Data modyfikacji:

Jakie spodnie przeciwdeszczowe? Nieprzemakalne, oddychające - idealne na deszcz w górach

Górski strój powinien chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniać ciepło i wygodę. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że podczas górskich wędrówek można się solidnie zgrzać, dlatego twoja garderoba powinna charakteryzować się również oddychalnością. Jakie nieprzemakalne spodnie w góry wybrać, w których będziesz czuć się komfortowo? Sprawdźmy!

spodnie nieprzemakalne

Jakie spodnie przeciwdeszczowe?

Jakie powinny być spodnie przeciwdeszczowe?

Poszukując idealnych spodni nieprzemakalnych w góry, na początek warto przypomnieć sobie nieco teorii. Z czego powinien składać się dobrze skomponowany strój górski? Tzw. outdoorowa cebulka to trzy warstwy odzieży. Pierwszą stanowi bielizna termiczna, a w tej roli świetnie sprawdzają się koszulki oraz legginsy z wełny merino. Kolejna część to warstwa docieplająca, po którą sięgamy w chłodniejszym sezonie. Całość wieńczy warstwa zabezpieczająca przed wiatrem oraz deszczem.

Kurtka i spodnie w góry powinny chronić przed deszczem oraz nieprzyjemnym wiatrem, które mogą prowadzić do wychłodzenia organizmu. Dziś pod lupę bierzemy spodnie wodoodporne – na jakie warto postawić?

Sprawdź również, jaką ubrać kurtkę w góry w okresie zimowym.

Spodnie nieprzemakalne z membraną

Jeśli szukasz naprawdę solidnego rozwiązania, które sprawdzi się na szlaku niemal przez cały rok, warto sięgnąć po spodnie nieprzemakalne z membraną. Modele tego typu wykonane są z zaawansowanych technologicznie materiałów i powszechnie określane są mianem hardshelli. Membrany zabezpieczają przed wiatrem oraz działaniem wilgoci. Tkaniny techniczne tego typu opatrzone logo wiodących producentów mogą wytrzymać nawet naprawdę ulewny deszcz. 

Do najpopularniejszych membran stosowanych w odzieży outdoorowej należą materiały marki Gore-Tex. Membrany amerykańskiego producenta znajdziesz w produktach różnych firm i dla wielu, symbol Gore-Tex jest wyznacznikiem wysokiej jakości wykonania.

Spodnie nieprzemakalne tego typu nie tylko chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nowoczesne membrany są tak skonstruowane, aby zapewniały skórze oddychalność. W rezultacie unikniesz przegrzania się nawet podczas szybkiego trekkingu czy dużego wysiłku w terenie. Sprawdzą się zatem jako spodnie trekkingowe damskie lub męskie.

Co ciekawe, spodnie z membraną będą przydatne także zimą. Jeśli postawisz na dość luźny model, pod który można bez problemu ubrać kalesony czy spodnie ocieplające wykonane np. z Polartecu, model typu hardshell będzie też świetnym zabezpieczeniem przed śniegiem. Do kompletu w takim przypadku warto dodać stuptuty, dzięki którym jeśli przyjdzie ci brodzić w głębokim śniegu, wilgoć nie będzie dostawała się przez cholewki butów do ich wnętrza, co doprowadziłoby do znacznego dyskomfortu. 

Spodnie nieprzemakalne w góry – a może softshell?

Ciekawą alternatywą dla wspomnianych wcześniej spodni hardshellowych mogą być modele typu softshell. Modele tego typu to swego rodzaju połączenie omówionych wcześniej warstw odzieży outdoorowej. Softshell zapewnia komfort termiczny przy jednoczesnym utrzymaniu parametrów wiatroszczelności i oddychalności. A jak wypada w konfrontacji z ulewnym deszczem?

Jeśli twoje spodnie softshellowe mają sprawdzić się również w trakcie deszczu, należy postawić na model impregnowany. Musisz jednak wiedzieć, że spodnie tego typu nie mogą się równać modelom z membraną. Softshell sprawdzi się raczej przy umiarkowanym deszczu czy niewielkiej i krótkotrwałej mżawce. Prawdziwa górska ulewa może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że poszukując swoich spodni z membraną, które zapewnią ochronę przed deszcze, warto postawić na dość luźny krój. W takim przypadku pod spodnie przeciwdeszczowe swobodnie założysz również warstwę docieplającą i w efekcie ubranie sprawdzi się także w chłodniejszym sezonie.