Data modyfikacji:

Wystawa Titanic the Exhibition już w Warszawie

Wystawę poświęconą najsłynniejszej morskiej katastrofie "Titanic the Exhibition" już od 8 kwietnia można podziwiać w Pałacu Kultury i Nauki. Z pewnością warto, bo do zobaczenia jest aż 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku. Dodatkową atrakcją są również pełnowymiarowe rekonstrukcje wnętrz.

Najsłynniejsza katastrofa morska wszech czasów

Katastrofa dziewiczego rejsu statku pasażerskiego Titanic do dziś porusza serca milionów osób na całym świecie. Choć jego podróż po Atlantyku miała trwać jedynie około tygodnia, to statek, który 10 kwietnia 1912 roku wypłynął z portu w Southampton, nigdy nie dotarł do celu. Jego zatonięcie niemal od razu obrosło w legendę, choć nie była to wcale największa tragedia morska tamtych czasów. Dlaczego więc to właśnie zatonięcie "Titanica" jest uznawane za najtragiczniejszą katastrofą morską na świecie?

Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe
Źródło: materiały prasowe

Katastrofa Titanica wzbudza silne emocje głównie ze względu na ogromną niesprawiedliwość społeczną, która dotknęła jego ofiary. Wiąże się to przede wszystkim z podziałem pasażerów na klasy – w pierwszej płynęli głównie ludzie zamożni ludzie i to właśnie oni mieli najwięcej szans na uratowanie się z katastrofy. Najtragiczniejszy los spotkał pasażerów trzeciej klasy, którzy w miarę zatapiania statku nie mieli nawet możliwości wejścia na wyższe pokłady. Pasażerów trzeciej klasy nie dotyczyła także zasada ratowania kobiet i dzieci w pierwszej kolejności.

Pierwszy i jedyny rejs Titanica jest po dziś dzień owiany legendą, ponieważ statek był reklamowany jako niezatapialny. Jego luksusowe wnętrza miały zapewnić najbogatszym pasażerom wszelkie wygody i zbytki. Na pokładzie ulokowane zostały m.in. kryty basen, siłownia, salon fryzjerski, ciemnia fotograficzna czy łaźnia turecka. Nic więc dziwnego, że na pokładzie liniowca zginęło wielu ówczesnych celebrytów, o których śmierci rozpisywano się na pierwszych stronach gazet.

Titanic the Exhibition

Najsłynniejsza morska katastrofa wszech czasów przyciąga wielu fascynatów, stąd też wystawa Titanic the Exhibition dostosowana jest do widzów w każdym wieku. Wszyscy odwiedzający w ramach biletu otrzymują audioprzewodnik, z pomocą którego mogą dowiedzieć się więcej na temat historii statku, poznać ciekawostki dotyczące jego pasażerów, a także zdobyć informacje na temat eksponatów.

Wystawa znajduje się na czwartym piętrze PKiN-u i zajmuje powierzchnię ok. 2000 m kw., a można ją oglądać do 9 października 2016 roku. Koszt biletu uzależniony jest przede wszystkim od dnia tygodnia, dla zwiedzających przewidziano jednak zniżki w postaci tańszego biletu przez internet oraz biletów rodzinnych. Za możliwość zwiedzania z przewodnikiem trzeba jednak dodatkowo dopłacić 50 zł.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie http://titanic.cojestgrane24.pl.

Autor: Sylwia Stwora
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.