Data modyfikacji:

Ptaszniki dla początkujących. Jak wybrać pierwszego pająka?

Dla wielu ludzi ptaszniki to najbardziej obrzydliwe i przerażające zwierzęta na świecie. Nie brakuje jednak i miłośników tych puszystych „ośmionogów”. Jeśli należysz do drugiej grupy i zaczynasz coraz poważniej myśleć o nabyciu tak oryginalnego pupila, to najpierw koniecznie przeczytaj ten tekst. Jakie ptaszniki dla początkujących zalecają znawcy tematu i co trzeba przygotować, by móc sprowadzić pająka do domu.


ptaszniki dla początkujących

Ptaszniki dla początkujących

Pająki dla początkujących – jakie powinny mieć cechy?

Wbrew pozorom kupno pierwszego pająka wcale nie jest proste – ptasznik dla początkujących musi spełniać kilka bardzo ważnych cech. Przede wszystkich ważne jest, aby pająk:
  • Był niegroźny
Brzmi banalnie, ale nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ nie zawsze da się przewidzieć, jak poszczególne pająki będą się w stosunku do ciebie i innych domowników zachowywać. Najlepszy osobnik na początek, to taki który nawet w sytuacji, gdy poczuje się zagrożony, nie wstrzyknie niedoświadczonemu hodowcy niebezpiecznego jadu. Innymi słowy, siła jadu powinna być porównywalna co najwyżej do siły jadu pszczoły lub osy.

Ptaszniki dla początkujących
nie mogą być też agresywne, specjalnie skoczne i zbyt szybkie. Pająki naziemne będą najlepszym wyborem, ale jeśli chcesz, możesz też pomyśleć o pająku nadrzewnym.
  • Był odporny na błędy hodowlane
Na początek nie należy kupować ptasznika wrażliwego np. na zmiany temperatury – brak doświadczenia hodowcy może niestety skończyć się dla takiego pajęczaka tragicznie. Najlepiej wybierz takiego pająka, który dobrze czuje się w dużej rozpiętości temperatury powietrza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pupil dobrze czuje się u ciebie.

Zastanawiając się, jaki pająk na początek będzie najlepszy, musisz też oczywiście wziąć pod uwagę jego wygląd – zastanów się, które jego cechy są dla ciebie najbardziej istotne i atrakcyjne.

Ciekawostka! Jeśli ciekawi cię, jak wygląda najładniejszy pająk świata, to musisz wiedzieć, że za takiego został uznany Maratus Volans. To pająk z rodziny skakunowatych. Nie jest wielki – osiąga zaledwie 5 mm długości, ale zachwyca swoim mikroskopijnym, przepięknie ubarwionym odwłokiem. Według wielu osób przypomina on pawie piórko. Co ciekawe, pająk ten, próbując zdobyć partnerkę, zaczyna poruszać się w sposób przypominający taniec.

Pająki dla początkujących - o czym musisz wiedzieć przed zakupem? Porady

Zapoznaj się dokładnie z warunkami, jakie musisz spełnić, by pająk miał zapewniony dobrostan. Warunki utrzymania ptaszników różnią się nieco w zależności od gatunku.

Przygotuj wszystko wcześniej, przed zakupem pająka. Poszukaj informacji, jakie warunki należy spełnić, by wybrany przez ciebie gatunek mógł optymalnie się rozwijać. Ustaw wszystkie parametry w terrarium i obserwuj je przez kilka dni lub nawet przez tydzień. Sprawdzaj temperaturę i wilgotność każdego dnia, najlepiej o różnych porach. Wyciągnij wnioski i ewentualnie podrasuj terrarium, jeśli nie spełnia ono minimalnych wymogów. To jest też najlepszy czas na metodę prób i błędów. Testuj terrarium i sprawdzaj, jak osiągnąć najlepsze warunki najmniejszym kosztem. Ten punkt dotyczy przede wszystkim osób, które chcą kupić dorosłego osobnika. Warto też dopytać wcześniejszego hodowcę o warunki, w jakich rozwijał się pająk pod jego opieką.

Wybierz terrarium z szybką gilotynową. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał się stresować, czy na pewno je zamknąłeś - drzwiczki działają jak mała gilotynka, ale bez ostrza na końcu. Oznacza to, że zamkną się samoistnie pod wpływem grawitacji.

Możesz też kupić młodego ptasznika. Maluch będzie rosnąć dość szybko, jeśli będzie czuł się u ciebie dobrze. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy będzie często linieć, bo nawet co cztery tygodnie. Dobrym pomysłem jest zakup pająka między 1 a 3 cm długości ciała, jeśli chcesz obserwować, jak rośnie. W przypadku pająków o długości ciała 0,6 - 0,8 mm probówka, tzw. „kliszówka”, do jego hodowli z podłożem w zupełności wystarczy.

Zwiększaj pojemnik, w którym trzymasz ptasznika wraz ze wzrostem zwierzęcia. Wrzucanie malutkiego pająka do dużego terrarium jest błędem, ponieważ będzie to znacznie utrudniało jego zlokalizowanie w celu karmienia czy ewentualnego przeniesienia do innego pomieszczenia.

Większość ptaszników dla początkujących to pająki naziemne. Jeśli zdecydujesz się jednak na pająka nadrzewnego, musisz zaopatrzyć się w wyższy pojemnik, w którym będziesz mógł zamontować element, który pozwoli im na bezpieczne przebywanie na wysokości.

Pazury jadowe mogą dorastać nawet do 2,5 - 3 cm u niektórych pająków, dlatego zdecydowanie unikaj gatunków, które charakteryzują się długimi pazurami. Systemem obronnym stosowanym przez ptaszniki z Ameryki Południowej są włoski parzące. Ich kontakt ze skórą człowieka może dać podobne objawy, jak przy poparzeniu przez pokrzywę czy ugryzieniu przez komary. Upewnij się wcześniej, czy ptasznik, którego wybrałeś, jest zaopatrzony w takie włoski parzące. Jeśli tak, to warto kupić i trzymać w domu krem łagodzący do skóry po ugryzieniach czy ukąszeniach, który należy zaaplikować na oczyszczoną skórę w przypadku wystąpienia objawów.

Zapoznaj się też z wszystkimi wytycznymi dotyczącymi karmienia pająków. Dopasuj wielkość pokarmu do wielkości pająka. Młody ptasznik może się wręcz przestraszyć np. dużego karaczana.

Ptaszniki – gatunki dla początkujących

Grupą stworzeń, które spełniają powyższe warunki, są przede wszystkim pająki naziemne, szczególnie te, które pochodzą z Ameryki Południowej. W domowej hodowli sprawdzą się na przykład:
  • Acanthoscurria geniculata (ptasznik białokolanowy)
Idealny ptasznik dla początkujących – jest „puszysty”, ma ciekawe wybarwienie (białe paseczki na odnóżach), a dzięki swojej żarłoczności bardzo szybko rośnie. Dorosły osobnik ma naprawdę imponujące rozmiary – rozstaw nóg sięga nawet ponad 20 centymetrów.
  • Lasiodora parahybana (ptasznik olbrzymi)
Jeśli szukasz naprawdę wielkiego pająka, to z pewnością idealny będzie dla ciebie właśnie ptasznik olbrzymi. Pajęczak ten osiąga nawet 30 cm wielkości. Jest jednolicie, brązowo lub czarno wybarwiony i pokryty jasnymi włoskami.
  • Chromatopelma cyaneopubescens
Jeśli interesują cię bardziej kolorowe ptaszniki, to wiedz, że jednym z najbardziej popularnych jest Chromatopelma cyaneopubescens – piękny ptasznik o urzekającym, niebieskim zabarwieniu. Wielu hodowców ceni go nie tylko za wygląd, ale również za umiejętność tworzenia imponujących pajęczyn. Jedyne, co można mu zarzucić, to bardzo wolny wzrost – pajęczak ten nie jest zbyt żarłoczny.

Ptaszniki – gatunki dla początkujących

Ptaszniki podziemne, jak zresztą i wszystkie inne, mają swoje wymagania. Aby je spełnić, potrzebne będą:
  • pojemnik dobrany do wielkości pająka (pająki najmniejsze – rozmiarowo L1, należy trzymać w pojemnikach o pojemności zaledwie 25 ml),
  • torf kokosowy – uniwersalne podłoże,
  • spryskiwacz,
  • długa pęseta,
  • zapach owadów (pokarm),
  • kryjówka.
Oczywiście dla dekoracji można włożyć do terrarium i inne elementy, ale nie są one już pajęczakowi niezbędne.

Ptaszniki dla początkujących - najczęściej zadawane pytania

Jakie gatunki ptaszników są odpowiednie dla początkujących miłośników arachnologii i jakie są ich wymagania dotyczące hodowli i opieki?
Dla początkujących arachnologów zaleca się wybór gatunków ptaszników o łagodnym usposobieniu, łatwych w hodowli i opiece. Należą do nich m.in. ptaszniki z rodzajów Brachypelma, Grammostola i Aphonopelma. Ważne jest, aby przed zakupem ptasznika poznać jego wymagania dotyczące temperatury, wilgotności, żywienia i rozmiaru terrarium. Wymagania te mogą się różnić w zależności od gatunku i wieku ptasznika.

Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy hodowli i obsłudze ptaszników?
Zasady bezpieczeństwa przy hodowli i obsłudze ptaszników obejmują m.in. stosowanie rękawiczek lub specjalnych narzędzi do karmienia i przesadzania ptaszników, unikanie drapania lub ugryzienia przez ptasznika oraz unikanie kontaktu z toksycznymi wydzielinami i odchodami. Ważne jest również, aby przestrzegać higieny i zachować czystość wokół terrarium.

Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne ptaszników i jak można im zapobiegać?
Najczęstszymi problemami zdrowotnymi ptaszników są choroby związane z brakiem lub nadmiarem wilgoci, choroby skórne i infekcje bakteryjne. Aby zapobiec tym problemom, należy regularnie monitorować warunki hodowli i dbać o czystość terrarium. W razie wystąpienia problemów zdrowotnych należy skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w opiece nad egzotycznymi zwierzętami.
Autor: R. Wojtaś, Natalia Ciszewska