Data modyfikacji:

Jak dbać o rower? Sposoby na to jak dbać o rower 

Zastanawiasz się jak dbać o rower, aby służył Ci bezproblemowo przez wiele kilometrów? Mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby na to jak należy zadbać o rower. Okazuje się, że jest to prostsze niż Ci się wydaje!  
jak dbać o rower

Jak dbać o rower? Zadbaj o czystość!

Regularne czyszczenie roweru nie tylko wpływa na aspekt wizualny, ale również przedłuża żywotność podzespołów. Wielu użytkowników, aby zaoszczędzić czas do mycia roweru wybiera myjnie bezdotykowe, które są dedykowane dla samochodów. Dlaczego warto ich unikać? Wytwarzane ciśnienie dobrze pozbywa się zabrudzeń, ale jednocześnie wypłukuje smar z łożysk. Po wykonaniu takiego mycia warto byłoby ponownie nasmarować wszystkie elementy.  
Nie każdy ma wystarczające umiejętności, a także czas, aby to zrobić, dlatego lepiej umyć rower w domowym zaciszu. Mycie zaczynamy od lekkiego opłukania jednośladu tak, aby pozbyć się największych zabrudzeń. Strumienia wody nie należy kierować w stronę piast, suportu, sterów, czy uszczelek amortyzatora. Istnieje ryzyko, że rozpuszczone zabrudzenia przedostaną się do wnętrza tych elementów.  
Następnie bierzemy szmatkę lub miękką gąbkę i przy użyciu kosmetyków rowerowych czyścimy ramę, kierownicę, koła i pozostałe komponenty. Następnie wycieramy rower suchą szmatką i czekamy aż pozostałości wody wyschną. Cały proces kończymy smarowaniem łańcucha i łożysk. Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu.  
Rower warto czyścić po każdej jeździe. Nie zawsze musisz to robić w sposób tak szczegółowy. Jeśli jeździsz w suchych warunkach, to przetarcie ramy i komponentów będzie wystarczające. W okresie letnim warto wykonać kompleksowe czyszczenie po kilku przejażdżkach. Pamiętaj również, aby regularnie sprawdzać stan nasmarowania napędu i innych komponentów.  

Sprawdź, czy podzespoły nie są zużyte  

Kolejnym krokiem do zadbania o rower jest sprawdzenie, czy komponenty nie są zużyte. Jeśli jeździsz tylko sezonowo, to po każdej zimie warto zrobić szczegółowy przegląd roweru. Przede wszystkim zwróć uwagę na te elementy:  
  • łańcuch - zużyty łańcuch najczęściej objawia się nieregularną pracą, a także przeskakiwaniem w czasie jazdy. Aby sprawdzić jego zużycie najlepiej wykorzystać do tego specjalną miarkę, która kosztuje kilka złotych. Metalowe końcówki wkładamy pomiędzy ogniwa. Jeśli łańcuch mieści się w wartość 0,75, to oznacza, że jego zużycie jest w normie. Jeśli miarka wchodzi między ogniwa i pokazuje wartość 1.0, to znak, że należy jak najszybciej wymienić łańcuch na zupełnie nowy.  
  • kaseta - stan kasety warto ocenić poprzez jej dokładne obejrzenie. Krzywe lub poszarpane zębatki będą wskazywały na konieczność wymiany. Czasami kaseta na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, ale po założeniu nowego łańcucha okazuje się, że biegi przypadkowo przeskakują. To oznacza, że jest ona zużyta i należy ją jak najszybciej wymienić. W innym wypadku łańcuch zużyje się jeszcze szybciej, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.  
  • hamulce - w hamulcach zarówno tarczowych i szczękowych bardzo ważne są okładziny i stopień ich zużycia. Ich stan można sprawdzić bez większego problemu. W przypadku hamulców szczękowych wystarczy ich rozpięcie i sprawdzenie, czy jest widoczny pasek zużycia. Jeśli nie, to znaczy, że okładziny trzeba wymienić. W przypadku hamulców tarczowych ściągamy koło i patrzymy czy okładziny są jeszcze widoczne. Można je również wyciągnąć poprzez delikatne ściśnięcie i pociągnięcie. Niewidoczna okładzina jest równoznaczna z jej całkowitym zużyciem.  
  • przerzutki - w tylnej przerzutce spoglądamy na kółeczka odpowiadające za prowadzenie łańcucha. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nie znajduje się tam nadmierna ilość smaru. To może powodować problemy z prowadzeniem łańcucha.  
  • opony - to bardzo ważny element każdego roweru. Przede wszystkim sprawdzamy stan bieżnika, a także, czy ogumienie nie ma żadnych uszkodzeń. Przy minimalnym bieżniku trzeba wymienić oponę na nową. W innym przypadku jesteśmy narażeni na jej przebicie.  
  • linki i pancerze - linki i pancerze należy sprawdzić przede wszystkim pod kątem uszkodzeń. Zagięcia, rozcięcia, czy rozerwania mogą doprowadzić do awarii podczas jazdy na rowerze. Jeśli zauważysz, że linka lub pancerz są uszkodzone, to bez wahania zdecyduj się na wymianę.  

Jak dbać o rower? Nasmaruj napęd!  

Nie smarujesz, nie jedziesz - to popularne powiedzenie rowerzystów jest wciąż bardzo aktualne. W pierwszej kolejności należy wyczyścić łańcuch z zabrudzeń i wytrzeć go tak aby był suchy. Następnie na każde ogniwo nanosimy po jednej kropelce i wykonujemy kilka ruchów korbą, aby smar mógł wejść w ogniwa. Ostatnim krokiem jest wytarcie nadmiaru smaru. Można wykorzystać do tego szmatkę. Pozostawienie smaru nie jest dobrym pomysłem, ponieważ prowadzi do osadzania się brudu.  

Jak dbać o amortyzator w rowerze?  

Amortyzator w rowerze służy do pokonywania nierówności. Samodzielne serwisowanie tego elementu wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego warto po każdym sezonie oddać amortyzator na przegląd. Po dłuższym użytkowaniu trzeba dokonać wymiany oleju, a przy intensywnej jeździe może być konieczna wymiana uszczelek.  

Przechowuj jednoślad w odpowiedni sposó 

Dbanie o rower to również jego umiejętne przechowywanie. Przede wszystkim zadbaj, aby był on umieszczony w suchym pomieszczeniu. Przechowywanie roweru na balkonie naraża go na rozmaite, niekorzystne warunki atmosferyczne. Rozwiązaniem może być w tym wypadku zakup solidnego pokrowca, który ochroni napęd przed kurzem i deszczem.