Data modyfikacji:

Konserwacja roweru - jak wykonać?

Letni sezon rowerowy dla wielu miłośników tej formy aktywności sportowej kończy się dopiero wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Warto wiedzieć, że nawet w przypadku starannego pielęgnowania swojego jednośladu, kilka miesięcy intensywnej eksploatacji doprowadzi do tego, że twój sprzęt będzie potrzebował profesjonalnej konserwacji i kompleksowego czyszczenia. Jak dbać o rower? Jak go konserowować? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym konserwacja roweru po sezonie będzie mogła przebiegać z należytą starannością i przynieść oczekiwane rezultaty.
Jazda na rowerze

Konserwacja roweru - dlaczego warto?

Kompleksowa konserwacja roweru na zimę pozwoli na to, aby jego właściciel mógł cieszyć się z nienagannej kondycji sprzętu przez wiele lat. Jeszcze przed schowaniem jednośladu na kilka miesięcy do garażu lub piwnicy, istotne pozostaje oczyszczenie go z tłuszczu i brudu, który zalega na elementach po intensywnym sezonie. Następnym krokiem pozostaje jego dokładnego wysuszenie oraz nasmarowanie wszystkich części ruchomych. Przed pozostawieniem roweru na zasłużony odpoczynek, pamiętaj o tym, aby odpiąć hamulce, ustawić przerzutki na najniższy tryb oraz zadbać o miejsce jego przechowywania. Najlepiej, jeśli przykryjesz go oddychającym materiałem, a piwnica lub garaż będą suchym, ciepłym miejscem. Nadszedł czas, aby konserwacja roweru w punktach pozwoliła ci na lepsze zrozumienie tego procesu oraz wdrożenie wskazanych zasad w przygotowanie do zimowania pojazdu.

Co to jest konserwacja roweru?

Wydawanie dodatkowych środków na lepsze i nowsze części do sprzętu na nic się zda, kiedy nie zadbamy o to, aby konserwacja roweru była wykonana prawidłowo. Jak wiemy, oszczędzanie czasu na pasji jeszcze nikomu nie wyszło na dobre, a wbrew powszechnie powielanej opinii, do przeprowadzenia przygotowania jednośladu na zimę nie potrzeba angażować dużej ilości wolnych godzin. Czy wiesz, że dbanie o systematyczne czyszczenie sprzętu sprawi, że konserwacja na zimę będzie przyjemnością i wykonasz ją błyskawicznie? W takim razie sprawdź, jak możesz zadbać o swój rower na co dzień.

Rower - konserwacja

Zwróć uwagę na to, aby po każdej przejażdżce znaleźć chwilę wolnego czasu na dokładne przetarcie roweru mokrą szmatką. Ta propozycja powinna być szczególnie interesująca dla tych z rowerzystów, którzy na trening lub wyprawę rowerową, wybierają się po trudnych, błotnistych terenach. Wszystko, co dobre, szybko się kończy i mimo tego, że okres sezonu rowerowego trwa nawet kilka miesięcy, wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków, trudno o organizację rowerowych wypadów. Dlatego po zakończeniu sezonu w brawurowym stylu, przeprowadź kompleksowy przegląd połączony z konserwacją sprzętu. Dzięki temu zadbasz o sprawną, a przede wszystkim bezpieczną jazdę na długie lata.

Pierwszy krok - mycie roweru

Konserwację pojazdu należy poprzedzić dokładnym myciem. Niejednokrotnie rowery mają na sobie spore ilości błota, trawy i innych zabrudzeń. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby pozbyć się najcięższych zabrudzeń. Nie rekomendujemy korzystania w tym celu z myjki ciśnieniowej. To popularna, choć niebezpieczna praktyka wśród właścicieli jednośladów. Bezpieczną alternatywą stanie się użycie ciepłej wody z dodatkiem wybranego detergentu oraz ścierki lub gąbki. Do trudno dostępnych miejsc można prosto dostać się za sprawą wykorzystania szczotki z twardym włosiem. Silne środki chemiczne nie nadają się do czyszczenia przy ich pomocy klocków hamulcowych i opon. Sprawdź zatem, czy wybrany detergent nie wchodzi w reakcję z gumą.

Krok drugi - konserwacja ramy

Rama to powierzchnia stalowa lub aluminiowa, w zależności od modelu naszego sprzętu. Mimo doskonałej wytrzymałości tworzywo wykorzystane do jej produkcji ma jedną wadę. Bardzo szybko ulega zatłuszczeniu, dlatego konserwacja roweru powinna obejmować usunięcie brudu wraz z zabezpieczeniem ramy przed możliwością jego ponownego osadzenia. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie w tym celu płynu do naczyń, jednak ze względu na ryzyko korozji stalowych elementów, warto wykorzystać preparaty przeznaczone do sprzętu rowerowego.

Krok trzeci - konserwacja łańcucha rowerowego i innych trudno dostępnych miejsc

Każdy rower posiada kilka trudno dostępnych miejsc, a ich czyszczenie wymaga od nas dozy kreatywności i dostępu do odpowiednich produktów. W celu konserwacji napędu konieczne jest usunięcie osadu, a następnie spryskanie preparatem odtłuszczającym takich elementów jak przednie koronki, kasety i łańcuch rowerowy. Aby dokładnie wyczyścić każdą szczelinę, dobrze wykorzystać niewielkich rozmiarów szczotkę z twardym włosiem. Dzięki temu pozbędziemy się resztek starego smaru, który w wyniku eksploatacji sprzętu został zanieczyszczony piaskiem. Ostatnim krokiem na tym etapie jest zdemontowanie siodełka i dokładne wyczyszczenie jego jarzma.

Krok czwarty - suszenie roweru

Za nami staranne czyszczenie każdego elementu jednośladu. Nadszedł czas na jego dokładne wysuszenie. Czyszczenie nie może doprowadzić do tego, aby w zakamarkach pozostała woda. Wówczas w trakcie przeprowadzania procesu konserwacji roweru po zimie możemy spodziewać się korozji elementów metalowych. W procesie suszenia pomocne będą ręczniki papierowe, ściereczki z mikrofibry oraz patyczki do uszu, które świetnie dotrą do trudno dostępnych miejsc.

Krok piąty - smarowanie elementów ruchomych

Zabezpieczenie pojazdu przed korozją wymaga nasmarowania wszystkich elementów ruchomych, takich jak amortyzatory, piasty, hamulce, przerzutki, linki, ster i suport. Po nasmarowaniu wykorzystaj suchą szmatkę, co pozwoli na zlikwidowanie nadmiaru substancji.

Krok szósty - przechowywanie

Pamiętaj o kilka ważnych krokach związanych z przechowywaniem roweru. Mowa o tym, aby:
  • ustawić przerzutki na najniższy tryb,
  • odpiąć hamulec,
  • zdjąć wszystkie dodatkowe akcesoria,
  • co jakiś czas obracać kołami pojazdu,
  • sprawdzać ilość powietrza w oponach i delikatnie je dopompować w razie potrzeby.
  • konserwacja roweru będzie prostsza jeśli wykorzystasz do tego stojak na rowery
Twój rower jest już gotowy do zimowania. Znajdź dla niego suche i ciepłe miejsce, a w doskonałej kondycji powita cię na rozpoczęcie następnego sezonu.
Autor: Natalia Galus