Data modyfikacji:

Gry na dwór, czyli w co można grać na zewnątrz?

Dzieci, zwłaszcza przedszkolaki i maluchy w młodszym wieku szkolnym, mają ogromną potrzebę ruchu. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki codziennych spacerów i zabawy na dworze. Pomogą ci w tym odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka gry na dwór. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie gry na dwór będą najbardziej odpowiednie dla twojego malucha, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Polecamy: Gry ruchowe na PlayStation i Xbox

gry na dwór

Sprawdź również: Wakacje na wsi – co zabrać ze sobą?

Ile czasu poświęcić na codzienną zabawę na dworze?

Jedyna odpowiedź to: jak najwięcej! Maluszki potrzebują spędzania czasu na dworze do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu, a także zachowania dobrego zdrowia. Dzięki spędzaniu dużej ilości czasu na zewnątrz dzieci naturalnie nabierają odporność, a także w okresie wiosennym i letnim pobierają witaminę D, dostarczaną im wraz z promieniami słońca. Gry i zabawy dla dzieci na dworze są świetnym elementem codziennych ćwiczeń rozwijających ich koordynację ruchową.

Pedagodzy i lekarze zalecają, by maluszki spędzały na dworze przynajmniej dwie godziny dziennie. Jest to niezmiennie wpisane w plan pracy każdej placówki edukacyjno-wychowawczej. Nauczyciel ma w tym czasie za zadanie zrealizować z dziećmi określone w planie wyjścia na teren przedszkola lub dalsze spacery, którym towarzyszą dostosowane do wieku dzieci gry na dwór.

Jako rodzice również możemy dostarczyć dzieciom mnóstwo zabawy na świeżym powietrzu. Oto kilka propozycji, które możesz wykorzystać ze swoim dzieckiem podczas codziennych spacerów lub zabawy na podwórku. Dzięki nim na pewno nie będziecie się nudzić.

Najlepsze zabawy dla dzieci

Gry na dwór wcale nie muszą być bardzo skomplikowane. Wiele z nich znamy z naszego dzieciństwa i sami graliśmy w nie, będąc małymi dziećmi. Choć dziś mamy dużą różnorodność akcesoriów pozwalających na zorganizowanie świetnej zabawy, warto pamiętać, że to przede wszystkim chwile spędzone z rodzicem są tutaj najcenniejsze. Jakościowy czas poświęcony dziecku pomoże nam w lepszym zrozumieniu wzajemnych potrzeb. To nie tylko rozwijanie dziecka pod względem ruchowym, ale też emocjonalnym i społecznym. W niektórych momentach musi pohamować swoją frustrację czy też nauczyć się czekania na swoją kolej. Gry na dwór dla dzieci to świetny moment, by pomóc im zdobyć nowe umiejętności.

Gra w gumę

Chyba każdy z nas pamięta tę grę. Jest niezwykle prosta, ale jednocześnie angażująca. Nie potrzeba do niej wiele. Wystarczy mieć gumę. Świetnie uczy współpracy w grupie, a także umiejętności oczekiwania na swoją kolej, a tym samym cierpliwości. Tutaj kilka propozycji gum do skakania, które zadowolą każdego malucha:

Berek

Gra w berka to kolejna gra na dwór, którą na pewno pamiętają wszyscy rodzice. Jest niezwykle łatwa i wymaga jedynie dwóch lub więcej uczestników. Nie potrzebujemy do niej żadnych akcesoriów. Osoba wybrana na berka musi gonić pozostałych, tak by dogonić i dotknąć jedną z osób. Dotknięta osoba staje się berkiem. I cała zabawa zaczyna się od nowa. To z pewnością gra dla najwytrwalszych i energicznych zawodników, pełna biegania i dobrej energetycznej, czasem zespołowej zabawy.

Frisbee

Friesbee to gra na dwór wymagająca uczestnictwa dwóch lub więcej osób. Najczęściej kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem. Potrzebny będzie nam do niej plastikowy dysk. Istnieje wiele rodzajów gry we frisbee. Dzieciom warto zaproponować wariant gry dla początkujących, gdzie wyrzucamy dysk zza pleców w pozycji poziomej. Zabawie we frisbee może towarzyszyć ulubiony psi pupil. To właśnie najczęściej z nimi zarówno my, jak i nasze dzieci bawimy się w rzut frisbee. Oto kilka propozycji dobrej jakości dysków:

Szachy wikingów

Ciekawa gra na dwór dla dzieci, choć bardzo nietypowa, to szachy wikingów. Nie jest ona grą ruchową, która kojarzyłaby nam się z przebywaniem dziecka na dworze. Ta gra będzie odpowiednia raczej dla starszych dzieci niż dla maluszków.

Gra pochodzi ze Skandynawii. Planszówki są popularne już od starożytności i nigdy nie straciły na swoim znaczeniu. Reguły gry wikingów nie są do końca znane, zachowały się jedynie w strzępkach. Zachowane zasady gry pochodzą z relacji Karola Linneusza. Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda gra w szachy wikingów i chcesz przekonać się, jakiej rozrywki zażywali, zajdziesz je tutaj:

Bule

Gra w bule ma różne oblicza i różne nazwy. Znana jest również pod nazwą gra w kule czy petanka. Pochodzi z Francji, ale była i jest uprawiana również w innych regionach Europy. Tradycyjnie gra rozgrywa się na placu pozbawionym trawy. Polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi bulami, w kierunku małej plastikowej lub drewnianej kulki (prosiaczka/świnki). Skład gry może być różny – single, dublet lub triplet. Każda partia gry odbywa się w kilku rozgrywkach. Rozgrywka trwa doputy, dopóki ostatni gracz wyrzuci ostatnią posiadaną kulę. Zadaniem graczy jest umieszczenie swojej buli jak najbliżej świnki lub wybicie buli przeciwnika. Najbardziej praktyczne i estetyczne bule do gry znajdziesz tutaj:

Kręgle fińskie

Kręgle to gra na dwór, którą na pewno doceni każde dziecko. Kręgle fińskie jest to gra zręcznościowa, która rozwija celność rzutu, liczenie oraz umiejętność przewidywania własnego działania. Podczas zabawy uczestnik ma za zadanie rzucić drewnianym zbijakiem i przewrócić kręgle, na których widnieją określone numery. Uczestnik, który jako pierwszy zdobędzie 50 punktów, wygrywa. Jeśli szukasz dla swojego dziecka ciekawych kręgi do zorganizowania gry na dwór, to mamy dla ciebie kilka propozycji:

Gry i zabawy na dwór dla dzieci mogą być świetną okazją do spędzania wspólnego czasu, a także rozwijania różnorodnych kompetencji. To czas, który z pewnością zwróci się w przyszłości w postaci lepszego zdrowia, a także pogłębionej relacji z dzieckiem opartej na zrozumieniu, szacunku i zaufaniu.

Autor: Justyna Dot