Data publikacji:

Ponton – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ponton może przydać się nie tylko w celach rekreacyjnych czy do nurkowania, ale także w trakcie połowów. Radzimy, czym kierować się kupując ponton, aby służył nam na więcej niż jeden sezon.

W pierwszej kolejności należy określić przeznaczenie pontonu. Jeśli ma nam służyć do rodzinnego wypoczynku, istotna będzie ilość osób, które będzie musiał pomieścić. W przypadku wędkarzy liczyć się będzie liczba komór, czyli oddzielnych przegród na sprzęt oraz trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał, a także sztywna podłoga i możliwość podłączenia silnika spalinowego lub elektrycznego.

Istotną kwestią jest kolor pontonu. W zasadzie sprawdzą się wszystkie barwy, oprócz czarnej, która nie odbija promieni słonecznych, przez co szybko się nagrzewa. To może spowodować uszkodzenie sprzętu i naraża użytkownika na poparzenia. Ponton dla celów turystycznych czy do nurkowania powinien mieć jasny, odbijający promienie słoneczne kolor, np. żółty, pomarańczowy, szary lub jasnoniebieski. Dla wędkarzy najlepszy będzie model w kolorze zielonym i jego odcieniach, ewentualnie szarym czy granatowym.

Kupując ponton zwróć uwagę na wykonanie podłoża. Dla nurków i wędkarzy odpowiednia będzie sztywna podłoga o dużej wyporności, np. listwowa, drewniana z aluminiową otoczką czy wykonana w technologii airmaty (VIB). Ze względu na ciężar sprzętu nurkom może przydać się wersja aluminiowa. Do celów rekreacyjnych wystarczy podłoże typu AirMat czy VIB.

Jeśli chodzi o materiał, to najtańszym, a zarazem najmniej trwałym rozwiązaniem (uszkodzić go może nawet niewielki kapsel) będzie cerata. Długoletnią inwestycją będzie model z gumy lub z PCV wzmocnionego siatką poliestrową. Ważnym elementem jest także waga, która nie powinna być wyższa niż 20-25 kg.

*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora