Małopolska to urokliwy region, który zachwyca pięknymi, górzystymi krajobrazami. Jeśli nie masz pomysłu na weekendową wycieczkę rowerową, dobrze trafiłeś. Pakuj sprzęt i jedź do Małopolski. W tym artykule znajdziesz najpiękniejsze trasy rowerowe w tej części kraju.
Polecamy: Jaki zegarek na rower?
Przed wybraniem się na wycieczkę rowerową do Małopolski, warto zapoznać się z projektem Velo. To sieć aż 8 tras, których celem jest połączenie wszystkich najważniejszych regionów Małopolski ścieżkami rowerowymi. Projekt Velo powstał jeszcze w 2013 roku.
W ciągu zaledwie pięciu lat od momentu rozpoczęcia realizacji oddano do użytku aż 600 kilometrów tras rowerowych, a liczba ta ciągle rośnie. W grupie tras rowerowych znalazły się także ścieżki z certyfikatem EuroVelo. To gwarancja, że dana trasa rowerowa posiada najwyższy możliwy standard.
Co wyróżnia te ścieżki rowerowe? Przede wszystkim oddzielenie od ruchu drogowego i ciągłość ścieżki. O bezpieczeństwo podczas przejażdżki dbają utwardzone nawierzchnie, które pozwalają na jazdę bez względu na warunki atmosferyczne. Z kolei szerokość trasy pozwala na swobodny przejazd nawet dużej ilości jedno- lub wielośladów.
O komfort jazdy dba optymalne nachylenie terenu, które na trasach certyfikowanych EuroVelo nie może przekraczać 1000 metrów. Jeśli to twoja pierwsza wycieczka rowerowa w Małopolsce, nie obawiaj się. Wszystkie trasy są dobrze oznaczone znakami i łączą się z sieciami kolejowymi. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się na wybraną trasę z większego miasta. Brzmi dobrze? Zobacz trasy rowerowe Małopolska i ciesz się udanym, aktywnym wypoczynkiem.
Sprawdź również, jakie są wady i zalety jazdy na rowerze.
Wśród zarówno turystów, jak i mieszkańców dużą popularnością cieczy się trasa rowerowa wokół Tatr. Nic dziwnego. To trasa, która mimo górzystych terenów, będzie odpowiednia dla początkujących i średnio zaawansowanych cyklistów.
Ścieżka rowerowa wokół Tatr to historyczno-kulturowo-przyrodniczy projekt realizowany przez Polskę i Słowację. Zakłada aż 250 km tras rowerowych wokół Tatr. Wybierając ten szlak, będziesz miał okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki po obu stronach granicy: drewniane budownictwo ludowe, najstarszą sieć osadniczą, zabytki architektury gotyckiej, 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i wiele innych.
Aby dojechać do szlaku, najlepiej jako punkt startowy wybrać dobrze skomunikowany Nowy Targ. Tym sposobem można wybrać się w podróż obejmującą Nowy Targ, Czarny Dunajec oraz Trstena. Dużą zaletą tego szlaku jest fakt, że jest wyłączony z ruchu samochodowego.
Dzięki temu możesz cieszyć się bezpieczną podróżą pełną przepięknych widoków. Po wyjeździe z Nowego Targu będziesz miał okazję zobaczyć panoramę Tatr.
Kraków to wyjątkowe miasto, pełne imponujących zabytków. To też dobre miejsce na wycieczkę rowerową. Przed wyruszeniem w trasę musisz pamiętać jednak o tym, że ruch rowerowy w okolicach ścisłego centrum miasta może być utrudniony ze względu na wąskie ścieżki rowerowe, które zostały wyznaczone na pasach ruchu samochodowego. Jednak jazda w okolicach Rynku Głównego jest bezpieczna i na pewno sprawi ci wiele frajdy.
Jeśli masz już za sobą wycieczkę po typowych krakowskich zabytkach, takich jak Wawel czy Kazimierz, postaw na urokliwą trasę rowerową do Tyńca. Wzdłuż całej długości Wisły ciągną się długie trasy rowerowe, więc możesz rozpocząć w dowolnym momencie: w okolicach Podgórza, Kazimierza, Rynku Głównego (od strony Podzamcza), a nawet Nowej Huty. Ta trasa poprowadzi cię do Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Po drodze będziesz mógł zobaczyć malownicze krajobrazy pełne zieleni. To dość popularna trasa, dlatego uważaj na innych rowerzystów i rolkarzy.
Gdy dojedziesz do klasztoru, możesz tam wypić kawę, zjeść ciasto lub obiad w podziemiach, a także wybrać się na zwiedzanie klasztoru. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę, możesz pojechać do Klasztoru Kamedułów na Bielanach, który znajduje się po drugiej stronie Wisły. Pamiętaj jednak, że do tego klasztoru kobiety mogą wejść tylko 12 dni w roku. Klasztor jest otwarty dla mężczyzn przez cały rok.
Kolejna ciekawa trasa w Krakowie mieści się w Nowej Hucie. To industrialna dzielnica Krakowa, która do gustu przypadnie wszystkim fanom komunistycznej architektury. Nowa Huta, mimo złej sławy, przyciąga spokojem, terenami zielonymi i urokliwymi kawiarniami. Żeby dostać się rowerem do Nowej Huty, możesz wybrać trasę wzdłuż Wisły lub trasą rowerową od Ronda Mogilskiego (ulice Mogilska i Jana Pawła II).
Jeśli nie chcesz robić dodatkowych kilometrów, postaw na tramwaj, który jedzie w okolice Ronda Centralnego. To główny punkt Nowej Huty, który pozwala na wycieczkę rowerową w cztery strony tej dzielnicy. Tuż przy Placu Centralnym znajduje się trasa rowerowa wzdłuż Łąk Nowohuckich. W tej samej okolicy, obok Nowohuckiego Centrum Kultury, znajduje się park z food truckami. W dalszą podróż możesz się wybrać wokół Zalewu Nowohuckiego, a dalej do Dworku Jana Matejki.
To z pewnością jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych Małopolski. Ta trasa będzie idealna dla początkujących cyklistów, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości podczas dłuższej wycieczki.
Długość trasy wynosi około 30 kilometrów i w większości biegnie wśród malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego, a także przez Dębno, Niedzicę, Falsztyn oraz Frydman. Warto pamiętać, że odcinek od południowego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego jest częścią Velo Dunajec, dlatego bez problemu możesz dojechać tam przy pomocy tego szlaku.
Za punkt startowy wycieczki warto wybrać Niedzicę lub Czorsztyn, które są całkiem dobrze skomunikowanymi miastami. Jeśli chcesz, wycieczkę możesz uzupełnić o rejs gondolą między Niedzicą a Czorsztynem.
Krynica to jedno z najpiękniejszych, zabytkowych miast Małopolski. Warto się tam wybrać na wycieczkę rowerową. Dlaczego? To niewiele ponad 12 kilometrów ścieżki rowerowej, która idealnie sprawdzi się na rodzinną przejażdżkę.
Trasa Velo Krynica rozpoczyna się w Muszynie, a kończy w Krynicy. Ta ścieżka łączy przygraniczne uzdrowiska Polski, takie jak Krynica Zdrój, Szczawnica, Muszyna, Piwniczna, Bardejov Spa i wiele innych. Trasa prowadzi przez najpiękniejsze obszary przyrodnicze i obejmuje zabytki architektury sakralnej, drewnianej i uzdrowiskowe źródła wód.
Na szlaku możesz zwiedzić deptak w Krynicy, muzeum Nikifora, ruiny zamku w Muszynie i napić się zdrowotnej wody w Krynicy Zdroju. Jeśli chcesz, wycieczkę możesz uzupełnić o spływ Dunajcem na kajakach lub wjazd kolejką na Górę Parkową.