na renowację.


Przeczytaj także:
  1. Jaki rower trekkingowy do 1500 zł? Jak wybrać najlepszy?
  2. Buty podejściowe - co musisz o nich wiedzieć?
  3. Gdzie na narty w Polsce?Trasy dla początkujących i zaawansowanych narciarzy

Autor: Szymon Sonik