Data publikacji:

Dziwny sport: La canne

Ta pochodząca z Francji sztuka walki polega na okładaniu przeciwnika… drewnianą laską. Wbrew pozorom ten dziwny sport ma swoje zasady, a nawet system klasyfikacji. Poznajcie la canne!

Sztuka walki zwana Canne de combat pojawiła się już w XIX w., a w 1924 roku została zademonstrowana na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Niestety nie weszła na stałe na listę sportów olimpijskich, ale w 1970 za sprawą Maurice’a Sarry la canne uznano za dyscyplinę sportową. Poza tym jest podobno świetną techniką samoobrony.

Drewniany kijek

Podstawowym narzędziem walki jest lekki kijek z drzewa kasztanowego. Może być w wersji cięższej do treningów podstawowych oraz lżejszy i bezpieczniejszy używany podczas zawodów. Ten drugi nie pozwala na mocniejsze obrażenia, ponieważ przy silniejszym uderzeniu ulega zniszczeniu. Kijek ma 95 cm i odpowiednio 120 lub 100 g wagi. Bardziej zawansowana wersja walk pozwala na użycie kijka do trzymania oburącz. W tym przypadku ma on 140 cm i 400 g.

Do treningów niezbędny jest miękki kostium i maska na głowę, zapewniające prawidłową ochronę.

Zasady

La canne przypomina trochę szermierkę, szczególnie z uwagi na zabezpieczającą twarz maskę. Jednak nie brakuje wariacji, czyniących ten nietypowy sport znacznie bardziej efektownym. Niektórzy walczą dwiema laskami, a inni jedną, ale przedłużoną. W systemie klasyfikacji można najlepsi otrzymują żółtą gałkę, a początkujący niebieską. Zawodnicy walczą na ringu lub na sali gimnastycznej. La canne trenują mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Podczas walki należy trzymać ściśle wyznaczonych reguł i technik obronnych. Jeśli jeden z graczy zaatakował, należy zrobić unik w postaci kroku, skoku lub przykucnięcia. Kij może być trzymany w lewej lub prawej ręce, jednak przekładanie go z ręki do ręki w trakcie walki jest zabronione.

Chcesz poznać inne dziwne sporty? Zajrzyj TUTAJ.

Autor: Kasia
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.