Rozgrzewka to podstawa, i to bez względu na to, czy ćwiczysz na stepperze, czy idziesz pobiegać. Dzięki niej możesz
ograniczyć ryzyko kontuzji i przygotować organizm do wysiłku. Wystarczy 5-10 minut, w trakcie których możesz wykonać kilka przysiadów, wymachów rękami i no
gami, skłonów czy nawet pompek.
Czas przejść do właściwego treningu. Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze? Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze pilnować odpowiedniej,
wyprostowanej postawy. Dlaczego? W ten sposób nie tylko zwiększysz efektywność aktywności fizycznej, ale także ochronisz kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem.
Po wejściu na stepper
wciągnij brzuch, odciągnij ramiona do tyłu i dbaj o to, aby utrzymać taką postawę przez cały trening. To naturalne, że pojawia się odruch garbienia się czy pochylenia do przodu, jednak postaraj się z tym walczyć. Staraj się również właściwie oddychać, robiąc głębokie i równomierne wdechy i wydechy.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od mniejszego obciążenia i stopniowe jego zwiększanie. Dzięki temu
rozgrzejesz dodatkowo mięśnie i zmniejszysz ryzyko kontuzji. Dodatkowo po takim wstępie podkręcone obciążenie nie będzie tak mocno wyczuwalne.
A jak prawidłowo trzymać stopy w trakcie ćwiczeń na stepperze? Muszą być
w całości oparte na stepie. Dzięki temu można trenować nie tylko łydki, ale również pośladki. Równie ważne jest zadbanie o pracę całego ciała – ruszaj rękami przy każdym kroku. Zupełnie tak, jak przy zwykłym chodzeniu.
Na tym nie koniec! Dbaj również o
prawidłowe nawadnianie organizmu w trakcie ćwiczeń. Choć może się wydawać, że trening na stepperze nie jest intensywny i wymagający, to twoje ciało nadal pracuje i potrzebuje dodatkowej dawki wody.
Jeśli chcesz, aby twoje ręce pracowały razem z nogami, a nie masz steppera z linkami, to znakomitym pomysłem będzie sięgnięcie po
małe hantle fitnessowe. W efekcie wyrobisz nie tylko mięśnie łydek i ud, ale także ramion.