Data publikacji:

Wydarzenia: II Zimowy Bieg Wulkanów (Zamek Grodziec, Złotoryja 13.12)

Późnogotycki Zamek Grodziec w pobliżu Złotoryi przez stulecia gościł dolnośląskich władców, a teraz przyciąga rzesze turystów i filmowców z całego świata. W sobotę 13 grudnia powita z kolei aktywnych miłośników biegów przełajowych. Wokół warowni została bowiem wytyczona trasa II Zimowego Biegu Wulkanów.

Zawodników, którzy staną na starcie II Zimowego Biegu Wulkanów, czekać będą zmagania na dystansie 12 kilometrów. Organizatorzy wyznaczyli trasę wśród lasów i bazaltowych wzniesień otaczających zamek. Ponadto sportowcy będą również biegać po podgrodziu i murach obronnych kasztelu oraz pokonają fosę. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, bowiem warowny gmach w Grodźcu, który będzie areną rywalizacji, wzniesiono w pobliżu stromego wzgórza, na nieczynnym wulkanie.

Aby stanąć na mecie biegacze będą musieli pokonać również liczne przeszkody, które czyhać będą nań na trasie zawodów. Wśród nich znajdą się rowy melioracyjne, przeszkody naturalne i sztuczne oraz strome podbiegi. Z uwagi na możliwą mroźną aurę zrezygnowano z czołgania w błocie, ale organizatorzy zapewniają, że nie wpłynie to na ekstremalność biegu.

II Zimowy Bieg Wulkanów rozpocznie się w sobotę 13 grudnia o godzinie 13.00. Do zawodów mogą stanąć dorośli oraz osoby niepełnoletnie, o ile ukończyły 16 lat i okażą zgodę podpisaną przez rodziców lub prawnych opiekunów. Na liście startowej przewidziano miejsca dla 500 uczestników. O udziale w imprezie decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie wpisowego w wysokości 150 zł. Zgłaszać można się poprzez formularz internetowy (http://online.datasport.pl/zapisy/portal/form/?zawody=1324). Organizatorzy przewidzieli nagrody dla 10 najlepszych zawodników w grupach kobiet i mężczyzn. Dekoracja triumfatorów odbędzie się o godzinie 15.30. Data rywalizacji przypada na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, toteż bieg mają uświetnić inscenizacje historyczne.

Autor: Sylwia Stwora