Data modyfikacji:

Trekking - co to jest? Gdzie uprawiać w Polsce trekking

Co to jest trekking? Jak się do niego przygotować i przede wszystkim, gdzie w Polsce uprawiać taką formę aktywności? Poniżej znajdziesz garść informacji na temat trekkingu w Polsce oraz kilka inspiracji dla pierwszych wypraw.

Polecamy: Co zabrać na trekking?

trekking co to

Trekking – co to jest?

To forma turystyki pieszej nastawiona na pokonywanie nieco bardziej wymagających i dłuższych tras. Trekking można podzielić na kilka różnych typów, w zależności od rodzaju pokonywanego terenu np. trekking wysokogórski czy lodowcowy.

Trekking wymaga solidnego przygotowania kondycyjnego oraz zgromadzenia sprzętu, który zapewni podstawowe środki ostrożności w terenie, ponieważ wyprawy tego typu często trwają cały dzień lub nawet więcej – niektóre z najpopularniejszych tras trekkingowych wymagają wielu dni wędrówki.

Jeśli już wiesz, co to jest trekking, wato się zastanowić, jak się do niego przygotować. Podstawa to oczywiście solidne buty dostosowane do charakteru podłoża. Pomocne mogą okazać się kijki trekkingowe, które ułatwiają poruszanie się w terenie. Do tego dochodzi strój outdoorowy, czyli bielizna termoaktywna, warstwa docieplająca oraz warstwa chroniąca przed wiatrem i deszczem. Trzeba także zadbać o skompletowanie innych ważnych elementów ekwipunku, czyli prowiantu, mapy czy latarki. 

Sprawdź również, co założyć na zimowy trekking w górach.

Gdzie na trekking w Polsce?

Długi trekking górski, czyli Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza

Trasa, która biegnie przez wszystkie sudeckie pasma i liczy sobie łącznie około 440 kilometrów. Wielu zaawansowanych turystów podejmuje się przejścia całego Głównego Szlaku Sudeckiego, ale to przedsięwzięcie, na które trzeba zarezerwować nieco dłuższy wypad w góry.

Trasa znakowana czerwonym szlakiem dzieli się jednak na wiele malowniczych części, więc pokonywanie trekkingu można podzielić na etapy. Główny Szlak Sudecki swój bieg zaczyna w Świeradowie Zdroju i biegnie przez Izery, Karkonosze, Rudawy, Góry Kamienne, Sowie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Złote i Opawskie oraz przez Masyw Śnieżnika. 

Ten wymagający, ale szalenie malowniczy szlak wiedzie przez wiele sudeckich atrakcji turystycznych i atrakcyjnych zakątków, dlatego jeśli szukasz pomysłu na kilka ciekawych trekkingów, warto podążyć właśnie tym tropem.

Całodniowy trekking w Bieszczadach, czyli Bieszczadzka Koronka

Propozycja całodniowego trekkingu w górach. Trasa zaczyna się w Wetlinie, zahacza o Riabą Skałę, Krzemieniec, Wielką i Małą Rawkę, by następnie zawrócić z powrotem ku Wetlinie. Szlak obfituje w piękne bieszczadzkie widoki i rozległe panoramy. Przejście całej trasy zajmuje około 12 godzin, dlatego na szlak należy ruszyć wcześnie rano. To jeden z tych trekkingów górskich, który polecany jest turystom o dobrej kondycji, ponieważ jest dość wymagający.

Góry wysokie dla początkujących, czyli trekking w Tatrach

W najwyższym paśmie górskim nie brakuje tras trekkingowych nawet dla początkujących. Świetnym przykładem wędrówki, którą można wybrać na początek przygody z trekkingiem górskim jest szlak wiodący z parkingu na Wierch Porońca do Rusinowej Polany. Trasa nie jest wymagająca i jej przejście zajmuje jedynie około 1,5 godziny. Warto wybrać właśnie taką trasę, ponieważ widok, jaki roztacza się z Rusinowej, zalicza się do piękniejszych tatrzańskich panoram.

Gdzie jeszcze na trekking?

Dla wielu punktem obowiązkowym podczas wizyty w Tatrach jest trekking z Palenicy nad Morskie Oko. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższy tatrzański trekking, ale wiodący dość łatwą trasą, ciekawą propozycją może być wyprawa z Kuźnic do Doliny Chochołowskiej.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny