Data modyfikacji:

Buty podejściowe – co musisz o nich wiedzieć?

Odpowiednie buty to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku górskiego turysty. We właściwym obuwiu wycieczka będzie nie tylko wygodna, ale co istotniejsze – bezpieczna. Wiele osób zamiast zwykłego obuwia trekkingowego decyduje się na buty podejściowe. Czym się cechują i kiedy warto po nie sięgnąć?

buty podejściowe

Czym są buty podejściowe?

Buty podejściowe zostały stworzone z myślą o osobach uprawiających górską wspinaczkę. Gdy alpinista dociera pod ścianę (czyli pod podejście), którą zamiera zdobyć, zmienia obuwie górskie na bardziej lekkie i miękkie. Dziś po buty podejściowe sięgają już nie tylko wspinacze – cieszą się dużą popularnością pośród „zwykłych” turystów. Sprawdźmy, jakie buty w góry wybrać.

Buty trekkingowe podejściowe – dla kogo?

Buty podejściowe sprawdzą się u każdego, kto lubi chodzić po górach w okresie od wiosny do jesieni. Są o wiele lżejsze i bardziej elastyczne niż tradycyjne buty górskie, dzięki czemu wędrówka w nich może być wygodniejsza m.in. dla osób początkujących. Małej wadze obuwia towarzyszy zwykle solidna podeszwa z wyraźnym bieżnikiem, który zapewnia dobrą przyczepność.

Z wysokim obuwiem górskim buty podejściowe wygrywają również na polu komfortu termicznego w ciepłych porach. Wiosną i latem w butach jest w nich zdecydowanie wygodniej dzięki temu, że są niskie i wykonane z cieńszych materiałów.

Kiedy należy zrezygnować ze stosowania butów podejściowych?

Krótkie buty podejściowe nie sprawdzą się natomiast zimą. Lód i śnieg to warunki, które wymagają użycia obuwia trekkingowego z wysoką cholewką, która chroni przed wpadającym śniegiem.

Trzeba zaznaczyć, że buty podejściowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemami ze stawami skokowymi. Jako że jest to obuwie niskie, gorzej stabilizuje kostki. Ci, którzy chcą uchronić się od kontuzji na szlaku, powinni zdecydować się na buty górskie o wyższej cholewce.

Jakie buty podejściowe wybrać?

Dziś turyści mogą przebierać w modelach butów podejściowych damskich i męskich. Sam design to jednak nie wszystko – poszukując butów do chodzenia po górach, weź pod uwagę kilka innych czynników.

Materiał wykonanie butów podejściowych damskich i męskich

Dobre buty podejściowe powinny być wykonane z oddychających materiałów syntetycznych lub skóry zamszowej (rzadziej stosowana jest nubukowa). Ważna jest również jakość gumy, z której wykonana została podeszwa. Jako że buty podejściowe przeznaczone są głównie do wspinaczki, ich spód wygląda dość specyficznie – na przedzie buta podeszwa jest płaska, co pozwala na lepsze wyczucie podłoża.

A co ze sztywnością podeszwy? W tym wypadku należy kierować się ogólną zasadą doboru butów górskich. Jeżeli planujesz wyprawy po skalistych szlakach, lepiej wybierz obuwie z twardszym spodem. Na łatwych szlakach i leśnych ścieżkach sprawdzi się obuwie podejściowe z miękką podeszwą.

Przeczytaj również: Termos w góry. Jaki termos turystyczny wybrać na wyprawy w góry?

Jakie sznurowanie butów podejściowych?

Buty podejściowe powinny posiadać sporo dziurek do sznurowania, co pozwala na dobre dopasowanie ich do kształtu stopy.

Wodoodporność obuwia podejściowego

Jeśli zależy ci na tym, by buty podejściowe nie przeciekały w razie deszczu, wybierz model wyposażony w specjalną membranę. Jeśli kupisz buty podejściowe ze skóry, należy regularnie pielęgnować je za pomocą właściwego impregnatu, który nada im właściwości wodoodporne.

Buty podejściowe nie tylko do wspinaczki

Buty podejściowe to znakomite rozwiązanie dla każdego, kto lubi górskie wycieczki. Dopasowując model do specyfiki trasy, zyskasz obuwie, które zapewni ci zarówno bezpieczną, jak i bardzo wygodną wędrówkę.