Data modyfikacji:

Jak prać kurtkę puchową? Poradnik prania kurtki puchowej

Z pewnością masz w swojej szafie przynajmniej jedną kurtkę puchową, którą warto odświeżyć po sezonie zimowym. Niestety, czyszczenie tego typu odzieży wierzchniej nie jest tak łatwe, jak w przypadku zwykłych ubrań. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak prać kurtkę puchową, aby nie zniszczyć materiału.

jak prać kurtkę puchową

Jak prać kurtkę puchową?

Nie wiesz, jak prać swoją kurtkę puchową? Najprostszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z instrukcjami producenta, które znajdziesz na metce w wewnętrznej części okrycia wierzchniego. Umieszczono na niej informacje na temat temperatury czy rodzaju prania – w ten sposób unikniesz uszkodzenia materiału i wypełnienia podczas czyszczenia. Należysz do osób, które odcinają metki od razu po zakupie? Nic straconego!
Przed przystąpieniem do prania kurtki puchowej zawsze upewniaj się, że kieszenie są puste, oraz zapinaj wszystkie guziki czy zamki. Nie zapomnij także o dokładnym oczyszczeniu pralki – pozostałości po stosowanych na co dzień detergentach mogą uszkodzić okrycie wierzchnie. Czas na wybór odpowiedniego środka do prania kurtki puchowej. Zamiast płynów zmiękczających i proszków, wybierz specjalne preparaty do puchu.
Przed wrzuceniem do pralki okrycia wierzchniego, warto także je namoczyć, a następnie delikatnie ugniatać. Dlaczego? Aby usunąć powietrze z puchu, a tym samym zmniejszyć ryzyko zniszczenia wypełnienia podczas czyszczenia. Na tym etapie warto również sprać ręcznie większe zabrudzenia z materiału.

Czas na właściwe pranie kurtki puchowej w pralce. Jeśli twoje urządzenie ma specjalny program do puchu, to będzie on strzałem w dziesiątkę. W przypadku pozostałych sprzętów najlepszym wyborem będą programy dedykowane delikatnym tkaninom – łagodne cykle mają także lżejsze wirowanie i niższe temperatury. Optymalnie powinna ona wynosić 30 stopni. 40 stopni to maksimum w przypadku prania kurtki puchowej! Dobrym pomysłem jest również ustawienie dodatkowego płukania.

Pranie kurtki puchowej to nie wszystko, czyli co warto wiedzieć o jej suszeniu

Wiesz już, jak prać kurtkę puchową. A w jaki sposób ją suszyć, aby nie zniszczyć i materiału, i wypełnienia? Jak się okazuje – po wyciągnięciu okrycia wierzchniego bardzo często jest ono cienkie, a jego wygląd zachęca tylko do pożegnania się z ulubionym ubraniem. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby kurtka na nowo odzyskała puszystość!

Bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na suszenie kurtki puchowej jest skorzystanie z pralko-suszarki lub suszarki bębnowej. Jeśli masz w domu jedno z tych urządzeń, to wystarczy nastawić je na program dla delikatnych tkanin. Temperatura nie powinna przekraczać 60 stopni – wyższa może spowodować trwałe uszkodzenie pierza. Jeśli chodzi o długość suszenia, to zależy ona od wielkości okrycia wierzchniego.
Co w przypadku, gdy nie masz w domu ani suszarki bębnowej, ani pralko-suszarki? Pozostaje tradycyjny sposób suszenia kurtki puchowej. W takich sytuacjach należy rozłożyć ją na płaskim podłożu, najlepiej w salonie, gdzie będzie mieć dopływ do świeżego powietrza. Sprawdzi się także umieszczenie okrycia wierzchniego na ręczniku na podłodze. Unikaj jednak suszenia kaloryferze czy suszarką oraz wieszania kurtki na wieszaku!

Jak poradzić sobie ze zbitym puchem po praniu?

Z rozbiciem puchu po praniu kurtki puchowej doskonale radzą sobie np. piłki tenisowe wrzucone do bębna suszarki elektrycznej. Jeśli suszysz okrycie w tradycyjny sposób, co kilka godzin musisz rozbijać go ręcznie. W tym celu wystarczy oklepać i strzepać kurtkę, a następnie przewrócić ją na drugą stronę. Powtarzaj to do momentu, w którym materiał będzie suchy.

Czytaj również:

Jak wybielić ubrania?

Jak usunąć klej z ubrania?

Dlaczego warto używać naturalnych środków czystości?

Jak usunąć plamę z długopisu?

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Domowe sposoby

Jak wybielić firanki? Proste sposoby na wybielanie firan

Jak i czym wyczyścić materac?

Pranie poduszek z pierza. W pralce czy ręcznie?

Jak usunąć wosk z ubrania?

Jak usunąć plamę z czekolady?

Jak odbarwić zafarbowane ubranie?

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak prać firanki? Skuteczne sposoby na pranie firanek

Plamy z trawy: jak i czym usunąć?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

Płyn do prania dla niemowląt: jaki jest najlepszy?

Soda oczyszczona do prania: w jakim celu ją stosować?

Tie dye – trend z Instagrama. Jak zrobić samodzielnie ubrania tą metodą?

Ocet do prania: jakie ma działanie? Kiedy dodać ocet do prania?

Jakie kapsułki do prania dla niemowląt wybrać?

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Prosty przepis na domowy płyn do płukania

Najlepsze kapsułki do prania. Ranking

Jak doprać białe skarpetki?

Śmierdząca pralka? Pozbywamy się brzydkiego zapachu z pralki

Wybieramy najlepszy proszek do prania. Ranking polecanych

Najlepszy płyn do prania: ranking

Suszarka na pranie: jaką wybrać?

Jak ułatwić sobie pranie i suszenie ubrań – sprytne triki i akcesoria

Balkonowy savoir vivre, czyli czego nie można robić na balkonie?

Ranking pralek ładowanych od góry

Jak poradzić sobie z zimą - suszarki na pranie

Autorka: Katarzyna Wendzonka