Łucznictwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo było sposobem na zdobycie pożywienia – dziś to przede wszystkim ciekawa dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Planujesz rozpocząć przygodę z łucznictwem? Jeśli tak, niezbędny będzie zakup odpowiedniego sprzętu. Łuk klasyczny, myśliwski, a może sportowy? Który okaże się najlepszy na sam początek? Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje łuków.
Azjatycką odmianą tradycyjnego łuku jest łuk refleksyjny, charakteryzujący się dwoma wyraźnymi zagięciami łęczyska od przodu. Łuk refleksyjny wymaga odrobinę silniejszego naciągu niż zwykły łuk tradycyjny. Mimo to jest często polecany początkującym strzelcom, w tym także dzieciom.
Znasz już wszystkie rodzaje łuków, ale nadal nie jesteś pewien, który z nich nada się na początek przygody z łucznictwem? Spieszymy z odpowiedzią. Jeżeli dopiero co zaczynasz, najrozsądniejszym wyborem jest oczywiście łuk klasyczny lub tradycyjny. Ich prosta budowa oraz nieskomplikowana konserwacja pozwolą ci poznawać tajniki strzelectwa bez zbędnego stresu. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy łucznictwo jest dla ciebie, nie warto też na start wydawać zbyt dużych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem może być odwiedzenie lokalnego klubu strzeleckiego, gdzie można wypożyczyć sprzęt i wypróbować go w optymalnych warunkach.
Istotnym pytaniem początkujących jest także siła naciągu łuku, która podawana jest przez producentów w kilogramach. Im jest ona większa, tym więcej energii trzeba włożyć w naciągnięcie cięciwy, dzięki czemu strzały mają znacznie większy zasięg. W przypadku niedoświadczonych łuczników, zaleca się, by siła naciągu wynosiła od 12 do 15 kilogramów dla mężczyzn oraz od 9 do 12 dla kobiet.
Przy kupnie łuku ważna jest też jego długość, dobrze dobrana pozwala nam ona bowiem osiągać optymalną skuteczność. Wartość ta zależy wprost od naciągu cięciwy, im jest on większy, tym dłuższy powinien być sam łuk. Zaleca się, by nie korzystać z łuków krótszych niż 147 centymetrów.