Data modyfikacji:

Jak wybrać łowisko wędkarskie?

Dobre łowisko to połowa sukcesu – o tym wie chyba każdy nawet początkujący amator wędkarstwa. Niestety, sprawa tak pozornie prosta, jak wybór odpowiedniego łowiska, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia, może przysporzyć wielu problemów. By uniknąć w takich wypadkach rozczarowania, warto więc poznać sposoby, które pozwolą wybrać łowisko wędkarskie idealne pod względem występujących gatunków i niezbędnych umiejętności.
łowisko wędkarskie

Przeczytaj również: Wędki spinningowe – ranking

Dobre łowisko wędkarskie na wagę złota

Na samym początku poszukiwań musisz zadać sobie jedno, ale jakże istotne pytanie. Jakie są twoje umiejętności i jaką rybę chcesz upolować? Jest to podstawa, ponieważ dzięki temu możemy wyeliminować łowiska, które nie zagwarantują nam takiego gatunku. Jeśli masz świadomość, czego możesz się spodziewać po danym zbiorniku, możesz lepiej przygotować sprzęt na ewentualne przyłowy, a co za tym idzie zagwarantować sobie i rybą bezpieczeństwo.

Jak nie szukać łowiska wędkarskiego

Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu wędkarzy początkujących, jest skupianie się na łowisku, a nie na rybie. Szukając łowiska wędkarskiego, powinieneś przede wszystkim poznać zwyczaje danego gatunku oraz mechanizmy jego żerowania. Dzięki temu wytypujesz, jakie zbiorniki dobrze prognozują.

Ponadto nie popełnisz jednego z najbardziej niedorzecznych błędów, jakim jest polowanie na ryby rzeczne w zbiornikach zamkniętych. Przykładowo pstrąg tęczowy nie żyje naturalnie w zbiornikach zamkniętych, a tym samym, jeśli zarybienie nie miało miejsca na takie poszukiwania, zmarnujesz nie tylko czas, ale i bardzo się zniechęcisz. Poznanie swojego przeciwnika to podstawa, jeśli chce się osiągnąć sukces, a co za tym idzie odpowiednio wytypować łowisko.

Łowiska wędkarskie – poznaj, zanim zaczniesz łowić

Gdy wiesz już, jakie łowiska i warunki preferuje dany gatunek, warto skupić się na odpowiednim zbiorniku. Jak pewnie wiesz, nigdy nie jest tak, że mamy dwie identyczne rzeki czy dwa identyczne jeziora. Zawsze różnią się one szybkością nurtu, podwodnymi łąkami czy temperaturą, a co za tym idzie wymaga to zapoznania się z miejscami bytowania ryb.

To, jak ukształtowane jest dno, bardzo mocno wpływa na sposób żerowania ryb i to, gdzie się one znajdują. Oczywiście możesz też postawić na dokładne wygruntowanie wybranego przez siebie łowiska, niemniej jednak jest to dość czasochłonne. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest wcześniejsze porozmawianie z lokalnymi wędkarzami, dzięki którym poznasz nieco specyfikacje łowiska i miejsca, w których przebywają ryby.

Nieco droższą alternatywą jest zakup echosondy, dzięki której możesz bardzo szybko sporządzić mapę głębokości zbiornika oraz namierzyć potencjalne ławice. Idealnie w tym celu sprawdzi się Deeper Start lub Deeper Pro. Urządzenia te pomimo swojej dość dużej jak dla początkowego wędkarza ceny, posiadają ogrom możliwości, które ułatwiają polowanie na ryby.

Nigdy nie rezygnuj za wcześnie

Polując na dany gatunek ryby, powinieneś analizować nie tylko łowiska PZW, ale i również zbiorniki komercyjne. Jednymi z najpopularniejszych komercji są łowiska karpiowe, gdzie możemy znaleźć naprawdę duże okazy. Jest to spowodowane głównie tym, że właściciele regularnie zarybiają je nowymi osobnikami oraz dokarmiają stawy szczególnie w cięższych okresach. Dzięki temu ryby są naprawdę duże, a wędkarze nie zabierają ich do domu tylko zwracają wolność.

Dzięki temu na takich łowiskach możesz z powodzeniem złowić naprawdę duże okazy, które zagwarantują niesamowite wspomnienia.
Autor: Jakub Grzelak