Data publikacji:

Szkicowanie ołówkiem. O czym musisz pamiętać, chcąc szkicować ołówkiem?


Szkicowanie ołówkiem to bardzo prosta, a jednocześnie twórcza technika artystyczna. Pozwala szybko przenieść myśli na papier. Relaksuje i odstresowuje, może nawet pełnić funkcję arteterapeutyczną. Na co zwrócić uwagę, gdy zaczynasz przygodę ze szkicowaniem ołówkiem? Sprawdzamy.
ołówek
Szkicowanie ołówkiem to nie tylko techniczne przeniesienie myśli na papier. To także proces twórczy mający początek w głowie, a kończący się właśnie na papierze. Szkic może być też wstępem do bardziej wymagającej twórczości, np. do malarstwa. Niezależnie od tego, jak planujesz wykorzystać w przyszłości umiejętność szkicowania ołówkiem, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości przybory do rysowania. Łatwiej i przyjemniej będzie się rysowało na dobrym papierze i solidnym ołówkiem.

Zanim zaczniesz szkicować samodzielnie, możesz też przejrzeć literaturę przeznaczoną dla osób, które chcą nauczyć się szkicować. W wielu poradnikach znaleźć można konkretne i przydatne wskazówki dotyczące sposobów rysowania, technik oraz kreślenia konkretnych kształtów.
Pamiętaj, że stworzone przez ciebie dzieło będzie mogło ozdobić przestrzeń twojego domu lub będzie mogło stać się – po oprawieniu w ramki – prezentem dla znajomych lub rodziny.

Szkicować można nie tylko ołówkiem (grafitowym lub metalowym), ale też węglem drzewnym, kredką, tuszem (używając piórka lub pędzla). Szkicowanie ołówkiem jest jednak techniką najprostszą dla początkujących, dlatego warto zacząć właśnie od najzwyklejszego ołówka. Daje on wiele możliwości i choć znamy go od przedszkola, to nie zawsze wiemy, jak rozróżnić poszczególne typy ołówków i jak rozszyfrować ich oznaczenia. Nazwa pochodzi od słowa „ołów”, bo właśnie tego materiału używano niegdyś do szkicowania. W użyciu było też złoto, srebro i miedź. Współcześnie najpowszechniejszy jest jednak ołówek grafitowy. Używa się go do rysowania po papierze. Można go wycierać, rozmazywać, przez co kreska może mieć różną grubość i cień.

Ołówek – rozszyfruj go!


Efekt, który uzyskamy, rysując ołówkiem, zależy od jego miękkości, którą określają odpowiednie symbole – można je znaleźć na każdym ołówku:

H – to ołówek twardy – im wyższa liczba przy literze, tym ołówek będzie twardszy i będzie zostawiał cieńszą i ostrzejszą kreskę. Polecany do szkiców technicznych.

F – to ołówek o średniej twardości – nie jest łatwo nim rysować, a linie, które kreśli, są ostre i dokładne.

HB – to ołówek średnio twardy. Dobry dla wprawionych rysowników.

B – oznacza ołówek o miękkim graficie. Im wyższa liczba przy literze, tym ołówek będzie bardziej miękki, a ślad przez niego zostawiany będzie grubszy i łatwiejszy do rozmazania. Ołówek ten polecany jest właśnie szczególnie do rysowania – nie trzeba go mocno dociskać do podłoża, łatwo też go rozetrzeć. Rekomendują go też nauczyciele w początkowych klasach szkoły podstawowej, ponieważ dobrze i wygodnie się nim pisze.

Najpopularniejszymi ołówkami do szkicu są te półtwarde, o oznaczeniach HB i F, ale używa się również miękkich. Ołówki twarde, o oznaczeniu H, dają jasnoszarą kreskę i precyzyjną linię. Nie wiesz, który ołówek będzie dla ciebie najlepszy? Zaopatrz się w komplet ołówków i próbuj szkicować każdym po kolei. Zobaczysz, którym rysuje ci się najlepiej.

Papier do szkicowania


Ołówek masz już wybrany, teraz zajmijmy się wyborem odpowiedniego papieru. Do szkicowania dla początkujących polecane są papiery lekko ziarniste, np. francuskiej marki Canson (Canson Graduate Croquis). Ich faktura umożliwia łatwe poprawki i wymazywanie oraz rozcieranie kresek. Papier taki jest doskonały do szybkich szkiców ołówkiem. Bloki mają grubość 96 g (na metr kwadratowy). Do rysowania sprawdzi się także papier o gramaturze do 200 g – papiery takie są przystosowane do ścierania gumką (nie „mechacą się”). Papiery gruboziarniste (o gramaturze ok. 300 g) lepsze są do farb – ich grubość sprawia, że np. akwarele nie rozmoczą papieru.

Jeśli nie chcesz korzystać z profesjonalnych papierów, możesz zaopatrzyć się po prostu w podręczny szkicownik zeszytowy. Jest to zwykły notes z gładkimi stronami. Możesz mieć go zawsze przy sobie – w torebce lub plecaku, by w każdej chwili móc przelewać myśli i pomysły na papier. Ostatecznie możesz też korzystać ze zwykłych bloków rysunkowych lub papieru do drukarki.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.