Data publikacji:

Poznańskie ścieżki biegowe

Biegi uliczne, uliczno-przełajowe, na orientację, maratony. Za dnia i w nocy. Interwały, wybieganie czy podbiegi. Miłośnicy biegania mogą spokojnie realizować swoją ulubioną formę treningu na terenie stolicy Wielkopolski. Podpowiadamy, gdzie w Poznaniu znajdziecie ścieżki biegowe.

Do miejsc na poznańskiej mapie biegowej chętnie odwiedzanych przez amatorów tej formy rekreacji należą tereny Malty, leżącej nad brzegiem Jeziora Maltańskiego. Trenując wokół jeziora robimy pętlę o długości prawie 5,5 km z odmierzonymi kilometrami. Trasa na asfaltowej nawierzchni sprzyja treningom wytrzymałościowym. Znajdziemy tu również oznakowaną co 1 km Trasę Biegu Handlowców o długości 5 km (od Tablicy Wyników, przez okolice Maltanki z nawrotem na wysokości lodowiska) lub 10 km (nawrót odbywa się na moście przy Cybince).

Kolejna pięciokilometrowa ścieżka treningowa przy jeziorze Rusałka, sygnowana marką Nike, biegnie obszarami ziemnymi i w niewielkim stopniu po asfalcie. Rozpoczyna się przy pomniku Harcerza. Dłuższy bieg leśnymi ścieżkami zapewni skierowanie się w stronę Jeziora Strzeszyńskiego. Pozostając w tej części Poznania na długie wybieganie idealnie nada się trasa na linii Malta-Zieliniec-Jezioro Swarzędzkie mająca prawie 25 km. Początek ścieżki mieści się przy źródełku. Bieg odbywa się wzdłuż stawów Olszaka do ulicy Browarnej, potem przy leśniczówce, koło stawu przy Młyńskim Kole i dalej przez most na śluzie, pod wiaduktem kolejowym aż do ulicy Warszawskiej. Stąd kierujemy się w stronę jeziora. Dodatkowo dystans można wydłużyć wbiegając w las w pobliżu Zieleńca lub obiegając jezioro i obierając kurs na Górę Dziewiczą.

Biegacze powinni zapoznać się również z terenami Cytadeli, gdzie prócz treningu na prostych odcinkach nie brakuje podbiegów i trudnych zbiegów, a także Park Kasprowicza z nieatestowanymi trasami długości 2,5 oraz prawie 5 km. Z kolei 10-kilometrową pętlę znajdziemy na terenach przy górze Morasko, która świetnie nadaje się na trening siłowy. Osoby chcące zrealizować interwały mogą wybrać jeden ze stadionów – AZS-u przy ulicy Pułaskiego lub Olimpii w pobliżu jeziora Rusałki.

Autor: Sylwia Stwora