Data modyfikacji:

Jaki rower trekkingowy do 1500? Jak wybrać najlepszy?

Szukasz roweru miejskiego, który sprawdzi się w górzystym terenie? Planujesz zakupić wygodny dwuślad, w którym przyjmiesz komfortową pozycję? A może poszukujesz modelu, którym udasz się na spokojne wycieczki za miasto? W każdym z tych przypadków rower trekkingowy może być dla ciebie idealną propozycją. Zobacz, jaki rower trekkingowy do 1500 wybrać.

rower trekkingowy

Jaki rower trekkingowy do 1500

Rower trekkingowy do 1500 – dla kogo?

Idea roweru trekkingowego jest prosta: ma być komfortowy, wytrzymały i maksymalnie uniwersalny. Wszystkie te zalety sprawiają, że jest to doskonała propozycja dla osób w każdym wieku. Dodatkową zaletą jest to, że rowery trekkingowe nie są drogie.

Rowery trekkingowe do 1500 zł to ciekawe i dobrze wyposażone modele, które wytrzymają tysiące kilometrów. Nie chodzi tu wszak o najlepsze możliwości terenowe ani największą prędkość na asfalcie – rower trekkingowy ma sprawdzić się w maksymalnie wielu miejscach. To bardzo często wybór nie tylko pasjonatów wycieczek rowerowych, ale osób dojeżdżających codziennie do pracy lub szukających uniwersalnego roweru do miasta.

Zanim się zastanowimy, jaki rower trekkingowy do 1500 kupić, przyjrzyjmy się krótką różnicom między tym modelem a rowerem miejski. Na pierwszy rzut oka rower trekkingowy może przypominać rower miejski. Komfortowa, pionowa pozycja, ergonomiczna kierownica i pełne błotniki to rzeczy, które spotkasz w obu rodzajach roweru. Co więcej, rowery te często użytkowane są zamiennie, a rower trekkingowy jest doskonałym wyborem do miasta – zwłaszcza górzystego.

Czym więc różni się rower trekkingowy od miejskiego? Przede wszystkim napędem. W rowerze trekkingowym rzadziej można spotkać przerzutki w piaście, a najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczny zestaw przedniej i tylnej przerzutki.

Podyktowane jest to tym, że rower trekkingowy musi poradzić sobie nawet na najbardziej stromych podjazdach. Musi więc mieć bardzo „miękkie” przełożenie, które zapewniają mała zębatka na korbie i duża zębatka na kasecie (lub wolnobiegu). Rower trekkingowy powinien pozwalać rozpędzić się do sporej prędkości, więc duży „blat” o 48 zębach jest nieoceniony na szybkich zjazdach.

Różnice ujawnią się także, gdy spojrzysz na charakterystykę roweru trekkingowego. Powinien być zauważalnie lżejszy od roweru miejskiego, a pozycja na nim jest bardziej aerodynamiczna. Ułatwia to podróżowanie z wyższymi prędkościami, a warto wiedzieć, że opór aerodynamiczny jest jednym z głównych czynników spowalniających w czasie jazdy.

Jaki napęd roweru trekkingowego do 1500?

Producenci rowerów od lat stosują tę samą sztuczkę – montują dobrej jakości przerzutkę tylną, by zachęcić do zakupu danego modelu. Tymczasem sama przerzutka na niewiele się zda, jeśli zostanie połączona z kiepskiej jakości klamkomanetkami, przednią przerzutką no name, skrzypiącą korbą i słabymi hamulcami. Podczas zakupu roweru, nie tylko trekkingowego, warto więc zwrócić uwagę na to, czy została zamontowana kompletna grupa osprzętu (najczęściej Shimano lub Sram).

Druga pułapka to liczba biegów. O ile trzyrzędowa korba (np. 48-38-28T) jest standardem, tylna przerzutka może mieć 7, 8, 9, 10, 11, a nawet 12 zębatek. Problem jednak w tym, że liczba biegów nie zawsze jest priorytetem. Podczas krótkich i długich wycieczek rowerowych większe znaczenie ma maksymalne i minimalne przełożenie. Stąd też najmniejsza zębatka powinna mieć 11-12 zębów (szybkie zjazdy), a największa – 32 lub 34 zęby. Duża liczba biegów przydaje się natomiast do utrzymania stałej kadencji, czyli szybkości pedałowania.

Jaka rama roweru trekkingowego do 1500?

Stalowe ramy rowerowe są wytrzymałe, tanie oraz dobrze pochłaniają drgania. Mają jednak poważną wadę – są bardzo ciężkie. Z tego powodu we współczesnych rowerach trekkingowych spotkasz znacznie lżejsze ramy aluminiowe. Bez trudu znajdziesz rower trekkingowy do 1500 z ramą aluminiową.

Podczas zakupu roweru ważne jest to, jak dobrać rower do wzrostu. Wbrew pozorom nie wszystko da się wyregulować wysokością siodełka i kierownicy. Rozmiar ramy wpływa w dużej mierze na pozycję, na ustawienie kolan względem suportu, a także sterowność roweru. Jeśli wybierzesz zbyt małą ramę, może się okazać, że podczas skrętu kierownicy zahaczysz butem o przednie koło.

Oświetlenie roweru trekkingowego do 1500 zł

Jedną z zalet roweru trekkingowego jest oświetlenie napędzane dynamem. Dzięki niemu codzienne dojazdy do pracy lub długie wycieczki są znacznie bezpieczniejsze, a przy okazji lampy nie wymagają wymiany oraz ładowania baterii.

Zamiast zewnętrznej prądnicy opierającej się o oponę i generującej spory hałas warto wybrać rower z dynamem wewnętrznym. Prądnica ukryta w piaście jest znacznie cichsza i niezawodna. Niektóre rodzaje zasilania magazynują energię w akumulatorze i pozwalają korzystać z oświetlenia również na krótkim postoju, np. na światłach.

Amortyzowana sztyca siodełka – czy na pewno potrzebna?

W odróżnieniu od rowerów miejskich rowery trekkingowe muszą radzić sobie w każdym terenie. Planując trasę rowerową, trudno uniknąć dróg gruntowych, leśnych ścieżek czy dziurawych dróg niższej kategorii. Stąd też większość modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w amortyzowany widelec. Choć w wielu sytuacjach amortyzacja jest przydatna, warto wybrać rower trekkingowy do 1500 z możliwością zablokowania amortyzatora – ułatwi to jazdę na równym asfalcie.

Znacznie mniej pożądanym elementem roweru trekkingowego jest amortyzowana sztyca siodełka. Teoretycznie podnosi komfort jazdy, ale w praktyce jest zbędnym elementem. Jest ciężka, awaryjna, a na dodatek obniża skuteczność pedałowania. Znacznie lepiej wybrać zwykłą sztycę i wygodne siodełko – niekoniecznie bardzo miękkie.

Wybierając dobry rower trekkingowy do 1500, zwróć też uwagę na jego wyposażenie. Przydatne będą m.in. pełne błotniki, bagażnik, dwa miejsca montażowe do bidonów oraz regulowany mostek kierownicy. Możesz również zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami do roweru, takimi jak koszyk.