Data publikacji:

Co założyć na zimowy trekking w górach?

Zimowa wyprawa w góry może być niesamowitą przygodą. Zdobywanie górskich szczytów, tych wyższych i niższych, dostarcza niesamowitej satysfakcji oraz zapewnia solidną dawkę adrenaliny. Jednak aby zimowa wyprawa była udaną przygodą bez niepotrzebnych niespodzianek, należy się odpowiednio przygotować. Radzimy, jak ubrać się na górski, zimowy trekking.

Obuwie i skarpety

Podstawą ubioru są buty – muszą one zapewnić odpowiednią stabilność i przyczepność. Oczywiście powinny być ocieplane i nie przepuszczać wilgoci. Muszą być także dobrze usztywnione. Dodatkowo, jeżeli zamierzamy wędrować w głębokim śniegu i po oblodzonych powierzchniach, warto, żeby zakupione obuwie umożliwiało zamontowanie raków, dzięki którym zwiększymy przyczepność do śliskiego podłoża. Na rynku znajdziemy wiele modeli obuwia do trekkingu zimowego: od półamatorskich, po profesjonalne, czy przeznaczone do wysokogórskiej wspinaczki. Najważniejsze, to dobrać model odpowiedni do potrzeb i umiejętności.

Dobierając rozmiar buta, pamiętajmy, że podczas wędrówki stopy męczą się i mogą nieco opuchnąć. Poza tym musimy też pamiętać o konieczności ubrania grubych skarpet. I w tym miejscu kilka słów o skarpetach właśnie: potrzebne będą grube, termoaktywne skarpety, chroniące przed zimnem i wilgocią. Możemy także zaopatrzyć się w stuptuty – ochraniacze na łydki i kostki, zapobiegające dostawaniu się do butów śniegu.

Raki

Wbrew pozorom nie jest to sprzęt zarezerwowany jedynie dla profesjonalistów. Jeżeli zaopatrzyliśmy się w odpowiednie buty, warto dobrać do nich raki, dzięki którym zachowamy stabilność na śliskim podłożu. Trzeba tylko przyzwyczaić się do chodzenia z takim sprzętem i uważać, żeby podczas marszu nie zahaczyć o nogawkę, bo może to spowodować groźny upadek!

Na grafice: 1.  Raki Nuptse Evo, 273,10 zł; 2. Raki Koszykowe Stalker, 297,99 zł; 3. Black Diamond Raki Contact Strap, 424,20 zł

Bielizna termoaktywna

Na zimową wyprawę w góry ubieramy się warstwowo, na „cebulkę”. Pierwszą warstwę powinna stanowić termoaktywna bielizna, zapewniająca cyrkulację powietrza i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz: koszulkę z długim rękawem oraz getry. Całość powinna szczelnie przylegać do ciała. Następnie zakładamy bluzę polarową (w wypadku szczególnych mrozów także cienkie spodnie z polaru). Na tak przygotowane warstwy możemy zakładać kurtkę oraz spodnie.

Kurtka i spodnie

Wierzchnia część odzieży to obowiązkowo kurtka i spodnie. Powinny być pokryte wodoodporną i wiatroszczelną membraną. Ważne, żeby zarówno kurtka, jak i spodnie nie przepuszczały wilgoci. Dobrze też, jeżeli są wykonane z antypoślizgowego materiału, co w razie upadku ochroni nas przed szybkim, niekontrolowanym ślizgiem w dół. Pamiętajmy o tym, żeby wybierać ubrania zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci – w przeciwnym razie możemy nabawić się odparzeń.

Na grafice: 1. Kurtka Zimowa The North Face, 1249 zł; 2. Milo Spodnie trekkingowe, 219 zł; 3. Polar Roxy, 229 zł

Czapka i rękawiczki

Naturalnie musimy chronić głowę i ręce. Zaopatrzymy się w czapkę i rękawice windstopperowe. Dla dodatkowej ochrony głowy możemy założyć kominiarkę oraz buff – specjalną chustę na głowę i szyję. Jeżeli chodzi o rękawice – zabierzmy ze sobą kilka par (na zmianę, kiedy jedna z nich zamoknie). Najlepszą ochronę przed zimnem zapewnią jednopalczaste łapawice, ale można zabrać w zapasie polarowe rękawice pięciopalczaste.

Autor: Michał