Data publikacji:

Jaki wybrać strój do biegania? Jak powinien wyglądać nasz strój do biegania?


Każdy biegacz, niezależnie, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem, czy ma już na swoim koncie kilka maratonów, powinien zadbać nie tylko o buty, ale również o odpowiedni ubiór. Strój do biegania nie powinien być bowiem przypadkowy, ponieważ może negatywnie wpływać na samopoczucie oraz wyniki treningu. Jak zatem powinien wyglądać nasz strój do biegania? Na co i dlaczego zwracać uwagę? Ile mogą kosztować poszczególne jego elementy? Przeczytaj nasz poradnik i rozwiej swoje wątpliwości.
trening

Strój do biegania – podstawowe informacje


Strój do joggingu – zarówno męski, jak i damski, powinien być przede wszystkim wygodny. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim ubiór do biegania nie może krępować ruchów. Podczas treningów należy mieć pełną swobodę w poruszaniu się, aby trening był w pełni efektywny. Strój do biegania nie może być więc za ciasny. W przeciwieństwie do butów, ubiór biegowy powinien być idealnie dopasowany do posiadanego rozmiaru, co oznacza, że niezbyt luźne ubrania również nie zdadzą egzaminu.

Chociaż na początek do biegania wystarczy zwykły bawełniany T-shirt i spodenki, szybko przekonasz się, że nie będziesz czuć się w nim w pełni komfortowo. O ile bowiem naturalne tkaniny doskonale sprawdzają się na co dzień, tak podczas intensywnego wysiłku fizycznego szybko wchłoną wilgoć i zaczną brzydko pachnieć. Mokry podkoszulek w połączeniu z wiatrem to prosta droga do gorączki… Wybierz zatem syntetyczne tkaniny, takie jak poliester, poliamid czy elastan. Skutecznie odprowadzą nadmiar wilgoci, są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości.
Już na początku zaopatrz się również w lekką wiatrówkę. Kurtka ta doskonale ochroni cię nie tylko przed wiatrem, ale również przed deszczem czy niewielkim chłodem. Jest to o tyle uniwersalny strój do biegania, że będzie się sprawdzać zarówno podczas jesiennych treningów, jak i chłodnych letnich poranków.

Strój do biegania wiosną


Na początku wiosny, kiedy pogoda jeszcze niekoniecznie rozpieszcza, warto używać bielizny termoaktywnej. Skutecznie ochroni przed niższymi temperaturami i zapewni wysoki komfort podczas treningu. Obowiązkowym wyposażeniem jest także wiatrówka, która ochroni przed lekkim deszczem i chłodem.

Kiedy temperatura na zewnątrz zacznie rosnąć i słońce będzie zostawać na dłużej, dłuższe legginsy warto zastąpić krótkimi spodenkami, a bieliznę termoaktywną: T-shirtem.

Strój do biegania latem


Strój do biegania w okresie letnim powinien być przede wszystkim lekki i przewiewny. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ograniczyć liczbę warstw do minimum. Latem warto zakładać ubrania, które mają w sobie ochronę UV. Warto jednak pamiętać, że używanie kremu z filtrem dalej obowiązuje! Obowiązkowym wyposażeniem biegacza latem jest również nakrycie głowy (daszek lub czapka z daszkiem) i butelka z wodą. Możesz się też zaopatrzyć w specjalny pas z małymi bidonami (ewentualnie kamizelkę biegową), dzięki którym w wygodny sposób zawsze będziesz mieć dostęp do wody. Dobrym rozwiązaniem na ciepłe miesiące jest również zakup sportowych okularów przeciwsłonecznych.
Mężczyźni mogą założyć T-shirty lub bezrękawniki, do tego krótkie spodenki. Kobiety zaś mogą wybrać krótkie topy lub sam stanik sportowy, jeśli jest odpowiednio wzmocniony. Ciekawym pomysłem jest także zastąpienie przez kobiety spodenek spódniczkami biegowymi, które nie tylko są wygodne, ale sprawiają, że przedstawicielki tej płci będą prezentować się niezwykle atrakcyjnie.

Strój do biegania jesienią


Kiedy dni zaczynają się robić coraz chłodniejsze i krótsze, warto pomyśleć o powrocie do bielizny termoaktywnej, która skutecznie ochroni przed bardziej wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Podobnie jak na wiosnę, wiatrówka jako wierzchnia warstwa doskonale odizoluje ciało od wiatru i drobnych opadów. Czapkę z daszkiem lub daszek warto już zamienić na opaskę lub czapkę do biegania, np. z włókna merino, która skutecznie zapobiegnie utracie ciepła przez organizm. Do wyposażenia biegacza jesienią dodaj także rękawiczki oraz chustę

Bieganie zimą – ubiór


Zarówno strój damski, jak i męski do biegania zimą powinien przede wszystkim składać się z kilku warstw. Podstawą jest oczywiście bielizna termoaktywna. W zależności od temperatury otoczenia, możesz wybrać jedną z trzech opcji: lekką, średnią i grubą bieliznę termoaktywną. Lekka jest najbardziej uniwersalna, ponieważ nada się praktycznie przez cały rok, jednak jej zakres temperaturowy, zazwyczaj około 10 stopni Celsjusza, może nie być wystarczającą ochroną przy niskich temperaturach. Średniej grubości bielizna termoaktywna sprawdzi się w zakresie około 5-10 stopni Celsjusza, zaś poniżej 5 stopni (a nawet poniżej zera) doskonale sprawdzi się najgrubsza wersja bielizny.
Strój do biegania w zimę powinien także składać się z lekkiej kurtki, która ochroni przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Może to być zwykła wiatrówka, pamiętaj jednak, aby pod spód założyć wtedy grubszą bieliznę termoaktywną oraz bluzę do biegania (ten element stroju warto założyć przy temperaturach poniżej zera).

Na nogi warto założyć ocieplane legginsy, a przy wyjątkowo niskich temperaturach założyć pod spód termoaktywną długą bieliznę.

Strój do biegania na zimę obowiązkowo powinien być wyposażony w lekką termoaktywną czapkę oraz coś, co ochroni szyję przed wiatrem (np. bandanę). Bez tego łatwo o infekcję!

Niezależnie od pory roku, jeśli lubisz trenować wieczorami lub wczesnymi rankami, kiedy panuje jeszcze półmrok, koniecznie zadbaj o odpowiednią widoczność. Chociaż stroje do biegania często są wyposażone w odblaskowe wstawki, warto wyposażyć się w dodatkowe odblaski, np. w postaci opasek. Przy kompletowaniu stroju do biegania dobrze jest rozważyć jaskrawe kurtki bądź spodenki, dzięki którym będziesz lepiej widoczny dla kierowców. Szczególnie zaś do biegania po lesie po ciemku przyda się latarka czołowa.
Autor: Agnieszka Ragus