Data modyfikacji:

Goalball - sport dla słabowidzących i niewidomych

Absolutna cisza na trybunach to warunek konieczny, aby mógł odbyć się mecz goalball. Dlaczego? Zawodnicy muszą słyszeć dźwięk dzwoneczków znajdujących się w piłce, gdyż ze względu na problemy ze wzrokiem w sytuacji na placu gry orientują się właśnie wsłuchując się w odgłosy wydawane przez okrągły przedmiot.

Historia goalball sięga 1946 roku, a powodem jej powstania byli niewidomi weterani II Wojny Światowej. Sepp Reindle z Niemiec i Hans Lrenzen opracowali tę grę zespołową jako metodę rehabilitacji. Po upływie 34 lat goalball znajdował się już na liście dyscyplin paraolimpijskich, uprawianych przez osoby niewidome i słabowidzące.

Istotą gry jest zdobycie większej liczby goli niż przeciwnik celując w bramkę o długości 9 metrów i wysokości 1,3 metra. Na boisku o wymiarach 18x9 metrów (takie same ma boisko do siatkówki) rywalizują dwa zespoły składające się z 3 graczy każdy oraz maksymalnie takiej samej liczby rezerwowych. Pole gry podzielone jest na kilka stref - bramkową (3 m od bramki), rzutu (3 m za polem bramkowym) oraz środkową o szerokości 6 metrów, która jest wyznaczona na środku boiska. Linie są wyklejane plastrami, a pod nimi znajdują się sznurki mające ułatwić zawodnikom orientację na boisku.

Goalballiści grają piłką o wadze 1,25 kg i obwodzie 76 cm, która w środku posiada dzwoneczki, a z zewnątrz ma wywiercone 4 otwory. W celu wyrównania szans między słabowidzącymi a osobami niewidomymi, gracze zakładają specjalne gogle z ciemnymi szkłami.

Mecz składa się z dwóch 12-minutowych połów, które dzieli 5-minutowa przerwa. Aby bramka została zaliczona, niezbędne jest, by 6 m przed okienkiem piłka miała kontakt z parkietem. Drużyna ma 10 sekund na oddanie rzutu po przejęciu piłki. Obrona bramki polega na ułożeniu  się jednego z graczy na boku z wyciągniętymi ramionami, tak aby zasłonić jak największą przestrzeń między słupkami.

*Jeśli chcesz znaleźć interesujący Cię sprzęt lub odzież sportową, kliknij w zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?