Data modyfikacji:

Impregnacja butów. Jak impregnować buty?

Nic tak nie psuje morali podczas wędrówki, jak przemoczone buty. Dowiedz się, jak zaimpregnować obuwie, by przetrwało nawet największą ulewę. Podpowiadamy, jaki impregnat wybrać, a także jak go użyć, by zapewnić wodoodporną ochronę na długo.
impregnacja butów

Impregnacja butów

Czy warto impregnować buty?

Wodoodporne buty trekkingowe to podstawa aktywności w terenie. Podczas długiego marszu obuwie narażone jest na wodę, błoto, śnieg, lód oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli woda dostanie się do wnętrza buta, można zapomnieć o komforcie. W skrajnych przypadkach może skończyć się to bolesnymi i niebezpiecznymi odmrożeniami.

Przeczytaj także: Jaki wybrać plecak ze stelażem?

Dobrej jakości buty trekkingowe wykonane są z impregnowanych materiałów (np. zabezpieczone są woskiem) lub mają wodoodporną membranę. Jedną z najpopularniejszych jest membrana GORE-TEX, która przy okazji nie ogranicza cyrkulacji powietrza. Z czasem jednak zabezpieczenie wierzchniej warstwy buta traci swoje właściwości, przez co nasiąka on wodą. Impregnat do butów pozwala odzyskać hydrofobową powłokę.

Jakie buty można zaimpregnować?

Choć impregnat do butów stosowany jest najczęściej w butach do turystyki pieszej, ma on znacznie większe możliwości. Preparatem w sprayu możesz zabezpieczyć także skórzane, eleganckie półbuty lub tekstylne trampki. Zabezpieczy to obuwie przed poplamieniem, a ewentualne zanieczyszczenia spłyną z buta zanim zdążą wsiąknąć w materiał. Nie musisz więc obawiać się poplamienia obuwia keczupem czy roztopionymi lodami.

Preparat do impregnacji butów – jaki wybrać?

Środki do impregnacji obuwia mogą mieć formę wosku, pasty, mleczka lub aerozolu. Rodzaj wybranego impregnatu zależy od materiału buta, a także oczekiwanego efektu. Impregnaty woskowe i olejowe najlepiej nadają się do butów ze skóry licowej. Ze względu na gęstą konsystencję stworzą trwałą i skuteczną ochronę, a przy okazji nabłyszczą gładką skórę. Niestety na skórach szorstkich, czyli nubuku, welurze i zamszu, gęste preparaty mogą nie zaprezentować się tak dobrze. Jeśli chcesz zachować oryginalną strukturę buta z charakterystycznym meszkiem, użyj impregnatów w sprayu.
Podczas wyboru preparatu do impregnacji obuwia, musisz także wziąć pod uwagę oddychalność materiału. Impregnat nie może zapchać membrany, która straciłaby wówczas swoje właściwości. Użycie niewłaściwego środka lub nałożenie zbyt dużej jego warstwy doprowadzi do nadmiernego pocenia stóp.

Jak zaimpregnować buty?

Przed zaimpregnowaniem butów dokładnie oczyść je z zanieczyszczeń i pozostaw do wyschnięcia. Do nałożenia wosku na buty ze skóry licowej świetnie nadaje się zwykła ściereczka lub gąbka. Preparat nakładaj kolistymi ruchami, dbając o dotarcie do wszelkich zakamarków. Jeśli miejsca przy szlufkach, przetłoczeniach lub języku pozostawisz niezabezpieczone, właśnie tędy wnikać będzie woda. Do głębszych zakamarków możesz dotrzeć za pomocą pędzelka. Niektóre preparaty mają wbudowany aplikator, dzięki któremu równomiernie naniesiesz preparat.
Nieco prostsza jest impregnacja butów za pomocą impregnatu w sprayu. Wystarczy spryskać buty preparatem z odległości ok. 10-15 cm, dbając o nałożenie równomiernej warstwy. Zrób to na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby nie wdychać unoszącego się w powietrzu aerozolu. Przed pierwszym użyciem sprawdź działanie atomizera z dala od butów i upewnij się, czy nie cieknie. Impregnat powinien głęboko wsiąknąć w materiał, w innym przypadku wierzchnia warstwa szybko się zmyje.

Uwaga! Większość impregnatów delikatnie zmienia barwę lub strukturę buta, dlatego niezwykle ważne jest równomiernie rozłożenie. W innym przypadku powstaną nieestetyczne plamy i przebarwienia.

Trwałość impregnatu do butów

Jak długo jest w stanie wytrzymać powłoka zabezpieczająca buty przed wilgocią? Zależy to nie tylko od jakości produktu, ale i sposobu użytkowania butów. Jeśli do czyszczenia butów użyjesz agresywnej chemii, warstwa ochronna zniknie już po pierwszej pielęgnacji. Niektórzy producenci obiecują nawet kilkuletnią trwałość, ale najlepiej weryfikować ją na bieżąco. W jaki sposób? Przed wyjściem w teren lub co kilka miesięcy spryskaj buty kilkoma kroplami wody. Powinny utrzymać się na powierzchni i spłynąć po przechyleniu buta. Jeśli wsiąkną w skórę lub tkaninę, powtórz impregnację.

Co jeszcze możesz zaimpregnować?

Dobrej jakości impregnat do tkanin zabezpieczy nie tylko twoje buty. Możesz go wykorzystać także do stworzenia hydrofobowej powłoki na domowej kanapie, fotelach samochodowych, ubraniach turystycznych, zasłonach, namiocie czy innych elementach narażonych na zabrudzenie. Przed użyciem środka upewnij się, czy może być stosowany na danym materiale i sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu.