Katastrofa dziewiczego rejsu statku pasażerskiego Titanic do dziś porusza serca milionów osób na całym świecie. Choć jego podróż po Atlantyku miała trwać jedynie około tygodnia, to statek, który 10 kwietnia 1912 roku wypłynął z portu w Southampton, nigdy nie dotarł do celu. Jego zatonięcie niemal od razu obrosło w legendę, choć nie była to wcale największa tragedia morska tamtych czasów. Dlaczego więc to właśnie zatonięcie "Titanica" jest uznawane za najtragiczniejszą katastrofą morską na świecie?
Katastrofa Titanica wzbudza silne emocje głównie ze względu na ogromną niesprawiedliwość społeczną, która dotknęła jego ofiary. Wiąże się to przede wszystkim z podziałem pasażerów na klasy – w pierwszej płynęli głównie ludzie zamożni ludzie i to właśnie oni mieli najwięcej szans na uratowanie się z katastrofy. Najtragiczniejszy los spotkał pasażerów trzeciej klasy, którzy w miarę zatapiania statku nie mieli nawet możliwości wejścia na wyższe pokłady. Pasażerów trzeciej klasy nie dotyczyła także zasada ratowania kobiet i dzieci w pierwszej kolejności.
Pierwszy i jedyny rejs Titanica jest po dziś dzień owiany legendą, ponieważ statek był reklamowany jako niezatapialny. Jego luksusowe wnętrza miały zapewnić najbogatszym pasażerom wszelkie wygody i zbytki. Na pokładzie ulokowane zostały m.in. kryty basen, siłownia, salon fryzjerski, ciemnia fotograficzna czy łaźnia turecka. Nic więc dziwnego, że na pokładzie liniowca zginęło wielu ówczesnych celebrytów, o których śmierci rozpisywano się na pierwszych stronach gazet.
Najsłynniejsza morska katastrofa wszech czasów przyciąga wielu fascynatów, stąd też wystawa Titanic the Exhibition dostosowana jest do widzów w każdym wieku. Wszyscy odwiedzający w ramach biletu otrzymują audioprzewodnik, z pomocą którego mogą dowiedzieć się więcej na temat historii statku, poznać ciekawostki dotyczące jego pasażerów, a także zdobyć informacje na temat eksponatów.
Wystawa znajduje się na czwartym piętrze PKiN-u i zajmuje powierzchnię ok. 2000 m kw., a można ją oglądać do 9 października 2016 roku. Koszt biletu uzależniony jest przede wszystkim od dnia tygodnia, dla zwiedzających przewidziano jednak zniżki w postaci tańszego biletu przez internet oraz biletów rodzinnych. Za możliwość zwiedzania z przewodnikiem trzeba jednak dodatkowo dopłacić 50 zł.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie http://titanic.cojestgrane24.pl.
Autor: Sylwia Stwora