Data modyfikacji:

Muzea pisanek w Polsce i na świecie

Pisanki to jeden z nieodłącznych symboli Wielkanocy. Chcesz poszukać inspiracji do stworzenia niecodziennych ozdób? Odwiedź znane muzea pisanek i dowiedz się więcej o tej pięknej tradycji ozdabiania jajek.

Muzeum Pisanek w Kołomyi

Muzeum Pisanek w Kołomyi jest najbardziej znanym na świecie muzeum poświęconym tematyce wielkanocnych ozdób. Nic dziwnego – nawet jego budynek wyróżnia się już z daleka, przypominając kształtem wielkie, drewniane jajko. Wielokolorowa ozdoba mierzy 13,5 m i jest integralną częścią budynku, w której znajduje się część ekspozycji. Wystawa Muzeum Pisanek w Kołomyi zawiera bogaty zbiór jajek malowanych, wydrapywanych, wyklejanych, obszywanych, haftowanych oraz zdobionych wieloma innymi technikami. Zbiory muzeum zawierają wiele jaj kurzych, a także przepiórczych, gęsich, strusich, a nawet orlich, pochodzących z różnych regionów świata, m.in. Chin, Cejlonu, Egiptu czy Kenii. W ukraińskim Muzeum Pisanek można zobaczyć także wielokolorowe jajka szklane bądź wyszlifowane zdobione kamienie.

Źródło: flickr.com/Jarosław Pocztarski

Muzeum Pisanki w Ciechanowcu

Najsłynniejsze polskie Muzeum Pisanki zostało utworzone w 2004 roku jako oddział ciechanowskiego Muzeum Rolnictwa. Do jego powstania szczególnie przyczynili się Państwo Irena Stasiewicz-Jasiukowa i Jerzy Jasiuk, którzy przekazali instytucji swoją zbieraną przez 35 lat prywatną kolekcję zawierającą ponad 1000 okazów. Zwiedzenie tego niezwykłego miejsca pozwoli nam poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata oraz zobaczyć unikatowe eksponaty wykonane przez przedstawicieli różnych kultur. W Muzeum Pisanki znajdują się m.in. jaja kurze, gęsie, perlicze oraz te bardziej egzotyczne – jaja emu, pingwinów, mew, afrykańskiej zięby czy kolibra. W tym momencie ciechanowska placówka posiada ponad 1500 miniaturowych dzieł sztuki. Wielokolorowa kolekcja cały czas się rozrasta - uzupełniana jest bowiem nowymi okazami zbieranymi zarówno przez pracowników, jak i odwiedzających muzeum turystów.

Muzeum Pisanek w Sonnenbühl

Muzeum Pisanek w Sonnenbühl zostało otwarte w 1993 roku, a do tej pory w jego kolekcji znalazło się ponad 900 okazów wielokolorowych jajek. Ekspozycja tego niezwykłego muzeum zawiera również takie ozdoby wielkanocne, jak kolekcja dekoracyjnych kieliszków do jajek oraz zbiór figurek wielokolorowych kurczaków. Poza zwykłymi zdobieniami w formie kwiatów bądź wzorów geometrycznych na jajkach możemy obejrzeć sceny religijne czy choćby reklamę Coca-Coli. Niestety, informacje na ich temat podane są jedynie w języku niemieckim, dlatego turyści spoza Niemiec mogą mieć problem z ich zrozumieniem. Mimo to warto zajrzeć do muzeum, aby obejrzeć ekspozycję niezwykłych pisanek z różnych zakątków świata.

Szeroki wybór barwników do pisanek znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.