Data modyfikacji:

Muzea pisanek w Polsce i na świecie

Pisanki to jeden z nieodłącznych symboli Wielkanocy. Chcesz poszukać inspiracji do stworzenia niecodziennych ozdób? Odwiedź znane muzea pisanek i dowiedz się więcej o tej pięknej tradycji ozdabiania jajek.

Muzeum Pisanek w Kołomyi

Muzeum Pisanek w Kołomyi jest najbardziej znanym na świecie muzeum poświęconym tematyce wielkanocnych ozdób. Nic dziwnego – nawet jego budynek wyróżnia się już z daleka, przypominając kształtem wielkie, drewniane jajko. Wielokolorowa ozdoba mierzy 13,5 m i jest integralną częścią budynku, w której znajduje się część ekspozycji. Wystawa Muzeum Pisanek w Kołomyi zawiera bogaty zbiór jajek malowanych, wydrapywanych, wyklejanych, obszywanych, haftowanych oraz zdobionych wieloma innymi technikami. Zbiory muzeum zawierają wiele jaj kurzych, a także przepiórczych, gęsich, strusich, a nawet orlich, pochodzących z różnych regionów świata, m.in. Chin, Cejlonu, Egiptu czy Kenii. W ukraińskim Muzeum Pisanek można zobaczyć także wielokolorowe jajka szklane bądź wyszlifowane zdobione kamienie.

Źródło: flickr.com/Jarosław Pocztarski

Muzeum Pisanki w Ciechanowcu

Najsłynniejsze polskie Muzeum Pisanki zostało utworzone w 2004 roku jako oddział ciechanowskiego Muzeum Rolnictwa. Do jego powstania szczególnie przyczynili się Państwo Irena Stasiewicz-Jasiukowa i Jerzy Jasiuk, którzy przekazali instytucji swoją zbieraną przez 35 lat prywatną kolekcję zawierającą ponad 1000 okazów. Zwiedzenie tego niezwykłego miejsca pozwoli nam poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata oraz zobaczyć unikatowe eksponaty wykonane przez przedstawicieli różnych kultur. W Muzeum Pisanki znajdują się m.in. jaja kurze, gęsie, perlicze oraz te bardziej egzotyczne – jaja emu, pingwinów, mew, afrykańskiej zięby czy kolibra. W tym momencie ciechanowska placówka posiada ponad 1500 miniaturowych dzieł sztuki. Wielokolorowa kolekcja cały czas się rozrasta - uzupełniana jest bowiem nowymi okazami zbieranymi zarówno przez pracowników, jak i odwiedzających muzeum turystów.

Muzeum Pisanek w Sonnenbühl

Muzeum Pisanek w Sonnenbühl zostało otwarte w 1993 roku, a do tej pory w jego kolekcji znalazło się ponad 900 okazów wielokolorowych jajek. Ekspozycja tego niezwykłego muzeum zawiera również takie ozdoby wielkanocne, jak kolekcja dekoracyjnych kieliszków do jajek oraz zbiór figurek wielokolorowych kurczaków. Poza zwykłymi zdobieniami w formie kwiatów bądź wzorów geometrycznych na jajkach możemy obejrzeć sceny religijne czy choćby reklamę Coca-Coli. Niestety, informacje na ich temat podane są jedynie w języku niemieckim, dlatego turyści spoza Niemiec mogą mieć problem z ich zrozumieniem. Mimo to warto zajrzeć do muzeum, aby obejrzeć ekspozycję niezwykłych pisanek z różnych zakątków świata.

Szeroki wybór barwników do pisanek znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.