Data publikacji:

Flyboard

Chciałbyś poczuć się jak Marty McFly? Teraz możesz na własnej skórze spróbować swoich sił na latającej desce. Przedstawiamy Flyboard - ekstremalną deskę wodną. 

Do lata jeszcze trochę czasu, ale już teraz większość z nas zaczyna planować urlopy. Podsuwamy Ci naszą inspirację na aktywne spędzenie wolnych dni.

Flyboard nie daje może tak dużej swobody jak latająca deskorolka z Powrotu do przyszłości, ale na pewno dostarcza rówie wielu emocji. Deska Flyboard to urządzenie wykorzystujące technologię stosowaną w skuterach wodnych. Urządzenie unosi się nad akwenem dzięki strumieniom wody wypuszczanym pod niezwykle wysokim ciśnieniem. Mechanizm składa się z 3 bazowych segmentów: motoru - pompy wodnej o sile 100 KM, węża transportującego wodę i napędu - deski. Dodatkowym układem sterującym są mniejsze rurki mocowane do rąk, które usprawniają manewrowanie w trakcie lotu.

Franky Zapata Show w Sopocie, 3 maja 2012 (źródło: http://www.fly-board.pl)

Oprócz deski potrzebujesz stroju kąpielowego / kąpielówek, pianki, kamizelki oraz kasku ochronnego (udostępniane przez centra Flyboardingowe). Warto zabrać ze sobą ręcznik i, oczywiście, suchą odzież na przebranie.

W trakcie zabawy możesz wznieść się nawet kilka, kilkanaście metrów! Siła i pęd, jakie osiągane są podczas lotu, pozwalają na liczne wariacje. Najlepsi lotnicy rywalizują ze sobą w zawodach akrobatycznych. Ich wyczyny robią wrażenie i niejednokrotnie mrożą krew żyłach.

"Pokazy akrobacji na flyboardach w czasie finałów mistrzostw świata w windsurfingu na Stadionie Narodowym w Warszawie, 2014", źródło: Wikimedia

Flyboard jest stosunkowo młodą dyscypliną, lecz bardzo szybko rozwijającą się. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 2012 roku. Wzięło w nich udział 50 zawodników z różnych części globu, w tym z Polski. W naszym kraju zawody flyboardowe rozgrywane są od 2014 roku. Nadzór na nimi sprawuje Polski Związek Hydro-odrzutowy.