Data publikacji:

Na co zwrócić uwagę kupując rower miejski?

Rower miejski jaki wybrać?

Jak sama nazwa wskazuje, rower miejski przeznaczony jest do jazdy ścieżkami i ulicami miasta oraz po trasach w jego najbliższych okolicach. Typ ramy oraz wybór między zwrotnym modelem miejskim a holendrem to jedne z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę kupując ten typ jednośladu.

Jaki rower miejski damski wybrać?

Rama damska czy męska to jeden z poważniejszych dylematów podczas zakupu roweru miejskiego. Choć wydaje się, że wybór powinien być podyktowany płcią, nie do końca ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. 

Wersja męska pozwala na dynamiczniejszą jazdę przy jednoczesnym pewnym prowadzeniu jednośladu podczas szybkiego pokonywania miejskich ulic. Z kolei za ramą damską przemawia jej praktyczność w łatwym wsiadaniu i zsiadaniu z roweru, co jest przydatne zwłaszcza w zatłoczonych miejscowościach.

Jak dobrać rower miejski do wzrostu?

Kolejne zagadnienie to dopasowanie sprzętu do wzrostu. Precyzja w tej kwestii zapewni nam pełen komfort i wygodę jazdy oraz pozwoli uchronić się przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i bólami w jego obrębie, wywołanymi nieprawidłową sylwetką w czasie rowerowej wyprawy. Zgodnie z przyjętą tabelą rozmiarów przy wzroście 152 cm rama powinna mieć 15 cali (38 cm). Parametr ten wzrasta o 1 cal na każde kolejne 5 cm wzrostu. Pamiętajmy, że w trakcie jazdy na rowerze miejskim powinniśmy mieć wyprostowaną sylwetkę.

Rower holenderski, miejska klasyka rowerowaWybór pomiędzy holendrem a zwrotnym rowerem miejskim powinien być uzależniony od stopnia natężenia ruchu, wymuszającego m.in. lawirowanie między pojazdami w miejscach pozbawionych ścieżek dla rowerzystów, jak i własnej wygody.

Holender sprawdzi się, jeśli zależy nam bardziej na wyglądzie jednośladu niż jego funkcjonalności oraz na mniej ruchliwych trasach. Z kolei model zwrotny to idealne rozwiązanie w dużych aglomeracjach, gdzie liczy się bezpieczeństwo i mocne hamulce.

Warto również zwrócić uwagę na jakość i szybkość działania hamulców oraz to, czy rower posiada osłonę na łańcuch oraz błotniki i dodatki typu bagażnik, oświetlenie, dzwonek, itp.

Chcesz kupić rower blisko swojego miejsca zamieszkania i ruszyć nim na miejską wycieczkę rowerową? Sprawdź rowery Katowice lub kliknij i zmień lokalizację.
Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?