Data modyfikacji:

Jakie zapięcie do roweru wybrać?

Wraz z nadejściem ciepłych, słonecznych dni znacznie chętniej siadamy na rower. Wykorzystujemy go nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również podczas codziennych dojazdów do pracy czy szkoły. W tym przypadku często pozostawiamy nasz jednoślad na kilka godzin. Aby mieć pewność, że będzie on na nas czekał, warto wyposażyć się w dobre zabezpieczenie. Na rynku możemy znaleźć ich obecnie naprawdę sporo. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, jakie zapięcie rowerowe wybrać wraz z listą proponowanych produktów. Wśród nich znajdują się zapięcia różnego typu - od tańszych, po nieco bardziej kosztowne. Z pewnością znajdziesz więc rozwiązanie idealne dla siebie.
zapięcie na rower

Czym kierować się przy zakupie zapięcia do roweru?

Zastanawiając się, jakie zapięcie do roweru wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim jest to rodzaj zamka stosowanego w zapięciu. Obecnie na rynku znajdziemy zabezpieczenia na szyfr oraz tradycyjne zamki.

Choć zabezpieczenie szyfrem wydaje się być wygodniejsze (nie musimy obawiać się zgubienia kluczyka, mamy możliwość ustawienia łatwego do zapamiętania kodu), to jednak zapięcia na klucz wciąż cieszą się większym zaufaniem. Tym bardziej, że nowoczesne zamki posiadają specjalne patenty kodowe, co praktycznie uniemożliwia podrobienie klucza.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest bez wątpienia cena zapięcia rowerowego. Specjaliści twierdzą, że powinna ona wynosić około 10 procent wartości roweru. Jest to oczywiście uproszczenie, niemniej jednak pamiętać warto, że za wyższą ceną stoi najczęściej również wyższa jakość oraz trwałość materiałów, z jakich zostało wykonane zabezpieczenie. Dlatego też, poszukując zapięcia, nie warto na nim oszczędzać.

Rodzaje zapięć do rowerów

Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów zapięć rowerowych. Różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, konstrukcją czy sposobem przypinania. Czasy, w których linki rowerowe były jedyną opcją, to już przeszłość. Dzięki temu każdy z nas może wybrać rodzaj zabezpieczenia pasujący do swojego stylu życia, miejsca, w którym zostawia rower czy też wartości jednośladu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zapięcia rowerowe oraz ich mocne i słabe strony.

Linka rowerowa - najtańsza, choć niedoskonała ochrona

Linki rowerowe to najtańszy rodzaj zapięć do roweru, który wciąż cieszy się sporą popularnością. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że ochrona, jaką daje ten rodzaj zabezpieczenia, jest dość słaba. Złodziej nie będzie bowiem miał problemu z jej bezgłośnym przecięciem. Z tego właśnie powodu linki nie są polecane przez ekspertów choć mają też swoje zalety, takie jak niska waga czy elastyczność i łatwość zapinania. Decydując się na ten rodzaj zapięcia, stosujmy je więc jedynie w miejscach strzeżonych lub monitorowanych, gdzie ryzyko kradzieży jest naprawdę niewielkie. Wybierając zapięcie do roweru, warto również zwrócić uwagę na pozostałę akcesoria rowerowe.

U-lock - jedno ze skuteczniejszych zapięć rowerowych

Znacznie solidniejszym i bardziej odpornym na zniszczenie zapięciem rowerowym jest U-lock. To zapięcie w kształcie szekli, które tworzone jest z pręta hartowanej stali bardzo odpornej na przecięcie.

Zaletą zapięć typu U-lock jest mniejsza niż w przypadku łańcuchów waga oraz możliwość przewożenia ich na ramie roweru. Doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie ryzyko kradzieży roweru jest duże. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zapięcia rowerowe tego rodzaju są równie solidnym i trwałym zabezpieczeniem. Poszukując produktu dla siebie, warto zwracać uwagę na markę producenta oraz grubość szekli (im większa, tym trudniej będzie złodziejowi ją sforsować).

Czy zapięcia typu U-lock mają jakieś wady? Jak każde rozwiązanie, nie są ich niestety pozbawione. Do minusów tego rodzaju zabezpieczenia zaliczyć możemy brak elastyczności przy przypinaniu. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe. Jeśli interesuje cię ten rodzaj zabezpieczeń znajdziesz je na stronie Ceneo.pl.

Zapięcia składane - kompaktowe zabezpieczenie

Składane zapięcia rowerowe to kolejna propozycja, którą warto rozważyć. Zapięcia tego typu składają się z kilku ramion z hartowanej stali, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca, co jest sporym atutem tego rozwiązania. Zapięcia składane są łatwe nie tylko w transporcie, ale również w przypinaniu. Jednocześnie gwarantują dobrą ochronę (ich jedynym słabym punktem są bowiem nity łączące ze sobą ramiona).

Znajdziesz je na stronie Ceneo.pl.

Łańcuch - najmocniejsze zabezpieczenie rowerowe

To zdecydowanie propozycja dla najbardziej wymagających osób, którym zależy na tym, by rower był skutecznie zabezpieczony. Nie da się bowiem ukryć, że jest to najmocniejsze zapięcie rowerowe, które jest naprawdę trudne do sforsowania, nawet dla doświadczonych złodziei. Wynika to z faktu, że jego elementy są nie tylko twarde i odporne na przecięcia, ale również ruchome, co dodatkowo utrudnia ich sforsowanie.

Polecane są więc do stosowania w sytuacjach, w których złodziej może mieć dużo czasu na dokonanie kradzieży. Niewielką wadą, która nie przekreśla jednak zalet łańcucha, jest jego dość duża waga, która dla niektórych osób może być uciążliwa.

Jeśli interesuje cię ten rodzaj zabezpieczeń, koniecznie odwiedź stronę Ceneo.pl.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jakie zapięcie rowerowe wybrać, nasz poradnik z pewnością podpowiedział ci kilka sprawdzonych rozwiązań. Pamiętaj również, że nawet najlepsze zapięcie nie gwarantuje stuprocentowej ochrony roweru, dlatego też poza nim warto również oznakować swój rower na komisariacie policji.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa