Zapoznaj się dokładnie z warunkami, jakie musisz spełnić, by pająk miał zapewniony dobrostan. Warunki utrzymania ptaszników różnią się nieco w zależności od gatunku.
Przygotuj wszystko wcześniej, przed zakupem pająka. Poszukaj informacji, jakie warunki należy spełnić, by wybrany przez ciebie gatunek mógł optymalnie się rozwijać. Ustaw wszystkie parametry w terrarium i obserwuj je przez kilka dni lub nawet przez tydzień. Sprawdzaj temperaturę i wilgotność każdego dnia, najlepiej o różnych porach. Wyciągnij wnioski i ewentualnie podrasuj terrarium, jeśli nie spełnia ono minimalnych wymogów. To jest też najlepszy czas na metodę prób i błędów. Testuj terrarium i sprawdzaj, jak osiągnąć najlepsze warunki najmniejszym kosztem. Ten punkt dotyczy przede wszystkim osób, które chcą kupić dorosłego osobnika. Warto też dopytać wcześniejszego hodowcę o warunki, w jakich rozwijał się pająk pod jego opieką.
Wybierz terrarium z szybką gilotynową. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał się stresować, czy na pewno je zamknąłeś - drzwiczki działają jak mała gilotynka, ale bez ostrza na końcu. Oznacza to, że zamkną się samoistnie pod wpływem grawitacji.
Możesz też kupić młodego ptasznika. Maluch będzie rosnąć dość szybko, jeśli będzie czuł się u ciebie dobrze. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy będzie często linieć, bo nawet co cztery tygodnie. Dobrym pomysłem jest zakup pająka między 1 a 3 cm długości ciała, jeśli chcesz obserwować, jak rośnie. W przypadku pająków o długości ciała 0,6 - 0,8 mm probówka, tzw. „kliszówka”, do jego hodowli z podłożem w zupełności wystarczy.Zwiększaj pojemnik, w którym trzymasz ptasznika wraz ze wzrostem zwierzęcia. Wrzucanie malutkiego pająka do dużego terrarium jest błędem, ponieważ będzie to znacznie utrudniało jego zlokalizowanie w celu karmienia czy ewentualnego przeniesienia do innego pomieszczenia.
Większość ptaszników dla początkujących to pająki naziemne. Jeśli zdecydujesz się jednak na pająka nadrzewnego, musisz zaopatrzyć się w wyższy pojemnik, w którym będziesz mógł zamontować element, który pozwoli im na bezpieczne przebywanie na wysokości.
Pazury jadowe mogą dorastać nawet do 2,5 - 3 cm u niektórych pająków, dlatego zdecydowanie unikaj gatunków, które charakteryzują się długimi pazurami. Systemem obronnym stosowanym przez ptaszniki z Ameryki Południowej są włoski parzące. Ich kontakt ze skórą człowieka może dać podobne objawy, jak przy poparzeniu przez pokrzywę czy ugryzieniu przez komary. Upewnij się wcześniej, czy ptasznik, którego wybrałeś, jest zaopatrzony w takie włoski parzące. Jeśli tak, to warto kupić i trzymać w domu krem łagodzący do skóry po ugryzieniach czy ukąszeniach, który należy zaaplikować na oczyszczoną skórę w przypadku wystąpienia objawów.
Zapoznaj się też z wszystkimi wytycznymi dotyczącymi karmienia pająków. Dopasuj wielkość pokarmu do wielkości pająka. Młody ptasznik może się wręcz przestraszyć np. dużego karaczana.