Data modyfikacji:

Gdzie biegać w Trójmieście?

Gdańsk, Gdynia i Sopot, zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach oferują wiele ścieżek biegowych, zróżnicowanych pod względem nawierzchni, poziomu trudności oraz kilometrażu. Podpowiadamy, gdzie można biegać w Trójmieście.

Długodystansowcy z Gdańska powinni zainteresować się pętlą o długości 16,1 km biegnącą od Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, która zaczyna się długim podbiegiem, ale nie posiada agresywnych wzniesień. Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni – mamy do czynienia ze ścieżkami leśnymi, żwirową drogą i asfaltem, którym będziemy poruszać się przez 6 ostatnich kilometrów.

Dużą popularnością cieszy się ścieżka wiodąca z Oliwy (przy AWFiS) do zlokalizowanej w lesie wiaty Borodziej, która w jedną stronę liczy sobie 4,25 km. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego biegnie również prawie 8-kilometrowa Pętla 5 dolin – Powagi, Ewy, Świeżej Wody, Zajączkowskiego Potoku i Schwabego. Trasa rozpoczyna się asfaltowym odcinkiem, a w dalszej części – drogami leśnymi, z niewielkimi miejscami piaszczystymi. Inne ścieżki biegowe, które oferuje nam Gdańsk to Pętla z osiedla Niedźwiednika o długości 6,2 km, leśna 11-kilometrowa pętla w Dolinie Radości. W Śródmieściu na Opływie Motławy zlokalizowana jest „kostkowa” pętla mająca 3,3 km.

Gdynia posiada 10-kilometrową pętlę biegnącą najpopularniejszą ulicą miasta – ul. Świętojańską, a także Bulwarem Nadmorskim. Trasa z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki składa się z wielu podbiegów, m.in. przy wiadukcie na skrzyżowaniu ul. Polskiej i Janka Wiśniewskiego. Druga warta polecenia ścieżka to 5-kilometrówka przebiegająca przez Bulwar Nadmorski o nawierzchni z płyt betonowych i chodnikowych. Bardziej malownicze tereny znajdziemy na Końskich Łąkach, gdzie można zacząć 9 km bieg z ulicy Osowej lub ze Źródełka Marii i biec w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

Z kolei w Sopocie trasą asfaltowo-kostkową o długości 5 km pokonamy odcinek od mola gdańskiego do mola sopockiego. Dobrym miejscem jest też teren wokół stadionu lekkoatletycznego SKLA, gdzie zlokalizowana leśna trasa z pełnym oznakowaniem na 4 km, 7,5 km, 9,5 km i 11 km.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?