Data publikacji:

Jak przygotować sprzęt narciarski do sezonu?

Twoje narty lub deska snowboardowa stoją nietknięte od ubiegłej zimy, a Ty już zacierasz ręce na myśl o pierwszym w tym roku wyjściu na stok? Zanim to zrobisz koniecznie zadbaj o to, aby odpowiednio przygotować sprzęt narciarski do sezonu. Podpowiadamy, jak przywrócić dobry stan nartom lub desce i tym samym czuć się bezpiecznie oraz komfortowo podczas zimowych szaleństw.

Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie sprzętu narciarskiego lub snowboardowego do serwisu, gdzie do sezonu kompleksowo przygotują go fachowcy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że po wejściu na stok nie spotka Cię niemiła niespodzianka w postaci ubytków, które uniemożliwią czerpanie przyjemności z białej pory roku.

Przegląd oraz przygotowanie możesz też przeprowadzić na własną rękę. Wyjmij sprzęt, przetrzyj go i dokładnie obejrzyj, zwracając uwagę na np. rdzę, rozchodzące się krawędzie, itp. Upewnij się, czy krawędzie są równe i ostre, a w ślizgach nie ma ubytków i nie mają one białego nalotu, który świadczy o wysuszeniu.

Jeśli niezbędne będzie smarowanie, możesz je przeprowadzić na zimno lub gorąco. W pierwszym przypadku potrzebny Ci będzie smar w płynie, np. w sprayu. W drugim sposobie konieczny będzie smar w wersji stałej oraz nagrzanie narty lub deski do temperatury 180 stopni. W tym celu użyj żelazka. Pod żadnym pozorem nie wcieraj preparatu w ślizg. Pokryj nim powierzchnię, poczekaj aż wyschnie i zbierz nadmiar smaru, np. linijką.

Aby wyszlifować krawędzie, potrzebny Ci będzie papier ścierny lub ręczna ostrzałka. Wykonuj delikatne ruchy, tak aby wyrównać nierówności powstałe w wyniku np. najechania na kamień.

Pamiętaj także o dobrym zabezpieczeniu sprzętu po zakończeniu sezonu zimowego. Zanim odłożysz go na strych czy do piwnicy lub garażu zadbaj o jego odpowiednią konserwację. Wysusz narty lub deskę, aby nie zardzewiały, poluzuj wiązania i zakonserwuj ślizgi. Dopiero wówczas odłóż sprzęt na miejsce, gdzie nie ma wilgoci i przykryj go szczelnie pokrowcem.

Autor: Sylwia Stwora