Data modyfikacji:

Co założyć na zimowy trekking w górach?

Zimowa wyprawa w góry może być niesamowitą przygodą. Zdobywanie górskich szczytów, tych wyższych i niższych, dostarcza niesamowitej satysfakcji oraz zapewnia solidną dawkę adrenaliny. Jednak aby zimowa wyprawa była udaną przygodą bez niepotrzebnych niespodzianek, należy się odpowiednio przygotować. Radzimy, jak ubrać się na górski, zimowy trekking.

Obuwie i skarpety

Podstawą ubioru są buty – muszą one zapewnić odpowiednią stabilność i przyczepność. Oczywiście powinny być ocieplane i nie przepuszczać wilgoci. Muszą być także dobrze usztywnione. Dodatkowo, jeżeli zamierzamy wędrować w głębokim śniegu i po oblodzonych powierzchniach, warto, żeby zakupione obuwie umożliwiało zamontowanie raków, dzięki którym zwiększymy przyczepność do śliskiego podłoża. Na rynku znajdziemy wiele modeli obuwia do trekkingu zimowego: od półamatorskich, po profesjonalne, czy przeznaczone do wysokogórskiej wspinaczki. Najważniejsze, to dobrać model odpowiedni do potrzeb i umiejętności.

Dobierając rozmiar buta, pamiętajmy, że podczas wędrówki stopy męczą się i mogą nieco opuchnąć. Poza tym musimy też pamiętać o konieczności ubrania grubych skarpet. I w tym miejscu kilka słów o skarpetach właśnie: potrzebne będą grube, termoaktywne skarpety, chroniące przed zimnem i wilgocią. Możemy także zaopatrzyć się w stuptuty – ochraniacze na łydki i kostki, zapobiegające dostawaniu się do butów śniegu.

Raki

Wbrew pozorom nie jest to sprzęt zarezerwowany jedynie dla profesjonalistów. Jeżeli zaopatrzyliśmy się w odpowiednie buty, warto dobrać do nich raki, dzięki którym zachowamy stabilność na śliskim podłożu. Trzeba tylko przyzwyczaić się do chodzenia z takim sprzętem i uważać, żeby podczas marszu nie zahaczyć o nogawkę, bo może to spowodować groźny upadek!

Bielizna termoaktywna

Na zimową wyprawę w góry ubieramy się warstwowo, na „cebulkę”. Pierwszą warstwę powinna stanowić termoaktywna bielizna, zapewniająca cyrkulację powietrza i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz: koszulkę z długim rękawem oraz getry. Całość powinna szczelnie przylegać do ciała. Następnie zakładamy bluzę polarową (w wypadku szczególnych mrozów także cienkie spodnie z polaru). Na tak przygotowane warstwy możemy zakładać kurtkę oraz spodnie.

Kurtka i spodnie

Wierzchnia część odzieży to obowiązkowo kurtka i spodnie. Powinny być pokryte wodoodporną i wiatroszczelną membraną. Ważne, żeby zarówno kurtka, jak i spodnie nie przepuszczały wilgoci. Dobrze też, jeżeli są wykonane z antypoślizgowego materiału, co w razie upadku ochroni nas przed szybkim, niekontrolowanym ślizgiem w dół. Pamiętajmy o tym, żeby wybierać ubrania zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci – w przeciwnym razie możemy nabawić się odparzeń.

Czapka i rękawiczki

Naturalnie musimy chronić głowę i ręce. Zaopatrzymy się w czapkę i rękawice windstopperowe. Dla dodatkowej ochrony głowy możemy założyć kominiarkę oraz buff – specjalną chustę na głowę i szyję. Jeżeli chodzi o rękawice – zabierzmy ze sobą kilka par (na zmianę, kiedy jedna z nich zamoknie). Najlepszą ochronę przed zimnem zapewnią jednopalczaste łapawice, ale można zabrać w zapasie polarowe rękawice pięciopalczaste.

Autor: Michał
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.