Data modyfikacji:

Jak dobrać błotniki do roweru?

Ochronią zarówno Ciebie, jak i rower przed zabrudzeniem, ale żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dopasowane. Podpowiadamy, jak dobrać błotniki do roweru, aby poprawić komfort jazdy w niepogodę czy po mokrej nawierzchni.

Błotniki zwykle są stałym elementem rowerów miejskich i trekkingowych, ale jeśli ich nie ma, wówczas powinieneś zainwestować w model pełny z mocowaniami do tylnych widełek oraz przedniego widelca lub z usztywnieniami po bokach, które zaczepia się na zaciskach koła. W przypadku modeli górskich i crossowych przeznaczone są błotniki tymczasowe, czyli takie, które w dowolnym momencie można zamontować, a gdy już nie są potrzebne – szybko je ściągnąć.

jak dobrać błotnik rowerowy

Rodzaje błotników i ich mocowanie

Tego typu akcesoria dzielimy na przyczepiane do otworu znajdującego się w ramie i w tzw. widelcu, czyli w miejscu nad tylną oponą oraz błotniki tylne, do których nie potrzeba otworów. Do ich mocowania służy specjalny pasek lub obejma. Z kolei przednie błotniki do roweru mogą być montowane pod koroną widelca za pomocą rzepu albo opaski z gumy bądź przypinane do spodu rury.

Bardzo istotną kwestią, która zwykle determinuje to, jakie błotniki do roweru będziesz musiał kupić jest sprawdzenie, w którym miejscu i jakiego typu otwory posiada rama Twojego jednośladu.

Jak dobrać błotniki?

Kolejnym elementem pozwalającym prawidłowo dopasować błotniki do roweru jest szerokość i wielkość koła. Błotniki powinny być szersze niż opony, aby dobrze zakrywać bieżniki (najlepiej, aby odstawały 3-5 mm od szerokości koła z każdej strony), a jednocześnie nie mogą być za długie, aby nie utrudniać jazdy. Przykładowo, tylna ochrona powinna sięgać do najbardziej wysuniętego punktu koła. Natomiast przedni błotnik wymaga zakrycia bieżnika od wysokości mniej więcej pedałów (część pod ramą) do połowy przedniego koła. Warto sięgnąć po model z dwupunktową regulacją.

Z jakiego materiału wybrać błotniki?

Jeśli chodzi o materiał to błotniki plastikowe są tanie, ale łatwo je uszkodzić czy zahaczyć o nie, gdyż mogą się przemieszczać w trakcie jazdy. Z kolei modele z aluminium są sztywne, dzięki czemu pozostają na swoim miejscu, jednak ich odporność na zadrapania czy wygięcia jest niska.

Autor: Sylwia Stwora
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2021-06-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Ruch na świeżym powietrzu pozwoli zadbać o szczupłą sylwetkę

Ruch na świeżym powietrzu – dlaczego warto?

2021-06-16
Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni, to moc korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko dbamy o naszą sylwetkę i kondycję, ale z...
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2021-03-11
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.