Data publikacji:

Impregnaty do odzieży turystycznej

Autor: Sylwia Stwora

Częste pranie odzieży outdoorowej i jej nieprawidłowa pielęgnacja sprawiają, że szybko traci ona swoje właściwości wodo- i plamoodporne oraz oddychające. Aby temu zapobiec i dłużej cieszyć się rzeczami mającymi chronić nas przed deszczem, wiatrem oraz chłodem, warto zacząć stosować impregnaty do odzieży turystycznej.

Pod pojęciem impregnacji kryje się pokrycie powierzchni kurtki, spodni czy innych elementów odzieży outdoorowej środkiem chemicznym, który ma utworzyć warstwę ochronną przed wodą, plamami, kurzem i brudem. Dzięki zastosowaniu preparatów rzeczy nie stracą też właściwości oddychających (wilgoć nie gromadzi się wewnątrz, ale wyparowuje na zewnątrz). Impregnaty pozwalają również zachować elastyczność i trwałość tkanin, zmniejszają ryzyko jej uszkodzenia czy pęknięcia oraz zapobiegają blaknięciu kolorów czy żółknięciu białych elementów. Preparaty są bezzapachowe i nie zawierają substancji uczulających.

Impregnat do odzieży turystycznej należy dobierać pod kątem materiału z jakiego została wykonana oraz właściwości, np. membrany typu Gore-Tex, termoaktywność. Zwykle mają one formę sprayu lub środka wash-in, czyli do prania.

Przed zastosowaniem impregnatu, odzież turystyczną należy oczyścić z zabrudzeń, kurzu i potu. W tym celu należy ją wyprać, ale nie z użyciem tradycyjnego proszku do prania czy mydła oraz płynów do płukania lecz z wykorzystaniem dedykowanych jej środków piorących. Wynika to z tego, że detergenty niszczą membrany i zapychają ich mikropory, co zmniejsza funkcje wodo-, plamoodporne oraz oddychające materiału, z którego zostały wyprodukowane. Impregnat należy nakładać na wilgotną lub suchą odzież.

Na rynku dostępne są także preparaty 2 w 1, które jednocześnie czyszczą i impregnują odzież, co pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze w stosunku do oddzielnego kupowania i stosowania preparatów o takich właściwościach.