Data modyfikacji:

Jakie kredki do kolorowanek dla dorosłych wybrać?

Kolorowanki jeszcze niedawno kojarzyły się tylko z rozrywką dla najmłodszych. Jednak od kilku lat na rynku pojawiają się kolorowanki przeznaczone dla dorosłych. To świetny sposób na odstresowanie i oderwanie się od problemów dnia codziennego. Kolorowanie pozwala rozwijać kreatywność, ćwiczy cierpliwość, dokładność i precyzję. To zdrowa i bezpieczna alternatywa dla wszechobecnej elektroniki. Aby rozpocząć swoją przygodę z kolorowaniem, warto zaopatrzyć się w obrazki oraz potrzebne przybory, czyli kredki.

Polecamy: Jak robić na drutach?

kredki do kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych – zabawa i relaks

Kolorowanki dla dorosłych to doskonały sposób na odstresowanie się i oderwanie od problemów. Kolorowanie wymaga skupienia, cierpliwości, ułatwia koncentracje, czyli udoskonala wszystkie cechy przydatne w każdej dziedzinie życie. Dzięki obrazkom do kolorowania można oderwać się od komputera i smartfonu, które zajmują znaczną część życia. Kolorowanie wymaga wykonywania powtarzalnych czynności, które angażuję głowę, ręce i zmysły, a tym samym zmniejszają napięcie nerwowe. To doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu lub aktywnościach wymagających dużego wysiłku umysłowego. Wypełnianie kolorami obrazków wciąga, wpływa korzystanie na samopoczucie.

Poprawia samoocenę, pozwala uwierzyć w swoje umiejętności, ma działanie terapeutyczne. To dobry sposób na powrót do lat dzieciństwa, przypomnienie sobie zajęć, które kiedyś sprawiały radość. Pomaga puścić wodze fantazji i przenieść się w inny świat. Co ważne, kolorowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Na początku wystarczy harmonijnie kolorować puste pola, podpatrywać, jak robią to inni, czerpać z ich wiedzy. W trakcie tworzenia trzeba samodzielnie dobierać barwy, tworzyć obrazy z czarno-białych szablonów. Patrzenie jak powstaje piękny, kolorowy obraz to wartościowe, emocjonujące przeżycie. Z czasem obrazki będą coraz piękniejsze i bardziej kreatywne.

Jakie kredki do kolorowanek dla dorosłych?

Aby kolorowanie sprawiało przyjemność, należy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory. Można wybrać flamastry, flamastry alkoholowe, akwarele czy farby, ale dużo możliwości dają kredki. Dobrej jakości sprawią, że zwykły obrazek zamieni się w dzieło sztuki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kredek. Na początek można wybrać małe zestawy, liczące 12 lub 18 kolorów, ale dużo więcej możliwości dadzą komplety zawierające 24, 36, a nawet 48 kredek w różnych kolorach. Dla osób, które wciągną się w kolorowanie, polecane są większe zestawy, liczące 80-120 kolorów. Pozwalają na wierne odzwierciedlenie barw, dzięki temu obrazki będą bardziej realistyczne. 

Jaki powinny być kredki do kolorowania?

W kredkach przeznaczonych do kolorowania dla dorosłych liczą się nie tylko kolory. Ważny jest również efekt, jakie zapewniają. Te wysokiej jakości gwarantują aksamitną fakturę, pozwalają na łagodne cieniowanie i przechodzenie z jednej barwy na inną. Najpopularniejsze rodzaje kredek, które można znaleźć w sklepach, to:

  • kredki szkolne – to zwykłe kredki ołówkowe, które są dostępne niemal w każdym sklepie. Do wyboru są różne marki, nadają się dla osób, które dopiero poznają nowe hobby. Można wybrać kredki dwustronne, mniejsze lub większe zestawy. Kredki szkolne mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Te drugie są bardziej elastyczne i odporne na upadki. Są zazwyczaj dość twarde, wymagają większego nacisku, mogą powodować szybszą męczliwość ręki;
  • kredki akademickie – to produkty ze średniej półki, które nadają się dla osób, które kolorują regularnie, poznały zalety tego zajęcia. Mogą być produkowane na bazie wosku lub oleju. Występują w różnych zestawach, da się je dobrze naostrzyć, dzięki czemu nadają się do kolorowania detali. Są bardziej miękkie od kredek szkolonych, dobrze się ze sobą mieszają i nakładają, dlatego są przyjemniejsze w użytkowaniu;
  • kredki artystyczne – to produkt dla prawdziwych fanów kolorowania. W tej kategorii mieszczą się m.in. kredki akwarelowe, które mają szeroką paletę barw, miękkie rysiki, dobrze się ze sobą mieszają. Kredkami akwarelowymi można malować zarówno na mokro, jak i na sucho. Kredki artystyczne wyróżnia wysokie napigmentowanie, dzięki temu barwy są intensywne. Mogą być używane na papierze o różnej gramaturze;
  • kredki dla profesjonalnych artystów – ceny zestawów są wysokie, ale kredki wyróżnia wysoka pigmentacja, doskonale krycie, są odporne na światło oraz ścieranie. Zaspakajają potrzeby nawet najbardziej wymagających amatorów kolorowania. 

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kolorowaniem, powinny na początek wybrać zwykłe kredki ołówkowe. Z czasem, kiedy kolorowanki wciągną, staną się codziennym zajęciem, warto zainwestować w droższy i większy zestaw. Oprócz kredek przydadzą się również dobre temperówki. Można wybrać ostrzałkę z pojemniczkiem, temperówki dwuotworowe czy zwykłe, metalowe lub plastikowe. Dobrym rozwiązaniem są temperówki z płynną regulację średnicy, które pozwalają na temperowanie kredek o przekroju od 6 do 12 mm. Atrakcją są temperówki automatyczne i na korbkę, które przyśpieszają i uprzyjemniają monotonne ostrzenie.

Jakie kolorowanki dla dorosłych są dostępne?

Dorośli mają do wyboru wiele różnych kolorowanek, które mogą dopasować do swoich zainteresowań. Koty, znana budowle architektoniczne, kwiaty, samochody, fantasy, krajobrazy – to tylko nieliczna tematyka kolorowanek. Częstym motywem są geometryczne wzory, które po pokolorowaniu stają się mandalami. Wiele kolorowanek dla dorosłych wymaga dużo pracy i ogromnej precyzji. Pokolorowanie jednego obrazka zajmuje wiele godzin, ale końcowy efekty przynosi niebywałą satysfakcję i radość. Gotowe dzieła dają efekt trójwymiarowości, można je oprawić i powiesić na ścianie. Warto wybrać ulubiony wzór i przekonać się, ile frajdy daje zwykłe kolorowanie.

Autor: Dorota Koszutowska