Data modyfikacji:

Jak dobrać buty narciarskie?

Zdarza się, że nawet najwięksi weterani stoków na swoją własną szkodę pomijają temat odpowiedniego doboru sprzętu do szusowania. Najczęściej problem ten związany jest z butami narciarskim, które w niezwykle istotny sposób wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Odpowiadamy zatem na to, jak dobrać buty narciarskie.
jak dobrac buty narciarskie

Jakie buty narciarskie wybrać?

Jak wybierać buty narciarskie?

Wielu specjalistów i instruktorów narciarskich podkreśla, jak bardzo po macoszemu amatorzy szusowania traktują temat odpowiedniego doboru butów narciarskich. Podkreślają oni to, że sprzęt ten pełni niezwykle kluczową rolę podczas jazdy. Decyduje nie tylko o naszym komforcie, ale także bezpieczeństwie na stoku. Niedopasowane buty mogą być przyczyną kontuzji, takich jak skręcenia, zwichnięcia, otarcia czy odparzenia. Utrudniają one nam również wykorzystanie w pełni możliwości często bardzo drogich nart, poprzez uniemożliwienie poprawnego manewrowania deskami i spowolnienie naszego czasu reakcji. Dowiedz się zatem, jak dobrać buty narciarskie.

Jak już zaznaczyliśmy, często inwestujemy w drogie narty i kijki, do których dla oszczędności dokupujemy tanie buty bliżej nieznanego producenta. Nie popełniajmy na starcie takiego błędu i szukajmy produktów od renomowanych i dobrze ocenianych marek. Warto czasami dopłać nawet kilkadziesiąt procent więcej, by móc jeździć w butach narciarskich przez wiele lat, a nie tylko przez jeden lub dwa sezony. Fundamentalne jest również jak najlepsze dopasowanie stopy do rozmiaru oraz twardość buta (tzw. flex).

Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

Podstawą dobrze dopasowanych butów narciarskich jest zakup modelu odpowiadającego jak najlepiej kształtowi oraz wielkości naszej stopy. Co prawda, producenci stosują tutaj standardową rozmiarówkę w skali numerycznej, której używa się w zwykłym obuwiu, ale nie powinniśmy jej ufać. Przed zakupem jednak i tak warto zmierzyć długość oraz szerokość naszej stopy i skonfrontować je z rozmiarami wkładki podawanymi w milimetrach. W tym miejscu czyha na nas jednak wiele pułapek. Buty narciarskie nie mogą być bowiem ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Błędy popełniane są podczas przymierzania, przez to wybieramy zazwyczaj za duże obuwie i narażamy się na poważny dyskomfort oraz problemy. Z czego to wynika? Zapominamy zazwyczaj o pełnym zapięciu wszystkich zatrzasków i rzepów oraz zgięciu nóg, tak jak robimy to podczas jazdy. Dopiero w tej pozycji możemy poprawnie ocenić nasz komfort. Palce powinny delikatnie dotykać czubka buta, dopuszczalny jest też lekki uścisk na kostkę czy piętę.

Jak dobrać szerokość butów narciarskich?

Szerokość buta narciarskiego, bądź inaczej jego skorupy, to kolejny ważny wskaźnik decydujący o jego poprawnym dobraniu. Aby dopasować ją do naszej stopy, musimy zmierzyć jej szerokość i przyjrzeć się informacjom podawanym przez producenta. Dla zasady szerokość skorupy buta nie powinna być większa od stopy o więcej niż około 5-7 procent. Istnieje tutaj margines, który związany jest wprost z posiadanymi umiejętnościami narciarskimi. Weterani wybierają węższe i bardziej dopasowane modele (od 98 mm do 100 mm), z kolei amatorzy i początkujący używają najszerszych skorup (od 103 mm do 106 mm). Z najbardziej wąskich butów (poniżej 98 mm) użytek mają jedynie profesjonalni sportowcy.

Jak dobrać flex butów narciarskich?

Twardość buta narciarskiego wpływa w dużym stopniu na komfort jazdy oraz sterowność nart, dlatego też związana jest po części z doświadczeniem użytkownika na stoku. Flex podawany jest przez producentów w postaci liczbowej, im jest on wyższy, tym obuwie będzie mniej elastyczne. Początkujący narciarze oraz osoby preferujące jazdę rekreacyjną sięgają po buty miękkie, których twardość wynosi od 50 do 80 punktów. Dodajmy, że najczęściej zaleca się, by mężczyźni sięgali po nieco twardsze modele niż kobiety.

Narciarze o średnim poziomie umiejętności używają butów o twardości pomiędzy 80 a 100 punktów, co gwarantuje zachowanie stabilności stopy przy większych szybkościach oraz mocniejszych zwrotach. Doświadczeni zdobywcy stoków preferują bardzo twarde buty z flexem od około 90 do 130 punktów.

Nie można też zapominać, że na dobór flexu powinien wpływać również wiek, waga oraz kondycja użytkownika.

Buty narciarskie – klamry i zapięcia

Przy doborze buta narciarskiego nie można pomijać też tematu odpowiednich zapięć, które pozwalają utrzymać nogę w poprawnej pozycji nawet przy dużych obciążeniach i szybkich zmianach kierunku jazdy. Doświadczeni narciarze powinni wybierać buty z czterem klamrami i rzepami. Początkujący oraz preferujący spokojniejszą jazdę mogą zdecydować się na modele z trzema klamrami i rzepami.

Buty narciarskie – jak dobrać docieplenie?

Przy doborze buta narciarskiego zwracamy też uwagę na jego ocieplenie. Producenci używają różnego typu wyściółek, których zadaniem jest zachowanie optymalnej temperatury stopy. Tańsze modele stosują ocieplenie z tworzywa sztucznego, najczęściej będzie to materiał przypominający klasyczny polar, który charakteryzuje się dobrą izolacją, a także odpornością na wilgoć i zużycie. Większą wygodę zapewnią nam jednak buty wyłożone naturalną wełną, która znacznie lepiej utrzyma ciepło i ochroni nogę. Niestety jej obecność podwyższa cenę buta.

Sprawdź również jakie są najlepsze buty narciarskie.
Autor: Michał Kułakowski