Data publikacji:

Ptaszniki dla początkujących. Jak wybrać pierwszego pająka?

Dla wielu ludzi ptaszniki to najbardziej obrzydliwe i przerażające zwierzęta na świecie. Nie brakuje jednak i miłośników tych puszystych „ośmionogów”. Jeśli należysz do drugiej grupy i zaczynasz coraz poważniej myśleć o nabyciu tak oryginalnego pupila, to najpierw koniecznie przeczytaj ten tekst. Jakie ptaszniki dla początkujących zalecają znawcy tematu i co trzeba przygotować, by móc sprowadzić pająka do domu.


ptaszniki dla początkujących

Pająki dla początkujących – jakie powinny mieć cechy?

Wbrew pozorom kupno pierwszego pająka wcale nie jest proste – ptasznik dla początkujących musi spełniać kilka bardzo ważnych cech. Przede wszystkich ważne jest, aby pająk:
 • Był niegroźny
Oczywiście taki, który nawet w sytuacji, gdy poczuje się zagrożony, nie wstrzyknie niedoświadczonemu hodowcy niebezpiecznego jadu. Innymi słowy, siła jadu powinna być porównywalna co najwyżej do siły jadu pszczoły.

Ptaszniki
dla początkujących nie mogą być też agresywne, specjalnie skoczne i szybkie.
 • Był odporny na błędy hodowlane
Na początek nie należy kupować ptasznika wrażliwego np. na zmiany temperatury – brak doświadczenia hodowcy może niestety skończyć się dla takiego pajęczaka tragicznie.

Zastanawiając się, jaki pająk na początek będzie najlepszy, musisz też oczywiście wziąć pod uwagę jego wygląd – zastanów się, które jego cechy są dla ciebie najbardziej istotne i atrakcyjne.

Ciekawostka! Jeśli ciekawi cię, jak wygląda najładniejszy pająk świata, to musisz wiedzieć, że za takiego został uznany Maratus Volans. To pająk z rodziny skakunowatych. Nie jest wielki – osiąga zaledwie 5 mm długości, ale zachwyca swoim mikroskopijnym, przepięknie ubarwionym odwłokiem. Według wielu osób przypomina on pawie piórko. Co ciekawe, pająk ten, próbując zdobyć partnerkę, zaczyna poruszać się w sposób przypominający taniec.

Ptaszniki – gatunki dla początkujących

Grupą stworzeń, które spełniają powyższe warunki, są przede wszystkim pająki naziemne. W szczególności sprawdzić się mogą:
 • Acanthoscurria geniculata (ptasznik białokolanowy)
Idealny ptasznik dla początkujących – jest „puszysty”, ma ciekawe wybarwienie (białe paseczki na odnóżach), a dzięki swojej żarłoczności bardzo szybko rośnie. Dorosły osobnik ma naprawdę imponujące rozmiary – rozstaw nóg sięga nawet ponad 20 centymetrów.
 • Lasiodora parahybana (ptasznik olbrzymi)
Jeśli szukasz naprawdę wielkiego pająka, to z pewnością idealny będzie dla ciebie właśnie ptasznik olbrzymi. Pajęczak ten osiąga nawet 30 cm wielkości. Jest jednolicie, brązowo lub czarno wybarwiony i pokryty jasnymi włoskami.
 • Chromatopelma cyaneopubescens
Jeśli interesują cię bardziej kolorowe ptaszniki, to wiedz, że jednym z najbardziej popularnych jest Chromatopelma cyaneopubescens – piękny ptasznik o urzekającym, niebieskim zabarwieniu. Wielu hodowców ceni go nie tylko za wygląd, ale również za umiejętność tworzenia imponujących pajęczyn. Jedyne, co można mu zarzucić, to bardzo wolny wzrost – pajęczak ten nie jest zbyt żarłoczny.

Hodowla pająków dla początkujących – niezbędne akcesoria

Ptaszniki podziemne, jak zresztą i wszystkie inne, mają swoje wymagania. Aby je spełnić, potrzebne będą:
 • pojemnik dobrany do wielkości pająka (pająki najmniejsze – rozmiarowo L1, należy trzymać w pojemnikach o pojemności zaledwie 25 ml),
 • torf kokosowy – uniwersalne podłoże,
 • spryskiwacz,
 • długa pęseta,
 • zapach owadów (pokarm),
 • kryjówka.
Oczywiście dla dekoracji można włożyć do terrarium i inne elementy, ale nie są one już pajęczakowi niezbędne.
Autor: Robert Wojtaś