Data publikacji:

Rower górski – jak wybrać?

Mimo, że jego nazwa sugeruje jedynie przeznaczenie na górskie szlaki, można nim pokonywać również miejskie trasy. Podpowiadamy, jak wybrać rower górski, aby sprawdzał się zarówno na leśnych czy kamienistych drogach lub piachu, a także na asfalcie w mieście.

W pierwszej kolejności podczas kupowania roweru miejskiego musisz określić, w jakich warunkach będziesz najczęściej jeździł. Na górskie wycieczki w zróżnicowanym terenie, maratony rowerowe lub wyścigi XC potrzebny będzie Ci model cross country wyposażony w przednią albo pełną amortyzację. Na urozmaicone nawierzchnie najlepiej wybrać wersję trailową, czyli rower zwany ścieżkowcem. Do wymagających, stromych zjazdów przyda się jednoślad downhillowy (DH), a do ekstremalnych zjazdów i podjazdów oraz jazdy po trasie z licznymi przeszkodami świetnie nada się FR (freeride). Natomiast model enduro spisze się na trudnym, zróżnicowanym terenie.

Istotny jest rozmiar ramy. Najczęściej jest on wyrażany w calach, rzadziej stosuje się znakowanie S do XL. W doborze odpowiedniej wysokości ramy może pomóc Ci sprzedawca. Możesz też zrobić to samodzielnie, mierząc odległość między górną rurą ramy a kroczem – stojąc nad rowerem powinna ona wynosić długość dłoni. Innym sposobem jest pomnożenie odległości od podłoża do wysokości krocza (cm)  przez 0,57. Wynik, który otrzymasz musisz przeliczyć na cale (2,54 cm = 1 cal).

Kolejna kwestia mająca znaczenie przy wyborze roweru górskiego to materiał, z którego została wykonana rama. Model aluminiowy jest lekki, ale nie amortyzuje tak dobrze drgań jak wersja stalowa.

Wybierając rower górski możesz kupić model z kołami wielkości 26 lub 29 cali. Zwróć uwagę na to, czy ich obręcze wyprodukowano z trwałych stopów, a bieżnik jest agresywny i szeroki. Ważna jest także amortyzacja. Możesz sięgnąć po model jedynie z przednią amortyzacją lub wybrać konstrukcję, gdzie jest ona częściowa albo pełna, czyli przednia i tylna. Kupując rower górski, upewnij się również, że zamontowane w nim hamulce są mocne i szybko reagują na uścisk. Ponadto, musisz pamiętać, że ten model jednośladu pozbawiony jest dodatków typu błonniki, dzwonek, oświetlenie, bagażnik, podnóżek czy osłona na łańcuch. Te akcesoria musisz kupić oddzielnie.

Autor: Sylwia Stwora