Data publikacji:

ESK 2016 – wielkie otwarcie niezwykłego wydarzenia

W najbliższą niedzielę we Wrocławiu oficjalnie, hucznie i spektakularnie nastąpi otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury! Organizatorzy  zapowiadają przedstawienie, jakiego jeszcze nikt nie widział. Jakie jeszcze wydarzenia czekają nas przez cały rok obejmowania przez miasto tego zaszczytnego tytułu?

Zgodnie z ideą wybrane przez Unię Europejską miasto, w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Wybrane ośrodki mogą rozwinąć ofertę kulturalną oraz zaprezentować dziedzictwo historyczne, a wszystko to za pomocą specjalnie zorganizowanych koncertów, festiwali, pokazów, przedstawień i konferencji. Co zaoferuje nam Wrocław?

Niezwykłe iluminacje świetlne podczas otwarcia ESK 2015, Pilzno (źródło: evensi.cz)

Odrobina historii

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest grecka minister kultury Melina Mercouri. Pierwszym Europejskim Miastem Kultury w 1985 roku zostały Ateny, a w 1999 roku nazwę zmieniono na obecnie funkcjonującą Europejską Stolicę Kultury. Zgodnie z procedurami wyboru co roku typowane są dwa państwa z Unii Europejskiej, z których chętne miasta składają swoje kandydatury na 9 lat wcześniej! Spośród zgłoszonych miast komisja wybiera po jednym z obu państw. Do roku 2016 Europejską Stolica Kultury zostało 54 miast, w tym Wrocław oraz dzielący z nim tegoroczny tytuł hiszpańskie San Sebastian. W roku 2000 wybrano aż 9 miast jako podkreślenie trwałego dziedzictwa i wkładu miast europejskich kultury światową. Po raz pierwszy wśród Stolic znalazło się polskie miasto, którym był Kraków.

Weekend otwarcia 15-17 stycznia 2016

Więcej informacji o weekendzie otwarcia na stronie organizatora ESK 2016 (KLIK).

Jeśli wybierasz się do Wrocławia nie zapomnij o dzwonku. Szeroki wybór znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia