Data modyfikacji:

Obuwie hikingowe – przeznaczenie

Długie wędrówki – zwane też hikingiem, to idealny sposób na złagodzenie stresu, poprawę nastroju i dotlenienie organizmu. Aby jednak były one bezpieczne i naprawdę przyjemne, należy założyć odpowiednie buty, czyli obuwie hikingowe. Termin brzmi obco? Przeczytaj więc poniższy tekst. 

Obuwie hikingowe – przeznaczenie

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, co to jest obuwie hikingowe, warto poruszyć temat samego hikingu. Otóż hiking jest to wędrówka – długa i odbywająca się na płaskich terenach (polach, wsiach, lasach). To energiczny spacer, który trwa co najmniej kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. 

Mogłoby się wydawać, że jest to aktywność o wiele łatwiejsza niż doskonale nam znany trekking, czyli wspinanie się po wymagających trasach górskich. To jednak tylko pozory. W trekkingu jest zazwyczaj jakiś cel, dzięki czemu całe wyzwanie ma jakiś sens. W hikingu chodzi natomiast o zwykły ruch na świeżym powietrzu, bez specjalnego miejsca przeznaczenia i bez wyzwań. Niemniej ta forma aktywności ma duże grono wielbicieli. 

Wróćmy jednak do głównego wątku. Choć hiking może wydawać się bardzo prosty, mocno obciąża organizm – przede wszystkim stopy. Jeśli osoba wybierająca się na taki „spacer” nie postawi na dobre buty hikingowe, to już po dwóch godzinach odczuje tego bolesne konsekwencje.

Jakie buty hikingowe wybrać? 

Dobre obuwie hikingowe to takie, w którym będzie ci się wygodnie szło zarówno po utwardzonej drodze gruntowej, jak i po mokrych, błotnistych polach. Oto, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze:
  • Odpowiednia waga
Zarówno buty hikingowe damskie, jak i męskie, muszą mieć odpowiednią wagę. Poprzez „odpowiednią” rozumie się taką dopasowaną do upodobań użytkownika oraz do warunków trasy. Obuwie bardzo lekkie może się sprawdzić tylko przy wyjątkowo dobrej pogodzie oraz na prostych, utwardzonych trasach. Buty hikingowe o średniej wadze będą najlepsze na zmienne warunki – zazwyczaj są one w pewnym stopniu wodoodporne, dzięki czemu utrzymują stopy w suchości przez np. godzinę lub dwie. To właśnie takie obuwie jest najbardziej polecane na typowe wędrówki hikingowe.

Pozostaje jeszcze obuwie ciężkie. To rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się dużego obciążenia podczas chodzenia i dla których priorytetem jest ochrona stóp przez zimnem i wodą. Takie buty hikingowe świetne nadają się do pokonywania żwirowych, kamienistych tras. Zazwyczaj wykonane są z grubej skóry i mają dość grubą podeszwę (niekoniecznie elastyczną). 

  • Wysokość cholewki
Obuwie hikingowe, podobnie jak trekkingowe, może mieć wysoką albo niską cholewkę. To, jaka lepiej się sprawdzi, zależy przede wszystkim od rodzaju trasy. W przypadku długiego wędrowania na trudnych terenach (kamienistych, o różnej wysokości) i z ciężkim plecakiem warto postawić na buty hikingowe z wysoką cholewką.
Jeżeli natomiast planujesz przejście niskimi, łagodnymi i suchymi trasami, ryzyko uszkodzenia stawu skokowego znacznie spada – można wówczas zdecydować się na buty z niską cholewką. 
  • Sztywność
Przeglądając poszczególne buty hikingowe, musisz zwrócić uwagę również na ich sztywność. Obuwie przeznaczone na bardzo trudne trasy powinno mieć średnio elastyczną, grubą podeszwę i sztywną konstrukcję – dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo skręcenia kostki. Na elastyczne, wygodniejsze buty możesz zdecydować się w przypadku pokonywania łatwych szlaków.
  • Przewiewność
Obuwie hikingowe bezwzględnie musi być przewiewne. Jeśli w bucie nie będzie wentylacji, stopa błyskawicznie zacznie się pocić. To z kolei spowoduje powstanie bolesnych otarć, które uniemożliwią dalszą wędrówkę. Warto zatem wybrać buty z membraną – sprawdzi się ona przede wszystkim w jesienne, zimowe i wiosenne miesiące. 

Buty hikingowe – jak dobrać ich rozmiar?

Buty hikingowe mogą być przewiewne, trwałe i o odpowiedniej wadze, ale wszystko to na nic, jeżeli nie będą miały właściwego rozmiaru. Wbrew pozorom bardzo łatwo o błąd w tej kwestii. Nie popełnisz go jednak, jeżeli będziesz stosować się do poniższych zasad:
  • obuwie hikingowe kupuj wieczorem, a nie o poranku – w godzinach popołudniowych stopy są obrzęknięte, a zatem nieco większe niż rano,
  • mierz buty w skarpetkach, w których zazwyczaj chodzisz na wyprawy,
  • przed podjęciem decyzji kucnij i przebiegnij się, sprawdzając, czy w czasie tych aktywności buty mocno trzymają się stopy,
  • jeśli wahasz się między dwoma rozmiarami, bez wahania wybierz ten większy.

Obuwie hikingowe to nie wszystko – co jeszcze zabrać na wyprawę?

To, jakie obuwie hikingowe wybierzesz, ma ogromne znaczenie dla twojego komfortu oraz bezpieczeństwa podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Nie jest to jednak jedyna rzecz, o którą musisz zadbać. O czym jeszcze warto pamiętać?
  • Powerbank
Zawsze miej przy sobie naładowany powerbank – w razie wypadku (np. skręcenia czy złamania nogi) albo zgubienia się umożliwi on wezwanie pomocy. Nie licz tylko na baterię w telefonie.
  • Dobry plecak
Jeśli pokonujesz naprawdę długie trasy, musisz zaopatrzyć się w porządny i spory plecak trekkingowy. Umożliwia on wygodne przenoszenie wszystkich niezbędnych akcesoriów i części garderoby. Plecaki najnowszej generacji wyposażone są też w wygodny system nawadniający. 
  • Kije trekkingowe
Istnieje już obuwie hikingowe, ale nie ma jeszcze czegoś takiego jak kije do hikingu. W tej roli śmiało sprawdzą się więc zwykłe kije trekkingowe. Wybierz te składane, które w razie potrzeby z łatwością schowasz albo przymocujesz do plecaka.
  • Ubranie przeciwdeszczowe i okulary
Peleryna przeciwdeszczowa to obowiązkowy element dalekich wypraw – zajmie niewiele miejsca, a może znacznie zwiększyć komfort podróżowania. Nie zapomnij też o wysokiej jakości okularach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem. 

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.