Data publikacji:

Gdzie biegać w Trójmieście?

Gdańsk, Gdynia i Sopot, zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach oferują wiele ścieżek biegowych, zróżnicowanych pod względem nawierzchni, poziomu trudności oraz kilometrażu. Podpowiadamy, gdzie można biegać w Trójmieście.

Długodystansowcy z Gdańska powinni zainteresować się pętlą o długości 16,1 km biegnącą od Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, która zaczyna się długim podbiegiem, ale nie posiada agresywnych wzniesień. Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni – mamy do czynienia ze ścieżkami leśnymi, żwirową drogą i asfaltem, którym będziemy poruszać się przez 6 ostatnich kilometrów.

Dużą popularnością cieszy się ścieżka wiodąca z Oliwy (przy AWFiS) do zlokalizowanej w lesie wiaty Borodziej, która w jedną stronę liczy sobie 4,25 km. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego biegnie również prawie 8-kilometrowa Pętla 5 dolin – Powagi, Ewy, Świeżej Wody, Zajączkowskiego Potoku i Schwabego. Trasa rozpoczyna się asfaltowym odcinkiem, a w dalszej części – drogami leśnymi, z niewielkimi miejscami piaszczystymi. Inne ścieżki biegowe, które oferuje nam Gdańsk to Pętla z osiedla Niedźwiednika o długości 6,2 km, leśna 11-kilometrowa pętla w Dolinie Radości. W Śródmieściu na Opływie Motławy zlokalizowana jest „kostkowa” pętla mająca 3,3 km.

Gdynia posiada 10-kilometrową pętlę biegnącą najpopularniejszą ulicą miasta – ul. Świętojańską, a także Bulwarem Nadmorskim. Trasa z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki składa się z wielu podbiegów, m.in. przy wiadukcie na skrzyżowaniu ul. Polskiej i Janka Wiśniewskiego. Druga warta polecenia ścieżka to 5-kilometrówka przebiegająca przez Bulwar Nadmorski o nawierzchni z płyt betonowych i chodnikowych. Bardziej malownicze tereny znajdziemy na Końskich Łąkach, gdzie można zacząć 9 km bieg z ulicy Osowej lub ze Źródełka Marii i biec w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

Z kolei w Sopocie trasą asfaltowo-kostkową o długości 5 km pokonamy odcinek od mola gdańskiego do mola sopockiego. Dobrym miejscem jest też teren wokół stadionu lekkoatletycznego SKLA, gdzie zlokalizowana leśna trasa z pełnym oznakowaniem na 4 km, 7,5 km, 9,5 km i 11 km.

Autor: Sylwia Stwora