Data publikacji:

Flex – co to? Jak dobrać flex nart czy deski snowboardowej?

Poszukując idealnej deski snowboardowej lub nart, bierzesz pod uwagę wiele cech sprzętu, które koniecznie powinieneś dopasować do swoich umiejętności, stylu jazdy oraz budowy fizycznej. Podczas zakupów lub w wypożyczalni przy stoku spotkasz się więc z wieloma specjalistycznymi terminami. Artykuł odpowie ci na pytanie – co jest flex?
flex nart
Narciarstwo i snowboard są bez wątpienia najpopularniejszymi sportami zimowymi. Co roku na stoki wyjeżdżają miliony osób spragnionych adrenaliny, a także ruchu na świeżym powietrzu w zapierających dech górskich krajobrazach. Bezpieczna i satysfakcjonująca jazda związana jest jednak bezpośrednio z doborem odpowiedniego sprzętu. Jedną z cech determinujących przeznaczenie nart lub snowboardu jest tzw. flex, który często zapisywany jest też w spolszczonej formie „fleks”.

Flex w snowboardzie

W przypadku snowboardzistów flex opisuje stopień twardości oraz elastyczności deski. Wynika on wprost z procesu jej produkcji, w tym użytych przy jej wytwarzaniu materiałów, a także kształtu, jaki przyjmuje. Flex wpływa na zachowanie się snowboardu na stoku, a tym samym na jego zalecane użycie. Powszechnie stosuje się zazwyczaj prosty podział na modele miękkie i twarde.
Miękkie snowboardy z małym fleksem to elastyczne modele sprawdzające się najlepiej na dobrze przygotowanych stokach i ubitym śniegu. Idealnie nadają się więc do jazdy na rampach lub w pipe’ach. Korzystając z nich, bezpiecznie wykonujemy triki i skoki, podczas których łapiemy krawędzie deski, narażając ją na duże przeciążenia. W rodzinie miękkich snowboardów znajdziemy też modele przeznaczone dla początkujących i niedoświadczonych użytkowników.
Twarde snowboardy z dużym fleksem to modele przeznaczone przede wszystkim do szybkich zjazdów na stoku oraz szusowania po grubym i nieubitym śniegu. Ich niewielka elastyczność prowadzi do tego, że są bardzo czułe i reagują na najmniejsze ruchy ciała, wymagają więc opanowania i doświadczenia.

Flex w narciarstwie

Pojęcie fleksu w narciarstwie odnosi się zarówno do samych desek, jak i wpinanych w nie butów.

Flex nart

Kwestia elastyczności deski jest podobna, jak w przypadku snowboardu. Tu także rozróżniamy narty o małym lub dużym fleksie, zdecydowana większość osób korzysta jednak z nart o średniej twardości. Miękkie narty z małym fleksem przeznaczone są dla początkujących narciarzy. W tej grupie znajdziemy więc głównie deski dla dzieci oraz modele stworzone do spokojnej i dość wolnej jazdy rekreacyjnej.

Na twarde narty z dużym fleksem decydują się doświadczeni narciarze preferujący bardzo szybko jazdę. Są one bardzo czułe i błyskawicznie reagują na ruchy narciarza. Deski ze średnim fleksem stworzone są z myślą o średnio zaawansowanych narciarzach, którzy wciąż doskonalą swoje umiejętności, ale są przygotowani do wyzwań, jakie stawiają przed nimi trudniejsze stoki.

Flex buta narciarskiego

Flex określa też twardość buta narciarskiego która przekłada się na sterowność nart oraz wygodę stopy, co wpływa na przyjemność płynącą z jazdy. Flex oznaczany jest przez producentów skalą liczbową, im buty dostaną więcej punktów, tym są bardziej sztywne

Początkujący amatorzy desek, a także miłośnicy rekreacyjnej jazdy, decydują się na najmiększe buty o twardości w zakresie 50-80 punktów. Średnio zaawansowani wybierają z kolei modele o twardości o wartości 80-100 punktów. Doświadczeni zdobywcy stoków preferują bardzo twarde buty z fleksem od około 90 do 130 punktów.

Flex buta zależy też w dużej mierze od wzrostu i budowy ciała, osoby cięższe i wyższe sięgają zwykle po twardsze buty. Poza tym, na wybór fleksu wpłynie kondycja zdrowotna oraz wiek użytkownika, sztywne buty bardziej bowiem obciążają nogę.
Autor: Michał Kułakowski