Data publikacji:

Nauka nurkowania – od czego należy zacząć?

To coraz bardziej popularny sport, szczególnie wśród miłośników tropikalnych wojaży. Jednak nie należy do najłatwiejszych – podstawą jest przemyślana strategia. Podpowiadamy od czego zacząć, by nauka nurkowania była efektywna i przyjemna.

Nauka nurkowania nie może obejść się bez zaznajomienia z podstawowymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa. Przed wyjazdem na wakacje zapoznaj się w internecie z miejscowymi warunkami do nurkowania – poczytaj o głębokości, występowaniu ewentualnych raf czy niebezpiecznych zwierząt.

Najprostszym sposobem nauki nurkowania jest zapisanie się na specjalistyczny kurs. Organizatorzy fachowo zadbają o merytoryczne i fizyczne przygotowanie każdego uczestnika, wyjaśnią wszelkie wątpliwości oraz będą na bieżąco służyć radą. Uzyskanie certyfikatu i przejście szkolenia jest niezbędne, by móc nurkować legalnie. Kurs może odbyć się w Polsce lub za granicą, w tym przypadku nie ma narzuconego kryterium.

Na początek trzeba zaznajomić się z fizyką nurkowania (zagadnienia dotyczące zmiany ciśnienia i głębokości). Kolejnym krokiem jest analiza mieszanek, na których będziesz nurkował i zapoznanie się z budową układu oddechowego. Na początek wykonywane są proste ćwiczenia basenowe, by później rozpocząć je na otwartych, znacznie głębszych akwenach.

Nauka nurkowania to przede wszystkim obsługa sprzętu, pływalność, zdejmowanie maski, oddychanie z własnego oraz cudzego automatu, zasady postępowania podczas sytuacji kryzysowych i wypadków, podstawy zanurzania, pływania pod wodą oraz bezpieczne wynurzanie się na powierzchnię.

Przed rozpoczęciem kursu niezbędna jest wizyta u lekarza, który oceni stan naszego zdrowia i wypisze zaświadczenie pozwalające rozpocząć praktykę tego sportu wodnego. Nauka nurkowania nie może obyć się również bez zaopatrzenia się w podstawowy sprzęt, czyli maskę, fajkę oraz płetwy. Czasem potrzebne będą też specjalistyczne buty nurkowe. W cenie każdego kursu są udostępniane pianki, kamizelki wypornościowe, automat, butla, pas balastowy oraz ciężarki.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora