Data modyfikacji:

Jazda na wrotkach od podstaw. Jak zacząć?

Bez wątpienia posiadałeś własną parę, gdy byłeś dzieckiem. Teraz moda na wrotki powraca, a coraz więcej osób decyduje się odświeżyć umiejętność jazdy na butach z kółkami. Nie pamiętasz już, jak to działa? Spokojnie – przygotowaliśmy dla ciebie praktyczny poradnik, który pomoże ci w jeździe na wrotkach.

jazda na wrotkach

Spis treści:

  1. Jazda na wrotkach – zalety
  2. Jak jeździć na wrotkach? Podstawy w pigułkach
  3. Jazda na wrotkach – co będzie ci potrzebne?
  4. Dzieci i jazda na wrotkach
  5. Jazda na wrotkach – efekty dla ciała i ducha
  6. Wrotki - ranking. TOP 10 wrotek

Sprawdź również, co wybrać - wrotki czy rolki?

Jazda na wrotkach – zalety

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto zakładać wrotki na nogi również w życiu dorosłym. Wbrew pozorom to nie dziecinna zabawa, a bardzo wymagająca aktywność fizyczna, która angażuje do pracy całe ciało. 

  • Największą pracę odbywają, rzecz jasna, nogi – jazda na wrotkach to świetny sposób na wymodelowanie łydek, ud i pośladków.
  • W trakcie jazdy na wrotkach pracują również ramiona, brzuch oraz plecy. Skoordynowane działanie różnych grup mięśniowych pomoże ci ukształtować wyprostowaną, dobrą sylwetkę.
  • Jeżdżąc na wrotkach kształtujesz poczucie równowagi i koordynację ruchową. To pozwoli ci pewniej i sprawniej poruszać się na co dzień, ale również będzie stanowiło ułatwienie w innych dyscyplinach sportowych.
  • Na wrotkach gubisz sporo kalorii! W ciągu intensywnej jazdy przez godzinę spalisz ich nawet 700. To tyle, co na dwugodzinnym aerobiku.
  • Jazda na wrotkach to przyjemność i frajda. Gdy już opanujesz podstawy, przejażdżki będą sprawiały ci sporo radości i pomogą zredukować stres. Dzięki temu, że szaleństwa na wrotkach intensywnie dotleniają organizm, po krótkim treningu możesz liczyć na poprawę ogólnego samopoczucia.
  • Czy wiesz, że wrotki mogą ci służyć jako środek transportu? Gdy już opanujesz jazdę na nich, możesz zastąpić nimi rower. Jako wprawny wrotkarz dotrzesz do celu o wiele prędzej!

Jazda na wrotkach bezpieczna dla stawów

W odróżnieniu od biegania, jazda na wrotkach nie obciąża stawów – podobnie jak jazda na łyżwach. Płynność ruchu sprawia, że sport ten nie jest dotkliwy nie tylko dla kolan, ale również i kręgosłupa. Dzięki temu jazda na wrotkach to aktywność przyjemna i bezpieczna  bez względu na wiek.

Jak jeździć na wrotkach? Podstawy w pigułkach

Jeśli to czytasz, zakładamy, że albo nie miałeś wrotek na nogach nigdy, albo ostatni raz jeździłeś na nich w dzieciństwie. W obydwu tych przypadkach należy zacząć od absolutnych podstaw.

  1. Nowe wrotki możesz założyć jeszcze w mieszkaniu. Gdy poczujesz się w nich pewnie stojąc, możesz spróbować w nich pochodzić, wykonując małe kroki.
  2. Następnym etapem jest nauka jazdy. Jak się jeździ na wrotkach? Technika porównywalna jest do jazdy na łyżworolkach lub łyżwach. Jedną nogę należy oderwać od podłoża, następnie odpychając się. Prędkość zwiększaj stopniowo – nawet jeśli po krótkim dystansie poczujesz, że jazda na wrotkach idzie ci lepiej, nie przesadzaj z szybkością.
  3. Jak hamować na wrotkach? Hamowanie na wrotkach z początku sprawia nowicjuszom problemy, ponieważ hamulec mieści się na przedzie buta. Aby zahamować, palce stopy należy przechylić w przód, nie tracąc przy tym równowagi. Trening czyni mistrza, dlatego nie martw się, jeśli hamowanie na wrotkach ci nie wychodzi. Na samym początku nauki możesz zatrzymywać się stopniowo wytracając prędkość, skierowując kolana ku sobie.

Jazda na wrotkach – co będzie ci potrzebne?

Pierwszym zakupem powinny być oczywiście dobre wrotki. Na rynku dostępne są modele do jazdy rekreacyjnej lub wyczynowej. Tradycyjne modele mają wyższą cholewkę i miękkie koła zapewniające stabilność. Sportowe wrotki są znacznie niższe, a ich kółka są twardsze i bardziej zwrotne, co zapewnia większą prędkość jazdy. Wybór pomiędzy tymi dwoma typami wrotek powinien być pierwszą decyzją.

Dobierając pierwsze wrotki, zwróć szczególną uwagę na rozmiar. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Najlepiej zmierz wkładki butów, które leżą na tobie idealnie i właśnie tym wymiarem sugeruj się podczas zakupu wrotek.

Początkujący wrotkarz musi pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Nie obędzie się bez ochraniaczy na kolana i kostki, a także kasku. Na samym początku jazdy na wrotkach przydarzy ci się sporo upadków – chroń się przed kontuzjami.

Torba na wrotki przyda się, jeśli zamierzasz jeździć z dala od domu. Dzięki niej wygodnie przetransportujesz sprzęt, a także przechowasz swoje buty w trakcie jazdy.

Z czasem konieczny będzie zakup części zamiennych do wrotek – nowych kółek, łożysk czy hamulców. Bacznie obserwuj swoje wrotki – jeśli po dłuższym użytkowaniu sprawują się gorzej, przyda im się konserwacja.

Dzieci i jazda na wrotkach

Jazda na wrotkach to aktywność, którą możesz uprawiać wraz z całą rodziną. Tak naprawdę nie ma tu żadnego limitu wiekowego – frajdę z tego sportu wyciągną zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Jeśli chcesz zachęcić do jazdy na wrotkach swoje dziecko, mamy dobre wieści – może rozpocząć ją nawet 3-4-letni maluch. W przypadku dzieci szczególnie ważny jest dobór odpowiednich wrotek i akcesoriów, które uchronią je w razie upadku, który na samym początku z pewnością zdarzy się nie raz.

Jazda na wrotkach – efekty dla ciała i ducha

Niepozorna zabawa, jaką jest jazda na wrotkach, to świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, modelowanie sylwetki i wypracowanie kondycji. To także doskonała forma spędzania wolnego czasu z najbliższymi. Pamiętaj, że na jazdę na wrotkach nigdy nie jest za późno – już dziś znajdź model dla siebie i spróbuj swoich sił!

Autorka: Joanna Stanuch