Jak sama nazwa wskazuje, rowery miejskie przeznaczone są do jazdy ścieżkami i ulicami miasta oraz po trasach w jego najbliższych okolicach. Jak wybrać rower miejski? Typ ramy oraz wybór między zwrotnym modelem miejskim a holendrem to jedne z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę kupując ten typ jednośladu.
Rama damska czy męska to jeden z poważniejszych dylematów podczas zakupu roweru miejskiego. Choć wydaje się, że wybór powinien być podyktowany płcią, nie do końca ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Wersja męska pozwala na dynamiczniejszą jazdę przy jednoczesnym pewnym prowadzeniu jednośladu podczas szybkiego pokonywania miejskich ulic. Z kolei za ramą damską przemawia jej praktyczność w łatwym wsiadaniu i zsiadaniu z roweru, co jest przydatne zwłaszcza w zatłoczonych miejscowościach.
Kolejne zagadnienie to dopasowanie sprzętu do wzrostu. Precyzja w tej kwestii zapewni nam pełen komfort i wygodę jazdy oraz pozwoli uchronić się przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i bólami w jego obrębie, wywołanymi nieprawidłową sylwetką w czasie rowerowej wyprawy. Zgodnie z przyjętą tabelą rozmiarów przy wzroście 152 cm rama powinna mieć 15 cali (38 cm). Parametr ten wzrasta o 1 cal na każde kolejne 5 cm wzrostu. Pamiętajmy, że w trakcie jazdy na rowerze miejskim powinniśmy mieć wyprostowaną sylwetkę.
Warto również zwrócić uwagę na jakość i szybkość działania hamulców oraz to, czy rower posiada osłonę na łańcuch oraz błotniki i dodatki typu bagażnik, oświetlenie, dzwonek, itp.