Data publikacji:

Strój do biegania latem

Autor: Sylwia Stwora

Bieganie w wysokich temperaturach i w pełnym słońcu to poważne wyzwanie dla organizmu. Nie zachowując odpowiednich środków ostrożności, możemy narazić się na wiele niebezpieczeństw. Dotyczy to nie tylko nawodnienia, ale i odpowiedniego ubioru. Jak powinien wyglądać strój do biegania latem?

Bieganie latem wiąże się z wieloma zagrożeniami – od odwodnienia, przez poparzenia słoneczne, skurcze cieplne, po porażenie słoneczne czy udar cieplny. Ponadto, wysokie temperatury pogarszają pracę ukadu krążenia, oddechowego i pokarmowego. Już skok temperatury o 2 stopnie C w górę prowadzi do dysfunkcji narządów i komórek, a także zakłóca elementarne procesy metaboliczne. Dlatego, decydując się na trening, trzeba zadbać nie tylko o to, aby mieć pod ręką butelkę czy bidon z wodą lub napojem izotonicznym, ale również właściwy strój.

Termoaktywność to podstawa

Aby utrzymać odpowiednią ciepotę ciała, postaw na odzież termoaktywną lub luźne i oddychające ubrania. Wybierz t-shirt z krótkim rękawem lub koszulkę na ramiączkach. Warto dodać, że pozornie zakrycie większej powierzchni ciała sprawi, że będzie Ci chłodniej, dlatego raczej zrezygnuj z topu czy stanika sportowego (kobiety) lub biegania bez koszulki (mężczyźni). Strój do biegania latem powinien składać się też z krótkich legginsów lub spodenek o właściwościach oddychających. Jeśli wybierasz spodenki, zwłaszcza z siateczką, warto ubrać pod nie dobrze dopasowane bokserki. W ten sposób unikniesz otarć ud. Sięgaj również po jasne kolory, ciemne będą absorbować promienie słoneczne, nagrzewać się, a przez to powodować większy dyskomfort. Podobnie jak ubrania z bawełny, które szybko przemokną potem i do końca treningu będą cię drażnić. Na treningi w letnie dni nalepiej sprawdzą się buty biegowe z siateczkową cholewą. Zestaw biegowy na upalne dni powinny uzupełniać również skarpety oddychające.

Ochrona głowy i skóry

Czapka, chustka czy bandama jest nieodzowną częścią stroju do biegania latem. Przed wyjściem na trening w upalne dni nie zapomnij również o zabezpieczeniu skóry przed poparzeniami. Wybierz krem bądź balsam do opalania z filtrem SPF 30 lub SPF 50 (jeśli masz bardzo jasną karnację). Posmaruj nim wszystkie odkryte części ciała. Ochronę, w postaci sportowych okularów słonecznych, należy zapewnić też oczom.