Data modyfikacji:

Łuk klasyczny, myśliwski czy sportowy – jaki wybrać?

Łucznictwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo było sposobem na zdobycie pożywienia – dziś to przede wszystkim ciekawa dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Planujesz rozpocząć przygodę z łucznictwem? Jeśli tak, niezbędny będzie zakup odpowiedniego sprzętu. Łuk klasyczny, myśliwski, a może sportowy? Który okaże się najlepszy na sam początek? Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje łuków.

rodzaje łuków

Rodzaje łuków

  1. Łuk klasyczny
  2. Łuk drewniany
  3. Łuk refleksyjny
  4. Łuk bloczkowy
  5. Łuk myśliwski
Łucznictwo to nie tylko jedna z dyscyplin olimpijskich, ale i prawdziwa pasja dla wielu amatorskich sportowców. Może przyjmować różne postaci, które wymagają stosowania odmiennych rodzajów łuków. Jeśli dopiero planujesz spróbować swoich sił w łucznictwie, koniecznie zapoznaj się z ich rodzajami.

Łuk klasyczny

Pod tą nazwą kryje się wbrew pozorom nie drewniany łuk, a model olimpijski. Klasyczne łuki bywają określane również jako recurve, co nawiązuje do ich specyficznego kształtu – majdan (środkowa część) jest bowiem wygięty do wewnątrz, w stronę łucznika.

Łuk klasyczny zapewnia dużą energię oraz szybkość strzały, dlatego też to właśnie ten typ jest używany przez profesjonalnych sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich. Z tym modelem zapoznają się również dzieci i młodzież rozpoczynające naukę strzelania.

Łuk drewniany (tradycyjny)

Drewniane łuki tworzone są z jednolitego kawałka drewna i nie posiadają żadnych udogodnień lub akcesoriów (jak np. podstawka pod strzałę). Wykonywane są z wysokiej jakości drewna i cieszą się sporą popularnością podczas wydarzeń inscenizacyjnych, nawiązujących np. do czasów średniowiecznych. Łuki tradycyjne nie zapewniają jednak wystrzałów o dużej energii i szybkości, co przekłada się na ich cenę – drewniany model można zakupić już za około 200 zł.

Łuk refleksyjny

Azjatycką odmianą tradycyjnego łuku jest łuk refleksyjny, charakteryzujący się dwoma wyraźnymi zagięciami łęczyska od przodu. Łuk refleksyjny wymaga odrobinę silniejszego naciągu niż zwykły łuk tradycyjny. Mimo to jest często polecany początkującym strzelcom, w tym także dzieciom.

Łuki bloczkowe

To najnowocześniejsze łuki sportowe, produkowane z karbonu, stali oraz aluminium. Łuk bloczkowy znacznie różni się od klasycznego oraz tradycyjnego przede wszystkim obsługą – został wyposażony w skomplikowany system kabli i camów, a także zaawansowaną cięciwę.

Po naciągnięciu łuk zmniejsza swoją siłę o 60-80%, co pozwala łucznikowi na wygodne ustawienie się do strzału i precyzyjne wycelowanie. Łuki bloczkowe są najszybsze i najsilniejsze, jednak nie sprawdzą się u początkujących strzelców – głównie z powodu skomplikowanej obsługi i wysokiej ceny. Warto wiedzieć, że łuki bloczkowe często wymagają od strzelca stosowania dodatkowego osprzętu.

Łuki myśliwskie

Osobną podkategorią łuków bloczkowych są łuki myśliwskie. Jak sama nazwa wskazuje, są to łuki przeznaczone do strzelania do zwierzyny. Takie modele posiadają dodatkowo zwiększony naciąg łuku, pozwalający na oddanie mocniejszego strzału. Łuki myśliwskie często przybierają kamuflujące kolory, pozwalające strzelcowi ukryć się podczas polowania.

Jaki łuk na początek?

Znasz już wszystkie rodzaje łuków, ale nadal nie jesteś pewien, który z nich nada się na początek przygody z łucznictwem? Spieszymy z odpowiedzią. Jeżeli dopiero co zaczynasz, najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście łuk klasyczny lub tradycyjny. Ich prosta budowa oraz nieskomplikowana konserwacja pozwolą ci poznawać tajniki strzelectwa bez zbędnego stresu. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy łucznictwo jest dla ciebie, nie warto też na start wydawać zbyt dużych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem może być odwiedzenie lokalnego klubu strzeleckiego, gdzie można wypożyczyć sprzęt i wypróbować go w optymalnych warunkach.

Istotnym pytaniem początkujących jest także siła naciągu łuku, która podawana jest przez producentów w kilogramach. Im jest ona większa, tym więcej energii trzeba włożyć w naciągnięcie cięciwy, dzięki czemu strzały mają znacznie większy zasięg. W przypadku niedoświadczonych łuczników, zaleca się, by siła naciągu wynosiła od 12 do 15 kilogramów dla mężczyzn oraz od 9 do 12 dla kobiet.

Przy kupnie łuku ważna jest też jego długość, dobrze dobrana pozwala nam ona bowiem osiągać optymalną skuteczność. Wartość ta zależy wprost od naciągu cięciwy, im jest on większy, tym dłuższy powinien być sam łuk. Zaleca się, by nie korzystać z łuków krótszych niż 147 centymetrów.

Dopasuj łuk do swoich możliwości

Idealny łuk należy dopasować zarówno do typu strzelectwa, które chcesz uprawiać jak i poziomu zaawansowania. Wiele osób rozpoczyna zapoznawanie się z tą bronią od używania łuków tradycyjnych, by później rozpocząć strzelanie z łuku klasycznego, a nieraz i bloczkowego.