Data publikacji:

Gry ruchowe PlayStation i Xbox. Jaka konsola do gier ruchowych 2024?

Jeżeli lubicie gry ruchowe, to w 2024 roku powinniście zainwestować przede wszystkim w takie konsole jak PlayStation 4 lub Nintendo Switch. W przypadku pierwszej platformy konieczne będzie jednak dokupienie gogli PlayStation VR oraz kontrolerów PS Move, dzięki którym będziecie mogli sterować postaciami w grach stworzonych z myślą o wirtualnej rzeczywistości. W przypadku Switcha nie ma mowy o VR, ale za to w zestawie znajdują się dwa Joy-cony. Wiele gier umożliwia poruszanie się bohaterem poprzez ruch tymi kontrolerami.
gry ruchowe playststion i xbox

Czym są gry ruchowe na PlayStation i Xbox?

Gry ruchowe na PlayStation i Xbox stały się przełomem w dostępnej dotąd tego typu rozrywce. Gry te pozwoliły przenieść się w świat wirtualny całym sobą i wziąć udział w zawodach sportowych, tańcu i wielu innych dziedzinach rozrywki wymagających ruchu. Aby taka forma udziału w grze była możliwa, niezbędne było poruszanie całym ciałem i wykonywanie ruchów niemal identycznych, jak podczas prawdziwej gry czy tańca.
Żeby sprzęt mógł zarejestrować wszystkie wykonywane ruchy i zwroty, niezbędne jest użycie dodatkowych gadżetów do konsol, jakimi są Kinect czy PS Move, w zależności od rodzaju konsoli. Ich zadaniem jest rejestrowanie poszczególnych ruchów i przenoszenie ich na postać z gry.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konsoli?

Wśród najlepszych propozycji konsol warto zwrócić uwagę na PlayStation i Xbox. Gry ruchowe dedykowane tym urządzeniom dostępne są w szerokiej gamie i z pewnością każdy gracz wybierze spośród nich opcję idealną dla siebie. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Do najważniejszych kryteriów należą niewątpliwie wydajność, sposób obsługi, dostęp do gier, cena oraz dostępne usługi.
Odpowiadając na pytanie, jaka konsola do gier ruchowych będzie właściwa w danym przypadku, należy sprawdzić moc sprzętu. Warto postawić tu na szybki procesor oraz możliwie najlepszą grafikę i najszybszą pamięć RAM. Pozwoli to na najlepszą jakość gry i płynność w odbiorze. Pod tym względem warta uwagi jest konsola Xbox One X. To procesor z ośmioma rdzeniami o taktowaniu 2,3 GHz, RAM z pamięcią 12 GB typu GDDR5 i grafika o mocy 6 TFLOPS. Takie parametry doskonale poradzą sobie z najnowszymi generacjami gier ruchowych w technologii HDR oraz rozdzielczości 4K.

Obsługa, cena i usługi – jaką konsolę do gier wybrać?

W przypadku gier tradycyjnych, zarówno sprzęt od PlayStation, jak i Xbox oferuje podobne usługi oraz pakiety. Dostępne są stałe abonamenty, w ramach których gracz uzyskuje dostęp do wielu popularnych tytułów. Wśród użytkowników konsol znajduje się też wiele osób, które są zwolennikami tzw. gier ekskluzywnych, stworzonych i dedykowanych jedynie danej konsoli. W tym przypadku nieco lepiej wypada sprzęt od PlayStation. Konsole Xbox One oferują znacznie węższy zakres propozycji.
W kwestii niezbędnych do gier ruchowych akcesoriów, mniej wymagają konsole od Xbox. Jest to tylko Kinect, dzięki któremu możliwe jest odczytanie zachowań, poleceń i ruchów gracza. W przypadku konsol od PlayStation niezbędne do gier ruchowych są takie urządzenia dodatkowe jak kamera czy kontroler ruchu Move, choć najnowsze generacje urządzeń posiadają wbudowane funkcje, odpowiadające powyższym akcesoriom.

Gry ruchowe na PS5

Horizon: Call of the Mountain

Na początku 2023 roku do sprzedaży trafiły gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR2, dzięki czemu PlayStation 5 otworzyło się na gry ruchowe. Nowy sprzęt Sony oferuje jeszcze więcej możliwości niż poprzedni model, co najlepiej można sprawdzić podczas testowania Horizon: Call of the Mountain.
W grze studia Firesprite nie tylko walczymy z mechanicznymi zwierzętami przy pomocy łuku i broni białej, ale sporo czasu poświęcamy także na niebezpieczną wspinaczkę górską. Gogle PSVR2 wcześniej skanują pomieszczenie, w którym przebywamy, co pozwala na większą swobodę ruchów użytkownika, bez konieczności stania w miejscu i ograniczania się wyłącznie do machania rękoma.

Creed: Rise to Glory – Championship Edition

Boks to niesamowicie wymagający sport, przy którym równie mocno trzeba pracować rękoma, co nogami. Możecie przekonać się o tym podczas zabawy w Creed: Rise to Glory. Produkcja pierwotnie zadebiutowała na PC i PS4, ale w późniejszym terminie doczekała się usprawnionej wersji na PlayStation 5 z lepszą grafiką i bardziej płynną rozgrywką.
Championship Edition wymaga do działania gogli PlayStation VR2 i kontrolerów Sense. W grze stajemy w szranki z postaciami znanymi z serii filmów o Creedzie (możemy też trenować z Rockym!), ale nie brakuje również nowych pięściarzy, z których każdy walczy w zupełnie inny sposób.

Xbox Series X – gry ruchowe na konsolę nowej generacji

Just Dance 2023

Na konsoli Xbox Series X|S na dobrą sprawę nie znajdziecie praktycznie żadnych gier ruchowych, co wynika z rezygnacji z dalszego wsparcia Kinecta przez Microsoft oraz braku kontrolerów ruchowych i gogli wirtualnej rzeczywistości. Dlatego też posiadacze tej platformy muszą ograniczyć się do Just Dance 2023, w którym ruchy gracza sczytywane są przez grę za pomocą smartfona trzymanego w ręce. Wystarczy pobrać specjalną aplikację na telefon, żeby śmiało wyginać się przed telewizorem w rytm popularnych utworów takich artystów jak Lady Gaga, Linkin Park czy Taylor Swift.

Czy istnieje jakaś alternatywa? Sprawdźmy gry ruchowe na Nintendo Switch

Let’s Get Fit

Jeżeli marzycie o tym, aby zgubić trochę kilogramów, a do tego posiadacie konsolę Nintendo Switch, to zapomnijcie o karnecie na siłownię, tylko kupcie grę Let’s Get Fit. Zapewniam was, że spocicie się przy niej równie mocno, co podczas treningów poza domem. Studio Exkee przygotowało szereg mniej lub bardziej wymagających ćwiczeń dla konkretnych partii mięśni, a do tego opracowało system postępów, dzięki czemu w każdym momencie będziecie mogli śledzić, czy wasz wysiłek przynosi jakieś rezultaty. Do Let’s Get Fit nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych akcesoriów – wystarczą kontrolery Joy-Con.

Fitness Boxing 2: Rhythm & Excercise

Studio Imagineer w bardzo ciekawy sposób podeszło do rozgrywki, ponieważ ich dzieło jest połączeniem gry rytmicznej z boksem. Gracze muszą chwycić kontrolery Joy-Con w obie dłonie, a następnie wyprowadzać ciosy w odpowiednim momencie, żeby zdobyć jak najwięcej punktów. Fitness Boxing 2: Rhythm & Excercise to przykład gry ruchowej na konsolach, która nie tylko daje masę frajdy, ale przy okazji pełni rolę treningu. Oprawa wizualna sugeruje lekko dziecinne klimaty, ale zapewniam was, że po godzinie zabawy będziecie wycierać pot z czoła.
Zdjęcie: Envato Elements