Data publikacji:

Impregnaty do butów turystycznych

Autor: Sylwia Stwora

Jeśli choć raz musiałeś przemierzać górskie szlaki w niesprzyjających warunkach pogodowych, pewnie doświadczyłeś dyskomfortu związanego z chodzeniem w przemoczonym obuwiu. Wystarczy jednak zastosować odpowiednie impregnaty do butów turystycznych, aby zmniejszyć ryzyko powstania w nich kałuży, które często są przyczyną przeziębień czy innych dolegliwości zdrowotnych.

Impregnacja butów turystycznych polega na pokryciu ich powierzchni specjalnym środkiem chemicznym, który ma zwiększyć ich odporność na wodę oraz brud, a jednocześnie nie zmniejszy ich właściwości oddychających. Dzięki pielęgnowaniu obuwia impregnatami nie tylko obniżasz ryzyko przemoczenia obuwia i wiążących się z tym odkształceń lub pęknięć, a także pokrycia ich ciężkim do usunięcia zabrudzeniem, plamami lub pleśnią. Przedłużasz również ich żywotność, ochraniasz kolor oraz zachowujesz ich właściwości na dłużej.

Impregnaty do butów turystycznych mogą mieć formę sprayu, płynu, aplikatora gąbkowego albo impregnacji tłuszczowej, do której używa się oleju, wosku, tłuszczu czy bezbarwnej pasty. Odpowiedni preparat należy dobierać w zależności od materiału z jakiego zostały wyprodukowane buty. Innego impregnatu wymaga skóra licowa, zamsz, nubuk, welur, a nieco inny będzie potrzebny do obuwia tekstylnego czy ze specjalnymi membranami, np. typu Gore-Tex.

W tym ostatnim przypadku nie powinno się używać wosku czy impregnatu w formie pasty, gdyż mogą one zatkać membranę i tym samym zmniejszyć właściwości wodoodporne oraz oddychające obuwia. Impregnat do butów turystycznych dopieramy też pod względem ich koloru – można wybrać środek do pielęgnacji i ochrony dedykowany wyłącznie butom czarnym czy brązowym, albo postawić na uniwersalne rozwiązanie w postaci bezbarwnego preparatu.

Buty turystyczne warto poddawać impregnacji zaraz po zakupie zanim jeszcze po raz pierwszy ich użyjesz, kiedy je wypierzesz lub poddasz czyszczeniu, a także w przypadku przemoczenia. Warto pamiętać, że przed pokryciem obuwia ochronną warstwą, należy je oczyścić z zabrudzeń i dokładnie wysuszyć.