Przedstawiamy najnowszy cykl artykułów poświęcony najdziwniejszym i niespotykanym sportom z różnych stron świata. Dziś kilka słów o dyscyplinie zwanej bog snorkelling.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Bog snorkelling (snorkeling torfowiskowy) to nietypowa odmiana plenerowych zawodów pływackich. Uczestnicy mają za zadanie w jak najkrótszym czasie przepłynąć dwie długości toru przygotowanego na torfowisku. Pokonywany dystans liczy w sumie 110 m (120 yardów).
Obowiązkowym wyposażeniem każdej startującej osoby są płetwy i maska wyposażona w rurkę do oddychania pod wodą (fajka).
Najważniejsza jest jednak technika, a właściwie jej brak. Zawodnicy nie mogą stosować tradycyjnych stylów pływackich. Trasę muszą pokonać, wykorzystując jedynie napęd w postaci ruchu płetw. Do zmagań mogą zgłosić się kobiety i mężczyźni. Zawodnicy podzieleni są na grupy wiekowe. Starty można rozpocząć już w kategorii juniora.
Dyscyplina powstała w latach 70. XX w. w Walii (Wielka Brytania). Był to efekt zakładu między bywalcami lokalnego pubu. Pierwsze oficjalne światowe mistrzostwa w bog snorkellingu odbyły się niecałą dekadę później w 1985 roku. Od tamtej pory są rozgrywane co roku w ostatni poniedziałek sierpnia (ustawowy dzień wolny w UK) na torfowisku Waen Rhydd w środkowej Walii.
Bog snorkelling ewoluował na przestrzeni lat. Dziś występuje także w rozbudowanej formie. Podczas zawodów snorkelingowo-kolarskich (mountain bike bog snorkelling) zawodnicy muszą przebyć trasę na specjalnie zaprojektowanych rowerach. Dyscyplina jest także włączana do kombinacji triatlonowej (Bog Snorkelling Triathlon), podczas której uczestnicy mają za zadanie przejść 3-etapowe zmagania: pływanie - 110 m techniką snorkelingu torfowiskowego, kolarstwo - 31 km, bieg - 12,1 km.
Bog snorkelling podbija serca fanów na torfowiskach także w Australii, Szwecji i Irlandii.
Obecną rekordzistką jest Kirsty Johnson, która w 2014 r. pokonała dystans w przeciągu 1'22.56", pobijając tym samym najlepszy światowy wynik w obu kategoriach płciowych.